به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیجمعه، اسفند ۲۵، ۱۳۹۱

پیام اوباما به نتانیاهو در مورد برنامه اتمی ایران


به گزارش خبرگزاری فرانسه، باراک اوباما یک هفته پیش از سفر به اسرائیل درمصاحبه با شبکه دو این کشور گفت: «ما فکر می‌کنیم بیش از یک سال یا چیزی در این حدود طول خواهد کشید که ایران در واقع یک بمب تولید کند اما بدیهی است که ما نمی‌خواهیم به این موقع خیلی نزدیک بشویم.»
باراک اوباما قرار است برای نخستین بار در طول ریاست‌جمهوری خود روز ۳۰ اسفند به اسرائیل سفر کند. دیدار وی از اسرائیل سه روز به طول خواهد انجامید.
باراک اوباما روز پنجشنبه  ۲۵ اسفند بار دیگر تکرار کرد که اگر دیپلماسی در مورد ایران شکست بخورد «همه گزینه‌ها روی میز خواهد بود» که اشاره به گزینه نظامی است.
باراک اوباما در بخش دیگری از این مصاحبه گفت: «پیام من به (بنیامین نتانیاهو) مانند گذشته خواهد بود: اگر ما بتوانیم (مناقشه هسته‌ای) را از راه دیپلماتیک حل کنیم، راه‌حل  بادوام‌تری خواهد بود. اما اگر نشد، من همه گزینه‌ها را مد نظر خواهم داشت.»
هنگامی که از باراک اوباما پرسیده شد، آیا حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران گزینه واقع‌گرایانه‌ای است، وی درپاسخ گفت: «وقتی من می‌گویم همه گزینه‌ها روی میز است یعنی همه گزینه‌ها روی میز است و واضح است که ایالات متحده توانایی‌های چشمگیری دارد.»
رئیس جمهوری آمریکا افزود: «اما هدف ما در اینجا این است که اطمینان حاصل کنیم که ایران به یک بمب هسته‌ای دست نمی‌یابد که می‌تواند اسرائیل را تهدید کند یا به یک مسابقه تسلیحاتی در منطقه دامن زد؛ چیزی که فوق‌العاده خطرناک است، آنهم در زمانی که می‌بینیم خیلی اتفاقات در حال رخ دادن است.»