به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، آذر ۰۲، ۱۳۹۴

پوتین در تهران به دنبال چیست؟

پوتین در سفر خود به تهران با حسن روحانی و علی خامنه‌ای دیدار می​ کند.
کارشناسان می‌گویند موضوع اصلی گفت‌وگوی او با سران ایران بحران سوریه خواهد بود.
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه روز دوشنبه (۲ آذر/ ۲۳ نوامبر) برای شرکت در نشست مجمع کشورهای صادرکننده گاز (جی بی سی اف) به تهران سفر می‌کند. به گفته یوری اوشاکف، یکی از مشاوران پوتین در دیدار رئیس جمهوری روسیه از ایران "روابط دو جانبه، مناسبات دو کشور در زمینه انرژی اتمی، نفت و گاز و نیز همکاری‌های نظامی" مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
مشاور پوتین هم مثل مقامات ایرانی اشاره‌ای به رایزنی سران دو کشور بر سر بحران سوریه نکرد. اما کارشناسان از جمله شهیر شهید ثالث، روزنامه‌‌نگار و تحلیل‌‌گر مسائل خاورمیانه بر این باورند که بحران سوریه بخشی از مذاکرات بین پوتین با سران جمهوری اسلامی را تشکیل خواهد داد.
شهید ثالث می​گوید: «در شرایط فعلی هیچ متحدی در منطقه برای روسیه نمی​تواند جای ایران را بگیرد. با توجه به مسائل پیش‌​آمده در اوکراین و کریمه و تحریم‌های سختی که آمریکا و غرب علیه روسیه اعمال کرده‌​اند، روسیه برای مقابله با غرب در منطقه به خصوص آمریکا، کاملا با ایران هم جبهه شده است. نزدیکی روسیه با ایران در سوریه را باید در این چارچوب دید

اختلافات و اشتراکات ایران و روسیه در سوریه
به نظر شهید ثالث، روسیه یک بازی سیاسی را دنبال می‌کند؛ به سران عربستان قول همکاری برای حل مسئله بشار اسد را می‌دهد، به نتانیاهو، اطمینان می‌​دهد که نگذارد ایران پایگاهی مانند لبنان در سوریه ایجاد کند، ضمن اینکه با ایران از نزدیک در حال همکاری در جنگ سوریه است.
شهید ثالث اختلاف نظر روسیه و ایران بر سر بحران سوریه را نیز ممکن می‌داند و چنین توضیح می​دهد: «شاید برای روسیه مبارزه با داعش در اولویت باشد و برای تهران حفظ بشار اسد. اما اولا، ایران به قدری در سوریه و در منطقه برای روسیه به عنوان یک متحد قوی و استراتژیک اهمیت دارد که به این سادگی دست از این اتحاد نخواهد کشید. ثانیا، روسیه با توجه به ارتش عظیم نیابتی که ایران تحت عنوان "نیروهای دفاع ملی" در سوریه سازمان داده "امروز" در موضعی نیست که بتواند نظرش را به تهران تحمیل کند. ثالثا، جاذبه‌های اقتصادی ایران در مرحله پسا تحریم، با توجه به وضع اقتصادی نه چندان خوب روسیه، آنقدر بالاست که روسیه به آسانی از آنها چشم‌پوشی نخواهد کرد
این کارشناس نتیجه می‌گیرد که روسیه به دنبال تثبیت موقعیت خود به عنوان شریک اقتصادی مهم ایران در آینده است و با ایران بر سر مسئله سوریه هم جبهه باقی خواهد ماند.

ارزیابی مثبت از مذاکراه پوتین با سران ایران
پترا بکر از "بنیاد علم و سیاست آلمان" در برلین که درباره بحران سوریه تحقیق می‌کند، به دویچه وله می‌گوید، هرگونه مذاکره برای پیدا کردن یک راه حل برای بحران سوریه، به برون‌رفت از بن‌بست کمک خواهد کرد. از این منظر این کارشناس گفت‌وگوی پوتین با سران ایران بر سر مسئله سوریه را مثبت می‌داند.
کارشناس بنیاد علم و سیاست آلمان در ادامه تاکید می‌کند: «ما اطلاع دقیقی از جزئیات رایزنی سران دو کشور نداریم. امکان دارد آنها درباره تغییر رژیم سوریه یا پشتیبانی از اسد رایزنی کنند. تا به حال روسیه و ایران برخلاف غرب حاضر نبودند از حمایت بشار اسد دست بکشند. به نظر من احتمال اینکه روسیه و ایران از رژیم اسد حمایت کنند و موقعیت بشار اسد را تقویت کنند، بیشتر است اما امید را هم نباید از دست داد.»
دویچه وله