به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیسه‌شنبه، بهمن ۱۷، ۱۳۹۱

راز عمر طولانی تر زنان نسبت به مردان در آلمان چیست؟
الیزابت پت، از مسئولان مرکز سلامتی در آلمان می‌گوید، سه چهارم از آمار خودکشی در آلمان به مردان مربوط می‌شود. اما دلیل افزایش آمار مرگ و میر در میان مردان آلمانی چیست؟

در کنفرانسی که با همین موضوع سه شنبه گذشته در برلین برگزار شد، این موارد مورد بحث قرار گرفت: نوشیدن الکل در میان مردان از زنان بیشتر است. مردان در مقایسه با زنان بیشتر سیگار می‌کشند و خلاصه و شاید از همه مهم‌تر مردان در مقایسه با زنان کمتر به پزشک مراجعه می‌کنند.

مردان آلمانی به طور متوسط پنج سال زودتر از زنان می‌میرند

در کنفرانس یادشده این موضوع نیز مطرح شد که میزان طول عمر مردان در آلمان در مقایسه با زنان بهبود یافته و از شش سال و نیم در گذشته به پنج سال کاهش یافته است. این آمار بدین معناست که مردان در آلمان به طور متوسط پنج سال زودتر از زنان به زندگی بدرود می‌گویند.

آمارها نشان می‌دهند، نوزادان دختری که در سال ۲۰۱۱ متولد شده‌اند، به طور میانگین ۸۳ سال عمر خواهند کرد و این درحالی است که نوزادان پسر ۷۸ سال زندگی می‌کنند.

اما نکته‌ای که در کنفرانس برلین مطرح شد این بود که این فاصله می‌تواند در سال‌های آتی افزایش پیدا کند. دلیل این پیش‌بینی نکته‌ای است که پیش‌تر اعلام شد: مردان در مقایسه با زنان کمتر به فکر سلامتی خود هستند.

مسئولان موسسه روبرت-کوخ می‌گویند، حوادث و عواملی که به افزایش میزان مرگ و میر در میان مردان می‌انجامد، قابل کنترل هستند. در این میان به مراجعه‌ی گاه دیرهنگام مردان به پزشک در موقع ابتلا به بیماری و تحمل درد اشاره می‌شود.

فواید مراجعه به‌هنگام به پزشک

علاوه بر این پیشگیری ابتلا به بیماری نیز در میان مردان کمتر دیده می‌شود. کنترل و مراجعه مرتب به پزشک در مواردی همچون تشخیص زودهنگام و به موقع سرطان می‌تواند جان بیمار را از مرگ حتمی نجات دهد.

الیزابت پت از مسئولان مرکز سلامتی آلمان معتقد است، باید مردان را بیش‌از گذشته متوجه امکانات کنترل سلامتی کرد. او با لحنی طنزآمیز می‌گوید: «مردان فکر می‌کنند که بدن‌شان قرار است مانند ماشین کار کند. هر موقع ایرادی پیدا کرد آنگاه می‌توان به تعمیرگاه مراجعه کرد.»

این مسئول بهداشت و سلامتی در آلمان تبلیغات در اینترنت را از راه‌های مفید برای بالابردن سطح آگاهی مردان نسبت به سلامتی می‌‌داند. خانم پت می‌گوید، بیش از ۸۰ درصد از مردان آلمانی به اینترنت دسترسی دارند و از آن استفاده می‌کنند.