به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، اسفند ۲۰، ۱۳۹۱

واکنش به عکس احمدی‌نژاد و مادر هوگو چاوز


 چند نماینده مجلس ایران از محمود احمدی‌نژاد به خاطر در آغوش گرفتن النا چاوز، مادر هوگو چاوز، انتقاد کرده‌اند.
حجت الاسلام محمد تقی رهبر در گفتگو با خبرنگار مهر با اظهار اینکه نگاه کردن بدون نظر ریبه و شبهه در مورد اهل کتاب و بادیه نشین ها که در سنتشان حجاب نیست اشکال ندارد، گفت: دست دادن به زن نامحرم به هیچ وجه در هیچ موردی چه اهل کتاب و چه مسن و چه غیر مسن جایز نیست.
وی با اشاره به تصاویری که در رسانه ها در این زمینه منتشرشده است، تاکید کرد: اینکه طرف به حالات بغل گرفتن و یا اظهار احساس کردن اقدامی بکند، در شان ریاست جمهوری یک کشوری مثل جمهوری اسلامی ایران نیست.
رییس سابق فراکسیون نمایندگان روحانی مجلس هشتم با تاکید بر اینکه بهتر بود مانند سایرین تنها تسلیت گفته می شد، بیان کرد: خیلی نزدیک شدن و حالت بغل گرفتن حتی اگر طرف یک پیرزن و یا یک اهل کتاب باشد جایز نیست.
وی با تاکید بر اینکه تماس بدنی چه به دست و چه به صورت از نظر فقهی به هیچ وجه جایز نیست، اظهار داشت: از جنبه حیثیتی نیز این اقدام برای جمهوری اسلامی و برای رییس جمهور ملت ایران، کاری احساسی، عجولانه و بدون تصمیم صحیح می باشد.
امام جمعه اصفهان با تاکید بر اینکه از نظر فقهی چه دست زدن به دست نامحرم، چه دست به صورت و چه صورت به صورت حرام است، بیان داشت: این اقدام ایشان هم مانند نامه ای که برای تسلیت چاوز نوشتند ناشی از احساس زدگی، احساس باوری و هیجان زدگی می باشد.
نماینده اصفهان در مجلس هشتم همچنین درباره مطالبی که در نامه تسلیت رئیس جمهور برای چاوز آمده لود با اشاره به اینک چون مستنداتی نداریم نمی توانیم اظهار نظر قطعی درباره کیفیت رجعت حضرت مسیح انجام دهیم، عنوان کرد: هیچ کس نمی داند که رجعت حضرت عیسی به صورت تنهایی خواهد بود و یا چنانچه همراه با افرادی باشد همراه با چه کسی یا کسانی خواهد بود.
رهبر با تاکید بر اینکه همه این اقدامات ناشی از نوعی افراط کاری، زیاده روری و شتاب زدگی است، گفت: ما از شخصیت چاوز به عنوان فردی که مواضع خوبی داشته تجلیل می کنیم اما نوشتن اینگونه نامه ها صحیح نیست.
وی با بیان اینکه این اقدامات مشابه نامه ای که ایشان به مشایی نوشت ناشی از نوعی احساس باوری و احساس زدگی است، اضافه کرد: آن نامه با اوصاف و القاب به کار رفته در آن بگونه ای بود که در آن تنها اظهار نشده بود که تو پیغمبر و یا امام معصوم هستی!
پورفاطمی درانتقاد به عملکرد اخیر رییس جمهور در مراسم وداع چاوز:

