به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، بهمن ۱۵، ۱۳۹۱

اصلاح طلبان در صورت کاندیداتوری هاشمی کاندیدا معرفی نمی‌کنند

یاسر هاشمی:‌ بهتر است پدرم کاندیدا نشود

قائم مقام حزب اعتماد ملی می‌گوید در صورتی که آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری شود، اصلاح‌طلبان هیچ کاندیدی معرفی نخواهند کرد.

رسول منتجب‌نیا قائم مقام حزب اعتماد ملی در خصوص انتخاب نامزد واحد از سوی اصلاح‌طلبان گفت: اصلاح‌طلبان تاکنون بر روی هیچ کاندیدایی اجماع نکرده‌اند.

وی افزود: اصلاح‌طلبان در شرایط فعلی درباره ورود و یا عدم ورود به انتخابات ریاست‌جمهوری در حال تصمیم‌گیری هستند.

قائم مقام حزب اعتماد ملی با تاکید بر اینکه جلسات انتخاباتی اصلاح‌طلبان به صورت مستمر انجام نمی‌شود، گفت: این جلسات در فواصل مختلف برگزار می‌شود.

منتجب‌نیا همچنین در خصوص نامزدی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی گفت: در صورتی که آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری شود، اصلاح‌طلبان هیچ نامزدی معرفی نمی‌کنند.

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir)


یاسر هاشمی:‌ بهتر است پدرم کاندیدا نشود


یاسر هاشمی کوچک‎ترین فرزند آیت‎الله هاشمی است که نسبت به برادران و خواهران خود کمتر در سیاست حضور داشته است و ترجیح می‎دهد که در تیررس رسانه‎ها قرار نگیرد.
یاسر تحصیلات متوسطه خود را در دبیرستان نیکان و تحصیلات دانشگاهی‎اش را در دانشگاه تهران و بلژیک گذرانده است.
در روز‎هایی که خبر حضور هاشمی از سوی رسانه‎‎های نزدیک به دولت انعکاس ویژه‎ای می‎یابد،گپ‌وگفت با فرزند آیت‎الله هاشمی رفسنجانی و پرس‌وجو در رابطه با احوالات این‎روز‎های پدر از زبان پسرخالی از لطف نیست.

این گفت‌وگو از سوی هفته نامه پنجره صورت گرفته است.

به‎عنوان سؤال اول بفرمائید که به‎نظر جنابعالی آیا پدرتان در انتخابات ریاست‎جمهوری سال آینده به‎صورت مستقیم شرکت خواهند کرد؟

اگر در شرایط امروز و با توجه به وقایع موجود کشور بخواهم نظری بدهم، بعید می‎دانم که پدرم به‎صورت مستقیم در انتخابات شرکت کنند.

شما هم مانند پدرتان نظر قطعی خود را اعلام نمی‎کنید و فضا را مبهم و در شرایطی نگه داشته‎اید که در هر زمانی بتوانید وارد انتخابات شوید؟

واقعاً بنده چنین هدفی ندارم و صرفاً باتوجه به شرایطی که امروز در کشور می‎بینم چنین موضوعی را بیان می‎کنم که در شرایط امروز بعید به‎نظر می‎رسد که پدر شخصا به‎عنوان کاندیدای ریاست‎جمهوری سال آینده حضوری داشته باشد.

در اظهارت غیر رسمی مسئولین دولت و برخی دیگر از نزدیکان دولت، خبر «حضور قطعی هاشمی در انتخـابــات ریاست‎جمهوری» مطرح می‎شود. به‎نظر شما با چه هدفی خبر حضور هاشمی در انتخابات از سمت دولتی‎ها شنیده می‎شود؟

دولت کنونی از همان ابتدا تلاش داشته است تا فضا را گل‎آلود کند و در شرایط مبهم و گل‎آلود به اهداف و نتایج خود برسد. این دولت شیوه مدیریتاش به‎نحوی است که فقط می‎تواند در فضای گل‎آلود فضا را کنترل کند. در انتخابات قبلی نیز با ایجاد همان بی‎اخلاقی‎ها و التهاب‎آفرینی در جامعه توانست به پیروزی دست یابد و اگر فضا به‎سمت آرامش و اعتدال و عقلانیت برود، مشکلات و نواقصش آشکار می‎شود. به‎نظرم این دولت به شیوه دیگری توان مدیریت کشور را ندارد!

