به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیچهارشنبه، اسفند ۲۳، ۱۳۹۱

مشایی: امام ما بهار است
 «مردی بهاری بهاری بهاری»، این سخنان «محمود احمدی‌نژاد» در جشن استقبال از بهار در توصیف «مشایی» است؛ جشنی که دیروز در تهران برگزار شد و در حاشیه آن مشایی از احمدی‌نژاد «نشان فرهنگ» دریافت کرد. آنطور که سایت‌های خبری گزارش کردند احمدی‌نژاد هنگام نصب این نشان بر سینه مشایی اشک شوق ریخته و گفت: «البته من برای نصب نشان فرهنگ از ایشان اجازه گرفتم که آیا اجازه می‌دهید آن را نصب کنم و آن را جزو افتخارات خود می‌دانم که علیرغم تمام ناملایمات، خداوند متعال این توفیق را به بنده داد که بنده به نمایندگی از ملت از یک فرزند برومند ملت تجلیل کنم.» به نظر می‌رسد امروز بیش از همیشه احمدی‌نژاد و مشایی نشان می‌دهند چقدر به هم نزدیکند و ارادتشان به یکدیگر به حوزه عمل سیاسی هم کشیده شده است. 

تبیین دوباره «بهار» 
جشن جهانی «نوروز» یکی از ابداعات دولت احمدی‌نژاد در حوزه دیپلماسی است؛ ابداعی که در عمر سه‌ساله خود همواره خبرساز و مورد نقد اصولگرایان بوده است. دیروز سومین جشن استقبال از بهار در حالی برگزار شد که نه‌تنها «جشن استقبال از بهار» که عبارت «بهار» هم به واسطه تکرار شعار زنده‌باد بهار مورد انتقاد اصولگرایان است اما این مراسم فرصتی را پدید آورد که مشایی و احمدی‌نژاد هر دو به تبیین شعار زنده‌باد بهار بپردازند. بسیاری این جشن را ابداع مشایی می‌دانند کسی که به واسطه عقایدش درباره مکتب ایرانی مورد نقد جدی اصولگرایان قرار دارد اما دیروز در این مراسم احمدی‌نژاد، مشایی را «مردی بهاری بهاری بهاری» خواند و مشایی هم گفت: «دنیا بداند امام ما بهار است.»تفسیر و تعریف چندباره زنده‌باد بهار به بهانه‌های مختلف نشان از عزم جدی دولت برای پیگیری ایده‌آل‌هایش در فضای سیاسی سال آینده دارد آن هم در فضایی که اصولگرایان به مشایی و مکتب ایرانی نقد جدی دارند. 

«زنده‌باد بهار» پس از «مکتب ایرانی» 
ارجحیت ایرانی بودن بر اسلامی بودن همان موضوعی است که پایه مکتب ایرانی را شکل داد و او را به عنوان سرحلقه جریان انحرافی در فضای سیاسی کشور معرفی کرد. مشایی به دنبال افزایش نقدها، مدتی کمتر در مراسمی حضور داشت و صحبت می‌کرد. او گرچه چندماهی را در دبیرخانه جنبش عدم تعهد در سکوت گذراند اما به یکباره تصویر او در کنار رییس‌دولت و در روز عزیمت به مصر دیده شد، با احمدی‌نژاد به مصر رفت و در همه دیدارهای خصوصی و دیپلماتیک در کنار او نشست، سخنگوی رسمی دولت در این سفر شده بود و در نهایت در روز بازگشت از سفر مصر در فرودگاه مهرآباد شعار انتخاباتی خود را علنی کرد تا بازهم در کانون توجهات قرار بگیرد. مشایی در گام نخست چهارماه مانده تا انتخابات با شعار «زنده‌باد بهار» همه را متوجه خود کرد و در گام بعدی باز هم بر ایرانی و ایرانی بودن تاکید می‌کند. دو روز پس از آنکه آیت‌الله مصباح یزدی، با انتقاد از کسانی که بر هویت ایرانی تاکید می‌کنند، گفت که «هیچ وقت ایرانی بودن نباید جای اسلام را بگیرد.» مشایی می‌گوید: «ملت ایران با دستانی پر از تاریخ آمده و با نگاهی روشن به آینده‌ای مستحکم نگاه می‌کند.» 

جشن جهانی نوروز و تکرار دوباره «زنده‌باد بهار» 
مشایی در سومین جشن ملی نوروز نشان فرهنگ را از رییس دولت دریافت کرد و از فرصت پیش آمده برای تکرار «بهار» سود برد. هرچند آنطور که ایرنا، خبرگزاری دولت گزارش کرده او در سخنانی خود را لایق دریافت این نشان ندانست و گفت: نیمی از مزایای مادی این نشان را به پیشکسوتان فرهنگ و هنر تقدیم می‌کنم که با بیماری‌های سخت مواجه هستند تا در درمانگاه ریاست‌جمهوری هزینه درمان آنها شود. نیمی از آن را به گل‌های نو رسیده‌ای که وقت پژمرده‌شدنشان نرسیده اما پژمرده هستند یعنی به کودکان سرطانی تقدیم می‌کنم و در حالی که بغض کرده و قطرات اشک از چشمانش جاری بود؛ افزود: «در آستانه بهار که فصل رویش است دعا می‌کنم که اینان ریزش نکنند و بمانند.»مشاور رییس دولت، مهر و محبت را مهم‌ترین و بالاترین صفت ایرانیان عنوان کرد و افزود: این دولت از ابتدای شکل‌گیری بنای خود را بر مهر گذاشت زیرا در سایه‌سار مهر می‌توان هر فضیلتی را داشت. مشایی ادامه داد: معتقدان به این مکتب کسانی هستند که عشق به ملت در آنان موج می‌زند و اگر پیامبر اسلام (ص) فرمود که برای کامل شدن اخلاق مبعوث شده است این به این معنی است که باید خودمان را در دیگران جست‌وجو کنیم. مشایی به اعتقاد ملت ایران درباره آینده درخشان بشریت و ظهور حضرت ولی‌عصر(عج) اشاره کرد و افزود: اگر امام خود را تبلیغ می‌کنیم دنیا بداند که امام ما بهار است. همراه همیشگی احمدی‌نژاد این روزها را اما شلوغ‌تر از همیشه و به‌تنهایی می‌گذراند، عضو رسمی کابینه نیست اما درجلسات هیات دولت کنار رییس‌جمهوری می‌نشیند، دیدارهای دیپلماتیک با سفرا و مقامات خارجی دارد آن هم نه در دفتر دبیرخانه جنبش عدم‌تعهد که در دفتر ملاقات‌های رسمی محمود احمدی‌نژاد. مشایی این روزها در عرصه سیاسی کشور فعال شده. او از هر فرصتی برای تکرار شعار زنده‌باد بهار استفاده می‌کند و احمدی‌نژاد هم همانند همیشه یاورش است و راه را برای او هموار می‌کند. او دیروز در جشنی که در طول سه سال گذشته مورد انتقاد اصولگرایان بوده است مشایی را مردی «بهاری بهاری بهاری» خواند و گفت: «بهار حقیقی انسان در سایه استقرار عدالت، توحید و عشق به دست می‌آید. جایی که تمام انسان‌ها دل خود را مالامال از عشق به دیگران کنند و برای سعادت انسان‌های دیگر تلاش و فداکاری کنند. بهار انسان زمانی است که در آن خبری از غم، غصه، تبعیض و ظلم و تحقیر انسان‌ها نباشد و انسان در جایگاه حقیقی خود قرار بگیرد.»
احمدی‌نژاد پس از تمجید مشایی که خبرگزاری فارس آن را تعاریفی عجیب و غریب خواند، گفت: «امروز هم ملت ایران به دنبال بهار است.»

بهار فصل مشترک حامیان دولت و مشایی
نسبت دادن بهار به امام عصر از سوی دولتی‌ها پس از انتقادات اصولگرایان به شعار انتخاباتی زنده‌باد بهار بود. حالا رییس دولت مشایی را مردی بهاری می‌نامد. محمدرضا باهنر، نایب‌رییس مجلس روز شنبه با اشاره به فعالیت‌های انتخاباتی نزدیکان دولت گفت: «رییس‌جمهوری در انتخابات ریاست‌جمهوری آینده از مشایی ناامید نشده و دنبال این است که نان را از تنور در بیاورد.» به نظر می‌رسد اصولگرایان هرچه بیشتر و تیز‌تر نوک انتقاد خود را به سمت دولت و تیم مشایی می‌گیرند، از آن سو احمدی‌نژاد و همراهانش در برنامه‌های خود مصر‌تر می‌شوند. کلمه «بهار» به فصل مشترک حامیان دولت و مشایی بدل شده است. مشایی در این مراسم با تاکید بر اینکه ملت ایران مجموعه‌ای از ارزش‌های الهی است، گفت: «ملت ایران با دستانی پر از تاریخ آمده و با نگاهی روشن به آینده‌ای مستحکم نگاه می‌کند.»اوکه سه روز پیش به دلیل تکرار عقاید مکتب ایرانی مورد نقد اصولگرایان قرار گرفته بود با اشاره به این آیه خداوند که خدا وعده داده قوم صالحی را در زمین جایگزین خواهد کرد که هم آنها از خدا راضی هستند و هم خدا از آنها راضی خواهد بود و نقل است که پیامبر گرامی اسلام دست خود را هنگام خواندن این آیه بر شانه سلمان نهاده است، گفت: «مردم ایران همان وعده الهی هستند و مقصود ملت سلمان است.»مشایی در طول سال‌های گذشته نشان داده بر عقاید خود استوار است. او که به سبب حرکات موزون زنانی که قرآن در دست داشتند در نخستین مراسم استقبال از بهار مورد نقد قرار گرفته بود دیروز هم هنگام اجرای موسیقی مازندرانی شاهد حرکات موزون دخترکان حاضر در مراسم بود. آنطور که مشخص است مشایی می‌خواهد به عنوان یک حرکت و جریان جدید سیاسی با شعار زنده‌باد بهار خود را مطرح کند آن هم در شرایطی که تحولات عرصه سیاسی نشان از شکل‌گیری اجماعی اصولگرایانه برای بدرقه رییس‌جمهوری اصولگرایان دارد؛ اجماعی که محور مشترک آن «بد بدرقه نبودن» است. از سوی دیگر احمدی‌نژاد ارادتش به مشایی را به عرصه سیاسی کشور وارد کرده و از سجایای او سخن می‌گوید. مشایی هم به‌واسطه حمایت‌های بی‌دریغ یار 25ساله خود به تبیین و تعریف زنده‌باد بهار می‌پردازد. اصولگرایان که تا دیروز به مکتب ایرانی انتقاد داشتند امروز به شعار «زنده‌باد بهار» واکنش نشان می‌دهند اما به نظر می‌رسد این واکنش‌ها خللی در تصمیمات و اقدامات نزدیکان دولت وارد نمی‌کند چرا که آنها هر روز مصمم‌تر از دیروز به تبیین شعار انتخاباتی زنده‌باد بهار می‌پردازند؛ شعاری که تبدیل به چالش انتخاباتی در اردوگاه اصولگرایان شده است.
شرق - طاهره ریاحی