علما در قبال رفتار خلاف شریعت رییس‌جمهور سکوت نکنند

سید محمد مهدی پورفاطمی در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری خانه ملت، در واکنش به عملکرد اخیر رییس جمهور درباره پیام تسلیت درگذشت چاوز و در آغوش گرفتن مادر چاوز، گفت: در مورد رفتار اخیر رییس جمهور باید افرادی که از او بارها دفاع و حمایت کردند، پاسخگو باشند چراکه حضور وی در مراسم خاکسپاری فردی همچون چاوز که از هیچ کتاب آسمانی پیروی نمی‌کرد جای تعجب دارد.
نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی افزود: من نمی‌دانم که برنامه رییس جمهور چیست و چطور به خود اجازه می‌دهد که با نام بردن چاوز به عنوان یکی از ۱۳ یار امام زمان(عج)، اعتقاد تمام مسلمانان به ویژه شیعیان جهان را به سخره گیرد.
پورفاطمی، یادآورشد: سوال من این است که اگر فردی دیگر در چنین مراسمی شرکت می‌کرد و مادر چاوز را در آغوش می‌گرفت الان غیر از این بود که یک عده خاص به خیابان بریزند و علیه وی شعار داده و تظاهرات کنند؟
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، تصریح کرد: هم‌اکنون باید علما و مراجع درمورد عملکرد اخیر احمدی نژاد وارد میدان شده و به طور جدی با او برخورد کرده و رفتار او را محکوم کنند و اجازه ندهند که این آقا هر کار خلاف شریعت اسلام را که دوست دارد، انجام دهد.
حسن ابراهیمی، عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز تهران که از تشکل‌های قدیمی روحانی‌های محافظه‌کار ایران است، گفته است: "رفتارهای اخیر رئیس جمهور موید شناخت صحیحی از مذهب نیست."

رادیو فرانسه: همزمان با بازتاب وسیع عکس منتشر شده از گریستن مادر هوگو چاوز در آغوش محمود احمدی‌نژاد در شبکه‌های اجتماعی، انتقادها به پیام تسلیت رییس جمهور ایران برای درگذشت رییس جمهور ونزوئلا همچنان از سوی طرفداران رهبر جمهوری اسلامی ایران ادامه دارد.
آیت‌لله محمد یزدی، از اعضای مجلس خبرگان رهبری و رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، امروز در این شهر به خبرنگاران گفته است که هر مسئولی در نظام جمهوری اسلامی وقتی اظهاراتی را مطرح می‌کند باید در چارچوب "اصول دیانت" سخن بگوید و نمی‌تواند از این چارچوب خارج شود.
وی اضافه کرد که آقای احمدی‌نژاد که خود را از شیعیان درجه یک می‌داند، نمی‌تواند بگوید تابع امام زمان است ولی از نظرات "ولی فقیه بالفعل" تبعیت نکند.
این روحانی بلندپایه ایران اظهارنظرهای احمدی نژاد درباره دین را "منشأ نگرانی‌هایی" دانست که به نظر وی، حتی دوستان احمدی نژاد را نگران می‌کند.
آیت الله یزدی به پیام احمدی نژاد درباره چاوز اشاره کرد و گفت که «با توجه به اینکه چاوز یک مسیحی کاتولیک بوده، نظر مسیحیان این است که حضرت عیسی کشته شده و در دین مسیحیت نیز این مطلب وجود ندارد که رجعت صورت می‌گیرد.»
احمدی نژاد مدعی شده بود که هوگو چاوز به همراه مسیح و "انسان کامل" به زمین بازخواهد گشت. پس از پیام تسلیت احمدی نژاد نیز، هیآت دولت یک روز را عزای عمومی اعلام کرد.
آیت الله یزدی، با این حال اضافه کرد که آیت الله خامنه‌ای "سفارش مؤکد" کرده که در شرایط کنونی و در آستانه انتخابات، کشور "آرام" نگه داشته شود؛ پیش از این مصباح یزدی، احمد خاتمی و دیگر محافظه کاران در این زمینه از احمدی نژاد انتقاد کرده بودند.
هنوز احمدی نژاد به این انتقادها پاسخی نداده اما روزنامه دولتی ایران، روز پنج شنبه در حمایت از رییس جمهور نوشت که چاوز «فرصت چندانی برای اظهار اسلام‌آوری حقیقی خویش نیافت»، اما «حجت را بر همه مدعیان دینداری و بصیرت تمام کرد».
اما در حالی که انتقادها به اظهارات احمدی نژاد درباره چاوز ادامه دارد، شب گذشته انتشار عکسی از مادر عزادار هوگو چاوز در آغوش محمود احمدی نژاد، بازتاب وسیعی در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های خبری داشت.
همچنین عکس‌هایی نیز منتشر شده که در آن محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، برای ادای احترام، تابوت هوگو چاوز را می بوسد.
هنوز واکنش رسمی به این عکس جنجالی صورت نگرفته است.