به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، آبان ۲۴، ۱۳۹۴

فرانسه: واکنش رهبران جهان به حملات مرگبار در پاریس

حملات مرگبار شامگاه جمعه ١٣ نوامبر، واکنش رهبران کشورهای مختلف جهان و اعلام همبستگی آنان را با دولت، مردم و خانواده‌های قربانیان در فرانسه بدنبال داشت.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، که نخستین رهبر جهان بود که به حملات مرگبار پاریس واکنش نشان داد، در یک پیام توئیتری در حساب کاربری خود نوشت که از این حملات بسیار شوکه شده است و برای همکاری با فرانسه اعلام آمادگی نمود.
باراک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، در حالی که هنوز تیرانداریها و گروگانگیری در پاریس در جریان بود، در سخنرانی که بطور مستقیم از شبکه‌های خبری جهانی پخش شد، حملات در فرانسه حملاتی توصیف نمود که نه فقط علیه پاریس که "بر ضد تمام بشر و ارزشهای جهانشمول" صورت گرفته است.
باراک اوباما گفت که آمریکا در جهت سپردن عاملان این حملات به دست عدالت، با فرانسه یاری وهمکاری خواهد کرد.
آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، نیز در واکنش به حملات پاریس اعلام داشت که این حملات وی را بشدت جریحه دار کرده است.
صدراعظم آلمان، همبستگی خود را با بازماندگان قربانیان و اهالی پاریس اعلام داشت.
فرانک والتر اشتین مایر، وزیر امور خارجۀ آلمان، هم گفت که از این حملات "دهشت زده و متاثر" شده است و در این موقعیت خطیر در کنار فرانسویان فرانسه ایستاده است.
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه نیز این حملات دهشتناک را بعنوان شاهدی جدید در روشن ساختن ماهیت وحشیانه تروریسم عنوان نمود.
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل نیز حملات تروریستی در پاریس را "اقدامی جنگ‌طلبانه" از سوی گروه دولت اسلامی (داعش) علیه فرانسه توصیف کرد.
نخست وزیر اسرائیل به سرویس‌های اطلاعاتی و امنیتی کشورش دستور داد تا تمامی امکانات خود را برای همکاری با دولت فرانسه بکار گیرند.
پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان نیز در پیامی تلویزیونی اعلام کرد هیچ دلیل مذهبی و انسانی برای توجیه اینگونه اقدامات وجود ندارد.
نخست وزیر اسپانیا، رئیس جمهور ترکیه، دبیر کل سازمان ملل متحد و بسیاری از دیگر رهبران و مقامات کشورهای مختلف تالم و همبستگی خود را اعلام داشتند