به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، اسفند ۱۲، ۱۳۹۱

سپاه پاسداران اصفهان 'مسئولان' را عامل درگیری‌

کشاورزان و ماموران امنیتی دانست

فیلم تیراندازی نیروهای امنیتی به تجمع کشاورزان اصفهانی (۹ اسفند) را در ادامه مطلب ببینید
در پی اعتصاب کشاورزان اصفهانی و بروز درگیری و خشونت بین کشاورزان و نیروهای امنیتی، مقامات دولتی در حالی یک نشست ویژه برای بررسی مشکل کمبود آب تشکیل داده‌اند که یک وبسایت وابسته به سپاه پاسداران، مسئولان دولتی را در بروز این مشکل مقصر دانسته است.

پایگاه اطلاع رسانی سپاه صاحب الزمان، یک وبسایت وابسته به سپاه اصفهان، درگیری در منطقه ورزنه شهر خوراسگان بین کشاورزان و نیروهای امنیتی را به "عده ای از افراد سودجو و فریب خورده" نسبت داده است.
در همین حال علیرضا ذاکر اصفهانی، استاندار اصفهان گفته که جلسه مشترکی با تعدادی از کشاورزان برگزار شده و "توافقات خوبی با کشاورزان برای حل مشکل آب داشتیم."
خبرگزاری فارس به نقل از آقای ذاکر اصفهانی نوشته که "مسائل روزهای اخیر، هم برای کشاورزان و هم برای دستگاه‌های اجرایی مشکل ایجاد کرد و ما بر این اعتقاد هستیم که در فضای التهابی نمی توان پاسخ مطالبات را داد."
کشاورزان اصفهان مدتی است که نسبت به قطع حق‌آبه خود اعتراض دارند و این اعتراض ها در روزهای اخیر به خشونت کشیده شده است.
بنابر گزارشها، در دو روز گذشته کشاورزان منطقه ورزنه استان اصفهان با نیروهای امنیتی درگیر شدند که به زخمی شدن تعدادی از کشاورزان انجامید.
رسانه های ایران پیشتر گزارش داده بودند که جمعی از کشاورزان استان اصفهان که به مسدود شدن حق‌آبه کشت زمین‌های خود معترض بودند، تاسیسات انتقال آب زاینده‌رود به یزد را تخریب کردند و به همین دلیل آب شرب یزد قطع و جیره‌بندی شده است.
در پی بروز درگیری بین کشاورزان و نیروهای امنیتی، استانداری اصفهان اعلام کرده است که جلسه ای با ۵۵ نفر از کشاورزان استان برگزار کرده است.
در این جلسه علاوه بر کشاورزان، "مسئولان دستگاههای امنیتی استان" اصفهان نیز حضور داشته اند و کشاورزان مسائل خود را شرح داده و به گفته استاندار اصفهان "تلاش نمودیم تا در حد امکان مشکل آب کشاورزان را حل کنیم."
آقای ذاکر اصفهانی گفته است که در این جلسه طرح اختصاص آب برای کشت بهاره بررسی و توافق شده که وام های کشاورزان تا سقف ده میلیون تومان استمهال شود.
به گفته استاندار اصفهان، توافق شده است که به کشاورزان خسارت پرداخت شود.
همزمان حسینعلی حاجی دلیگانی، نماینده شاهین شهر اصفهان در مجلس، گفته است که مسئولان سه استان اصفهان، یزد و چهارمحال و بختیاری به همراه نمایندگان این استانها با وزیر نیرو دیدار کرده اند.
به گفته نماینده شاهین شهر، در راستای حل مشکلات تامین آب کشاورزان، مبلغ ده میلیارد تومان برای جبران خسارت ناشی از خشکسالی در نظر گرفته شده است.

"مسئولان مقصرند"

پایگاه اطلاع رسانی سپاه صاحب الزمان، وابسته به سپاه اصفهان، ضمن نسبت دادن درگیری بین کشاورزان و نیروهای امنیتی به "عده ای از افراد سودجو و فریب خورده"، گزارش داده که کشاورزان در پی کمبود آب کشاورزی در فلکه خوراسگان تجمع کرده بودند تا اعتراض خود را به گوش مسئولان برسانند اما گروهی از افراد سودجو و فریب خورده "با اخلال در نظم عمومی، آسیب به حوزه علمیه و یکی از رده های نیروی مقاومت بسیج، آسیب به ماشین ها و اموال مردم شب ناآرامی را برای مردم "رقم زدند.
این وبسایت وابسته به سپاه پاسداران، "مسئولان" را در این حادثه مقصر دانسته و گفته است که آنان "با بی توجهی به خواسته های کشاورزان شرق اصفهان، وضع نابسامانی را برای این افراد زحمت کش به وجود آوردند."
گزارشها نشان می دهد که کشاورزان اصفهانی چندین سال است که نسبت به انتقال آب زاینده روز به استان یزد معترض هستند و به گفته حمیدرضا فولادگر، نماینده اصفهان در مجلس "قرار بود این انتقال از محل دیگری غیر از زاینده‌رود انجام شود كه این امر رخ نداد."
آقای فولادگر گفته است که "قرار بود آبی كه از زاینده‌رود به استان یزد انتقال می‌یابد صرف تامین آب شرب مردم این استان شود كه ظاهرا قرار شده است كه غیر از آب شرب برای مصارف كشاورزی نیز مصرف شود."
خشکسالی و انتقال آب به استانهای دیگر باعث شده که زاینده رود تنها در چند هفته از سال آب داشته باشد و در بقیه طول سال کاملا خشک باشد.

"بازی دشمن"

به دنبال درگیری کشاورزان با ماموران امنیتی، امروز جمعه یازدهم اسفند، امامان جمعه یزد و اصفهان نیز خواستار رسیدگی به این مشکل شده و از کشاورزان خواسته اند که آرامش خود را حفظ کنند.
محمدرضا ناصری امام جمعه یزد درگیری بین کشاورزان و ماموران امنیتی را به "دشمنان" نسبت داده و گفته که آنها "با استفاده از مشکل مردم در زمینه آب، بازی به راه انداخته اند."
آقای ناصری گفته که "مردم به شایعات دشمنان در این زمینه توجه نکنند و وقایع را آن‌گونه که از سوی مسئولان به وسیله رسانه‌های داخلی و استانی اطلاع‌رسانی می‌شوند، پیگیری کنند."
به گزارش خبرگزاری ایرنا، یوسف طباطبایی نژاد امام جمعه اصفهان کشاورزان را به آرامش دعوت کرده و گفته که "هر چند که حق کشاورزان در برخی موارد ضایع شده ولی آنان باید بدانند که کمبود آب به واسطه بارش کم نزولات آسمانی بوده است."
آقای طباطبایی نژاد خطاب به مسئولان گفته که باید به وعده های خود به کشاورزان عمل کنند و در عین حال اضافه کرده که "دل بستن صرف به کشاورزی کاری خطرناک است زیرا با بروز خشکسالی بطور قطع مشکلاتی بروز خواهد کرد."