پدر شما همیشه یکی از پیشتازان طرح‎‎هایی نظیر «دولت وحدت ملی» بوده‎اند. آیا باز هم ایشان بر نظر خود مبنی بر تشکیل دولت وحدت ملی اصرار دارند؟

بله. به‎نظر بنده هنوز هم ایشان بر نظر خود مبنی بر تشکیل چنین دولتی مصمم هستند و اگر شما مصاحبه اخیر ایشان را مطالعه کنید، چنین دغدغه‎ای را به خوبی لمس خواهید کرد.

محدوده این دولت وحدت ملی تا کجاست و چه گروه‎ها و جریان‎‎های سیاسی، زیر چتر این دولت قرار خواهند گرفت؟

تمام دلسوزان نظام و کشور می‎توانند در این دولت حضور داشته باشند و در این چهارچوب و با شرطی که گفتم هیچ محدودیتی برای این حضور نمی‎توان متصور شد.

هر روز در رسانه‎ها، خبری منتشر می‎شود مبنی بر این‎که برخی از گروه‎های سیاسی، دانشجویی و... در دیدار با آیت‎الله هاشمی رفسنجانی از ایشان برای حضور در انتخابات سال آینده دعوت به عمل می‎آورند. این دعوت‎‎های مکرر، ایشان را برای حضور در عرصه انتخابات مجاب نخواهد کرد؟

همان‎طور که اشاره کردید تعداد دیدار‎های ایشان افزایش یافته و بسیاری از گروه‎ها خواستار این ملاقات‎ها هستند. الان تعداد این دیدار‎ها و دعوت‎ها را دقیقا نمی‎دانم ولی به هرشکل چنین دعوت‎‎هایی در آستانه انتخابات امری طبیعی محسوب می‎شود. اگر پدر بنای حضور در انتخابات داشته باشند، بعید به نظر می‎رسد صرفا بر اساس این دعوت‎ها پا به عرصه انتخابات بگذارند و مسائل و جنبه‎‎های دیگر را نیز می‎سنجند.

به‎نظر شما حضور مجدد پدرتان در عرصه انتخابات ریاست‎جمهوری با توجه به سابقه حضور 8 ساله ایشان در رأس دولت، یک نوع عقبگرد برای کشور محسوب نمی‎شود؟

به‎نظرم اگر فضا به‎سمتی برود که نیازی به حضور پدرم در صحنه انتخابات نباشد، برای کشور نیز بهتر خواهد بود. این‎طور نیست که به‎غیر از حاج آقا کس دیگری در کشور توانایی مدیریت نداشته باشد و حتما نیاز باشد که مجددا ایشان در رأس دولت قرار بگیرند. در کشور نیرو‎های جوان زیادی هستند که اگر شرایط برایشان فراهم شود می‎توانند کشور را به خوبی مدیریت کنند و خللی نیز در امور کشور ایجاد نخواهد شد. به همین دلیل بازهم نظر من این است که اگر پدر کاندیدا نشود بهتر است. پدر بنده نیز همیشه دغدغه تربیت نیرو‎های جوان را داشته‎اند تا نیرو‎های جوان بتوانند کشور را اداره کنند و نیازی به حضور نیرو‎های قدیمی نباشد. البته باید این نکته را نیز یادآوری کنم که همیشه قرار گرفتن دوباره نیرو‎های قدیمی رأس قدرت، نشانه عقب‎گرد نیست و در برخی از کشور‎ها نمونه‎‎هایی از این بازگشت وجود دارد که نتیجه مثبتی نیز داشته است و نمی‎توان به‎طور کلی از اساس این بازگشت نیرو‎های قدیمی را بد تلقی کرد.

به‎نظر شما اگر پدرتان وارد عرصه انتخابات شوند، چه مشکلاتی از مشکلات امروز برطرف خواهد شد و این حضور چه فوایدی برای جامعه خواهد داشت؟

