به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، بهمن ۲۲، ۱۳۹۱

حمله سنگین موشکی به اردوگاه مجاهدین خلق در عراق

دبيرکل سازمان ملل حمله به مقر مجاهدين خلق را محکوم کرد
سازمان مجاهدین خلق اعلام کرده که اردوگاه تازه این سازمان در نزدیکی بغداد، پایتخت عراق، هدف حمله ده‌ها موشک ۱۰۷ میلیمتری قرار گرفته است.

خبرگزاری های خبر داده اند که در این حمله ۶ نفر کشته و بیش از ۱۰۰ نفر زخمی شده اند. نیروهای مجاهدین به تازگی از کمپ اشرف به کمپ لیبرتی منتقل شده اند و برآورد می شود که حدود ۳۱۰۰ نفر در آن زندگی می کنند.


در اطلاعیه این سازمان آمده که در حمله بامداد شنبه، ۲۱ بهمن به "کمپ لیبرتی" دست‌کم ۵ نفر از جمله یک زن، کشته و بیش از ۵۰ نفر زخمی شده‌اند.


این سازمان اضافه کرده است که احتمال دارد شمار کشته‌شدگان افزایش یابد، ولی "هیچ کمک‌رسانی و آمبولانس برای حمل مجروحان وجود ندارد."


به گزارش مجاهدین: "ژنراتور (تولید برق) کلینیک عراقی هم مورد اصابت واقع و برق آن قطع شده است و هیچ کارایی ندارد."


اردوگاه آزادی که حریه یا لیبرتی هم خوانده می‌شود، در نزدیکی فرودگاه بغداد قرار دارد و تا پیش از انتقال اعضای سازمان مجاهدین خلق، محل استقرار گروهی از نیروهای نظامی آمریکا در عراق بود.


یک سخنگوی سازمان ملل متحد در عراق به خبرگزاری فرانسه گفت که افزون بر تعدادی از ساکنان اردوگاه آزادی، "تعدادی از ماموران پلیس عراق هم زخمی شده‌اند."


تاکنون کسی مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته است.


خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام وزارت کشور عراق که خواسته است نامش فاش نشود، گزارش داد که این اردوگاه با حدود ۴۰ موشک و خمپاره مورد حمله قرار گرفته است.


این خبرگزاری به نقل از مقامات سازمان ملل متحد گزارش داد که مارتین کوبلر، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور عراق، از مقامات آن کشور خواسته است تا "فورا درباره این موضوع تحقیق شود."


آقای کوبلر اضافه کرده است که ناظران سازمان ملل متحد وضعیت اردوگاه را از نزدیک بررسی می‌کنند.


درخواست بازگشت به اشرف


بیش از سه هزار نفر از اعضای سازمان مجاهدین خلق در اردوگاه آزادی به سر می‌برند.

تا حدود یک سال پیش، اغلب آنها در کمپ اشرف ساکن بودند و آخرین گروه ساکنان این اردوگاه در روزهای پایانی شهریور امسال به اردوگاه آزادی کلیک نقل مکان کردند.


دولت عراق و مقامات سازمان مجاهدین خلق در دسامبر سال ۲۰۱۱ میلادی توافقنامه‌ای را امضا کردند که براساس آن، قرار شد اعضای این سازمان به تدریج از اردوگاه اشرف به اردوگاه آزادی منتقل شوند و از آنجا مقدمات انتقالشان به دیگر کشورها فراهم شود.


در اطلاعیه سازمان مجاهدین خلق آمده است که ساکنان اردوگاه آزادی "در بنگال‌هایی که مانند قوطی کبریت در کنار هم چیده شده است، به سر می‌برند."


این سازمان اضافه کرده است که ساکنان (اردوگاه) و نمایندگان و وکلای آنها در دو روز گذشته برای چندمین‌بار از دبیرکل (سازمان ملل متحد) و مقامات آمریکا "خواهان بازگشت به اشرف شدند که دارای ساختمان‌های سیمانی و سنگر و پناهگاه‌هایی است که خودشان ساخته‌اند."


خانم مریم رجوی بالاترین مقام مجاهدین حخلق از کمیسر عالی پناهندگان ملل متحد، آنتونیو گوترس خواست به خاطر حفاظت از جان و سلامت ساکنان لیبرتی، بلادرنگ موقعیت پناهندگی آنها را اعلام و دولت عراق را وادار به بازگرداندن ساکنان لیبرتی به اشرف سازد. او گفته این تنها راه فوری جلوگیری از کشتار مجدد پناهندگان بی دفاع ساکن در لیبرتی است.


مجاهدین در بیانیه خود گفته اند: "کمیساریای عالی پناهندگان در سند ۱۹ ژانویه ۲۰۱۲ خود اعلام کرده بود که لیبرتی فاقد استانداردهای پناهندگی و استانداردهای سازمان بهداشت جهانی است. اما مارتین کوبلر چند روز بعد در ۳۱ ژانویه ۲۰۱۲ با فریبکاری اعلام کرد این کمپ با استانداردهای انساندوستانه منطبق است".


کمپ اشرف در دهه ۱۳۶۰ خورشیدی، در اوج جنگ ایران و عراق با حمایت صدام حسین، رئیس‌جمهور سابق عراق برپا شد و گروهی از اعضای سازمان مجاهدین خلق و رهبران این سازمان که به عراق پناهنده شده بودند، در آن ساکن شدند.


اما پس از حمله نیروهای ائتلافی به رهبری آمریکا و سقوط حکومت صدام حسین در سال ۲۰۰۳ میلادی، ساکنان این اردوگاه به عنوان خارجیان مسلح غیرمتخاصم، تحت حفاظت نیروهای آمریکایی قرار گرفتند و بعدا خلع سلاح شدند.


مسئولیت حفاظت از این اردوگاه در سال ۲۰۰۹ میلادی، به دولت عراق واگذار و این کشور متعهد شد که با ساکنان آن طبق قوانین عراق رفتار کند و از استرداد اجباری اعضای سازمان مجاهدین خلق به ایران، که ممکن است جان آنان را به مخاطره اندازد، خودداری کند.


سازمان مجاهدین خلق ایران برای سال‌ها در فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا قرار داشت، ولی مهرماه امسال، از این فهرست حذف شد.

گویا نیوز


دبيرکل سازمان ملل حمله به مقر مجاهدين خلق را محکوم کرد

بان کی‌مون، دبير کل سازمان ملل متحد، حمله مرگبار به مقر سازمان مجاهدين خلق را در عراق محکوم کرد و خواهان رسيدگی مقامات عراقی به اين موضوع شد.
به گزارش رويترز، بان کی‌مون از دولت عراق خواسته است تا درباره اين حمله تحقيق کند و عدالت را درباره عاملان آن اجرا کند.
ویکتوریا نولاند٬ سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز حمله به مقر سازمان مجاهدین خلق را "تروریستی" خواند و خواستار آن شد که دولت عراق در این زمینه تحقیقات کاملی انجام دهد.

وزارت امور خارجه آمریکا همچنین از دولت عراق خواست که بر اساس تعهداتش اقدامات لازم را برای تامین امنیت ساکنان اردوگاه آزادی به عمل آورد.

پيش‌تر در فروردين سال گذشته، طی حمله‌ای به اردوگاه اشرف ۳۴ نفر کشته و بيش از ۳۰۰ نفر مجروح شدند. دولت عراق در آن زمان اعلام کرد اين افراد به دست خود نيروهای اين گروه مخالف حکومت ايران کشته شده‌اند.