به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، اسفند ۲۱، ۱۳۹۱

درهاي حزب خلق چین روي۳۱ سرمايه‌دار باز شد
ميلياردرها‌ي چيني در آغوش كمونيست‌ها در سال‌های دهه 1980،«دنگ شیائوپینگ» همه جا می‌گفت «پولدار شدن، شکوهمند است». 30 سال بعد، به نظر می‌رسد این شعار بیش از هر زمان چینی‌ها را مجذوب کرده است. در دوره زمامداری«مائو»، سرمایه‌داران جزو«خلافکاران، مجرمان و ضدانقلابیون» بودند. اکنون اما تعداد میلیونرها و میلیاردرها سال به سال در این کشور افزایش می‌یابد. به‌خصوص تعداد آنها در صفوف حزب کمونیست چین رو به فزونی است.

به گزارش «فیگارو» پارلمان چین که طی روزهای آتی نشست سالانه خود را برگزار می‌کند، قطعا یکی از ثروتمندترین کنگره‌های جهان است زیرا 83میلیاردر در آن حضور دارند. ۸۳ میلیاردری که در مجموع بیش از سه میلیارد و ۳۵۰‌میلیون‌دلار ثروت دارند. در حالی که در کنگره آمریکا ۸۳ نفر از پردرآمدترین اعضا، ثروتی در حدود ۵۶‌میلیون‌و چهارصد هزار دلار دارند. بر اساس گزارش سالانه موسسه هورون که رده‌بندی سالانه ثروتمندان چینی را تعیین می‌کند، از سه هزار نماینده مجمع ملی خلق چین، هريك از 31 نماینده، حداقل از یک میلیارد دلار ثروت شخصی دارند. ثروتمندترین آنها فردی به نام زونگ کینگ هو، رییس شرکت غذایی واهاهاست. میزان ثروت وی 5/12 میلیارد دلار برآورد می‌شود. مجله«فوربس» آمریکایی در فهرست خودش 400 پولدار چین را در شمار اربابان پول آورده است. واقعیتی حقیقتا جالب، شگفت‌انگیز و در عین‌حال نگران‌کننده. در سال 1978، چین یکی از مساوات‌طلب‌ترین کشورهای جهان به شمار می‌آمد. ضریب «جینی» در آن هنگام 22/0 بود. امروز چین آستانه هشدار 40/0 را نیز پشت سر گذارده است. شهرنشینانی که 10‌درصد ثروتمندان این کشور را تشکیل می‌دهند، 23 برابر بیشتر از 10‌درصد فقیرتر پـــول دارند. فاصله‌ای به اندازه فاصله میان فرانسه و آفریقا. طی دهه اول قرن21، از زمانی که چین نرخ‌ بالای رشد را تجربه می‌کند، این کشور در کنار هند به عنوان «ابرقدرت‌های اقتصادی در حال ظهور» جدید قرار گرفته‌است. افزایش چشمگیر شمار ثروتمندان باید پیامد ناگزیر همین رشد بالا باشد. اکثر آنها در مناطق آزاد تجاری نظیر شن‌ژن و دالیان بال‌وپر گرفته‌اند.
 بخش‌های اقتصادی همچون ساختمان‌سازی، صنایع و آی‌تی محمل اصلی اوج گرفتن ثروتمندان چین است.
 در عین حال شکاف ثروت ایجاد شده برای دولت کمونیست چین سرشکستگی محسوب می‌شود. شی جین‌ پینگ، رهبر حزب کمونیست که در نوامبر ۲۰۱۲ به این مقام انتخاب شد، قول داد علیه فساد و اختلاس مبارزه کند.
 اما به نظر می‌رسد که میلیاردرهای چینی برای مقابله با او به یک روش ساده روی آورده‌اند. آنها خود وارد سیاست و حزب کمونیست چین شده‌اند و به همین دلیل تعداد میلیونرها و میلیاردرها در صفوف حزب کمونیست چین سال به سال بیشتر می‌شوند.

شرق