جواب این سؤال با توجه به آن‎که من فرزند آقای هاشمی هستم، سخت خواهد بود ولی به‎نظرم توصیف شرایط و مشکلات امروز جامعه کار چندان دشوراری نخواهد بود. اوضاع اقتصاد کشور وضعیت نابسامانی را سپری می‎کند. اوضاع داخلی نیز با وضعیت مطلوب فاصله زیادی دارد و اختلافات بیش از گذشته شده است. در مسائل امنیتی جامعه هم با شرایط مناسب و مطلوب، فاصله زیادی داریم و همه این مسائل به‎خوبی قابل‎لمس است. این گونه نیست ‎که تنها آیت‎الله هاشمی یا بنده تحلیل‎مان علیه دولت باشد بلکه امروز بخش قابل توجهی از اصول‎گرایان نیز به این نتیجه رسیده‎اند که مشکلات کشور بیش از آن‎که ناشی از تحریم‎ها باشد، معلول سوء‎مدیریت دولت است. به همین دلیل معتقدم اگر فردی رییس‎جمهور شود که دچار سوء مدیریت نباشد و بتواند با توجه به تمام جوانب کشور از همه ظرفیت‎‎های موجود استفاده کند و دوباره آرامش و ثبات را به کشور بازگرداند، بدون شک شما در تمام شاخص‎‎های فوق رشد و پیشرفت را خواهید دید. هرچند که بنده مشکلات ناشی از تحریم‎ها را نفی نمی‎کنم ولی شاید بخشی از این تحریم‎ها ناشی از سیاست خارجی غلط دولت کنونی باشد. الان در کشور همه معتقدند که مشکلات موجود ناشی از مدیریت غلط دولت است و تصور می‎کنم که تنها خود دولت است که به چنین چیزی اعتقاد ندارد.

یعنی شما معتقدید اگر هرکسی غیر از این دولت بر سرکار باشد، شرایط بهتر خواهد شد؟

منظور من این بود که چون شما از فواید دولت هاشمی جویا شدید، باید بگویم که نیازی نیست حتما ایشان دولت را به دست بگیرد و اگر دیگران هم وارد میدان شوند و بتوانند وضعیت موجود را سامان ببخشند، بدون شک مشکلات جامعه نیز کاهش خواهد یافت. اگر بپذیریم که مشکلات امروز ناشی از مدیریت نامناسب است، در این وضعیت تجربه و توان امثال آیت‎الله هاشمی در کشور بسیار مورد نیاز است تا بسیاری از مشکلات کنونی برطرف شود. هرکسی که چنین توانایی‎‎هایی داشته باشد حضورش برای کشور مفید و مؤثر خواهد بود.

جناح راست یا اصول‎گرایان در انتخابات‎‎های گذشته نظیر انتخابات سال 84 و 88 در جناح رقیب آیت‎الله هاشمی قرار گرفتد و امروز برخی از همان افراد از پدرتان برای حضور در انتخابات دعوت به عمل آورده‎اند. آیا اصول‎گرایان از نظرات خود نسبت به آیت‎الله هاشمی عدول کرده‌اند؟

بله. برخی از اصول‎گرایان از نظرات خود در گذشته پشیمان شده‎اند و نظرات خود را پس گرفته‎اند. البته این موضوع تازگی ندارد و پیش از این و در زمان دوران اصلاحات نیز جمعی از اصلاح‎طلبان توهین‎ها و انتقادات زیادی را نسبت به حاج‎آقا داشتند که هرچی جلوتر رفتیم این گروه از نظرات خود کوتاه آمدند و به اشتباه خود اعتراف کردند و بعد از آن تلاش کردند تا رابطه خود را با حاج‎آقا ترمیم کنند. امروز نیز بخشی از اصول‎گرایان به چنین نتیجه‎ای رسیده‎اند و به هر حال در هر دو جریان بخشی از سیاسیون معتدل که دارای نظرات منطقی‎تری هستند و به اعتدال اهمیت می‎دهند تلاش می‎کنند که رابطه خوبی با پدر داشته باشند و دور ایشان جمع شده‎اند. شما می‎توانید به خوبی ببینید که پیش‎بینی‎‎های آیت‎الله هاشمی که در گذشته صورت گرفته بود و مورد نقد جدی اصول‎گرایان قرار داشت، امروز مورد پذیرش همان طیف قرار گرفته است و آن‎ها به خوبی شاهد هستند که آن پیش‎بینی‎ها به درستی محقق شد. احساس می‎کنم به‎دلیل آن‎که محور سخنان آقای هاشمی اعتدال است، معتدل‎های هر دو طیف چپ و راست دور ایشان جمع خواهند شد. نمی‎توان این‎گونه ادعا کرد که همه اصول‎گرایان به آیت‎الله هاشمی نزدیک شده‎اند؛ زیرا گروه‎های اصول‎گرا هنوز بر طبل مخالفت با ایشان می‎کوبند و از رفتار خود پشیمان نشده‎اند.

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir)