به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، اسفند ۲۶، ۱۳۹۱

درگذشت محمدباقر صدرا، دبیر انجمن ادبی و فرهنگی امیرکبیر


محمدباقر صدرا، نویسنده، شاعر و دبیر انجمن ادبی و فرهنگی امیرکبیر امروز جمعه ۲۵ اسفند ۱۳۹۱ دار فانی را وداع گفت.
انجمن ادبی امیرکبیر را تعدادی از چهره های فرهنگی شهر اراک که در تهران اقامت دارند، پس از انقلاب بنیان نهادند. 
این انجمن هیئت مدیره ای داشت که از همان آغاز، ریاست آن با محمدباقرصدرا نویسنده، شاعر و فرزند آیت الله صدرای اراکی بوده است. 
مهمترین فعالیت این انجمن همایش ماهانه ای بود که چهارشنبه آخر هرماه برپا می شد و شاعران بسیاری در این همایش به قرائت آخرین سروده هایشان می پرداختند و گروههای موسیقی مختلف برنامه اجرا می کردند.
 محمد باقر صدرا که علاوه بر مدیریت انجمن امیرکبیر، اداره و اجرای همایش ماهانه این انجمن را نیز برعهده داشت، اول شهریور ۱۳۹۱به مدت ۴۸ ساعت بازداشت شد. گفته می شود ماموران با حضور در منزل وی، ضمن ضبط برخی ازوسایل و کتابهایش ، او را بازداشت کردند. از آن پس انجمن امیرکبیر تعطیل و استاد صدرا خانه نشین شد.

هنرمند آزاده و شاعر جوان؛ هیلا صدیقی در همین رابطه در صفحه فیس بوک خود نوشت:
محمد باقر صدرا را به نام حتی اگر نه ، به چهره حتما میشناسید … شناخته شده ترین چهره ی انجمن فرهنگی ادبی امیر کبیر … کسی که سالهای سال بسیاری از مخاطبان انجمن بخاطر خوش سخنی و طنازی او به انجمن می آمدند …
« آقای صدرا امروز صبح دار فانی را وداع گفت … این خبر تلخ آخرین جمعه ی سال بود … در این ماههایی که جلوی برگذاری انجمن را گرفته بودند هر از گاهی دلم تنگ میشد برای این جمع ها و نشست ها که آقای صدرا از هسته های اصلی و دوست داشتنی اش بود . 
حالا دیگر ، هرگز … برای مردی که بیش از چهل سال دعدغه ی هر روزش برگذاری نشست های آخرین چهارشنبه های هر ماه انجمن امیرکبیر بود حتما این چند ماه خانه نشینی و آن بازداشت ۴۸ ساعته ، قلبش را آزرده کرد.»