به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، بهمن ۰۶، ۱۳۹۸

از تجویز داروهایی با نام امامان شیعه تا آتش زدن کتاب پزشکی؛

 طب اسلامی چیست؟
تبریزیان خود را پدر طب اسلامی می‌خواند
«طب اسلامی» در چند سال گذشته در ایران رونق گرفته و به موضوعی جنجالی تبدیل شده است.
 ۱۵ هزار روحانی در حیطه طب سنتی فعالیت می‌کنند و می‌خواهند ابن‌سینای زمان خود باشند. داروهای سنتی که با اسامی امامان شیعه را برای درمان بیماری‌ها تجویز می‌کنند و بیماران را از استفاده پزشکی مدرن منع می‌کنند و در این گزارش به حواشی پیرامون این موضوع پرداخته‌ایم.

***

انتشار فیلمی از آتش زدن یکی از کتاب‌های مرجع پزشکی «هاریسون» از سوی «عباس تبریزیان» که خود را پدر طب اسلامی معرفی می‌کند در روز‌های اخیر جنجال‌برانگیز شده است.

کانال این روحانی چندی پیش اعلام کرده بود که «طب اسلامی مکتب هاریسون رو نابود خواهد کرد» و در نخستین گام کتاب‌های مربوط به این مکتب به آتش کشیده خواهد شد.

رونق گرفتن طب اسلامی در سال‌های اخیر به موضوعی جنجالی در ایران تبدیل شده است.

مرگ «محمود هاشمی شاهرودی» و اعتیاد گروهی مردم به برخی دارو‌های سنتی از نتایج فعالیت ۱۵ هزار روحانی در حوزه «طب اسلامی» در ایران است، «طبی» جنجالی که در سال‌های اخیر در ایران بر سر زبان‌ها افتاده است.

«علاء هاشمی شاهرودی»، پسر ارشد آیت‌الله «هاشمی شاهرودی»، رییس سابق مجمع تشخیص مصلحت نظام پس از مرگ پدرش فاش کرد که محمود هاشمی شاهرودی برای درمان بیماری‌اش به سراغ «اطبای اسلامی» رفت و حاضر نشد با وجود توصیه آیت‌الله «علی خامنه‌ای» روند درمانش را از طریق پزشکی مدرن برود و حالا دوباره حرف‌هایش سر زبان‌ها افتاده است

خبرگزاری ایرنا هم در پی این جنجال‌ها به سراغ یک متخصص طب سنتی رفته که بر سر بالین هاشمی شاهرودی حاضر شده و به این روحانی توصیه کرده بود برای درمان به «پزشکی مدرن» مراجعه کند.

این متخصص با انتقاد از فعالیت ۱۰ تا ۱۵ هزار روحانی در زمینه «طب سنتی» گفته آن‌ها «با ورودشان به حوزه طب از ماموریت اصلی خودشان جدا» شده و باعث ایجاد مشکلاتی در حوزه پزشکی شده‌اند.

«طب اسلامی» پدیده‌ای است که در ۱۰ سال اخیر در ایران باب شده است. این طب از زمانی که برخی دارو‌ها گران یا کمیاب شد، نرخ ابتلا به برخی بیماری‌ها ازجمله انواع «سرطان» افزایش یافت و پزشکی مدرن در درمان برخی بیمار‌ها ناکام ماند، موردتوجه گروهی از مردم قرار گرفته است.

«طب اسلامی» علاوه بر پزشکی مدرن، مخالفانی جدی در بدنه روحانیت و مراجع تقلید دارد. از «ناصر مکارم شیرازی» و «عبد‌الله جوادی آملی» دو مرجع تقلید ساکن قم به‌عنوان دو مخالف سرسخت چنین «طبی» نام برده می‌شود.

این دو مرجع تقلید به همراه گروه دیگری از روحانیون می‌‌گویند کتب، احادیث و روایاتی که «اطبای اسلامی» به آن‌ها استاد می‌کنند تا ثابت کنند «طب اسلامی» وجود دارد، سندیت ندارد.

وزارت بهداشت هم بارها اعلام کرده «طب اسلامی» را به رسمیت نمی‌شناسد و فعالیت گروهی از روحانیون در این زمینه را قانونی نمی‌داند.

«محمد بخشی محبی»، معاون دادستان انقلاب مركز خراسان رضوی هم گفته «در قانون مجازات اسلامی و نظر علمای دینی به صراحت بیان شده كه در فقه چیزی به نام طب اسلامی نداریم.»

از شهر مشهد به‌عنوان یکی از پایگاه‌های مهم فعالیت «اطبای اسلامی» در ایران نام برده می‌شود. «عباس تبریزیان»، از مشهورترین مدعیان «طب اسلامی» ساکن مشهد است که در مورد این نوع «طب» هم چهار جلد کتاب نوشته است.

تبریزیان که از او با عنوان «ابن‌سینا»ی حوزه علمیه نیز نام برده می‌شود در سال‌های اخیر مدعی درمان بسیاری از بیماری‌های صعب‌العلاج از طریق «طب اسلامی» بوده، ادعایی که منجر به پلمب دفاتر وی در مشهد شده است.

«حسین روازاده»، یک پزشک عمومی است که در سال‌های اخیر به‌واسطه تاکید بر درمان بیماران خود از طریق «طب اسلامی» و «سنتی» نامش بر سر زبان افتاده است.

روازاده بازگشت به تغذیه سنتی و اسلامی را راه رسیدن به سلامت می‌داند و وضعیت نامناسب تغذیه در ایران را به عوامل خارجی نسبت می‌دهد.

داروهای «طب اسلامی» طیف گسترده‌ای از بیماری‌ها را پوشش می‌دهد و سازندگان آن مدعی هستند که در درمان بیماران اثربخش است.

برخی از این دارو‌ها به نام امامان شیعه هستند مثل داروی امام رضا برای عفونت زخم، داروی امام موسی کاظم برای آنفلوانزا و داروی حضرت محمد که به ادعای تبریزیان درمانگر بیماری‌های «ام اس، سرطان و پارکینسون» است.

سازندگان دارو‌های «طب اسلامی» مدعی هستند که این دارو‌ها را از گیاهان و برخی عرقیجات تهیه می‌‌کنند که ترکیب‌های مختلفی از آن‌ها خواص درمانی برای انواع بیماری‌ها دارد.

تلاش‌های وزارت بهداشت هم برای توقف فعالیت دفاتر این «اطبای اسلامی» و توزیع دارو‌های آن‌ها تاکنون منجر به توقف کامل فعالیت‌ آن‌ها نشده که یکی از علت‌های آن می‌تواند حمایت گروه دیگری از روحانیون سرشناس از چنین پدیده باشد.

«محمد سعیدی»، امام‌جمعه موقت قم ازجمله معتقدان به «طب اسلامی» است که خواستار تدریس سرفصل‌های این «طب» در حوزه‌های علمیه شده است.

«محمدعلی علوی گرگانی»، از مراجع تقلید قم یکی دیگر از حامیان چنین «طبی» است که گفته «ترویج طب اسلامی پیاده‌کردن رهنمودهای ائمه معصومین در جامعه است که از این نظر بسیار پسندیده و باارزش است.»

از آیت‌الله علی خامنه‌ای هم به‌عنوان یکی دیگر از حامیان قدرتمند «طب اسلامی» در ایران نام برده می‌شود. از وی هر چند نقل‌قول مستقیمی در حمایت از این نوع «طب» در دسترس نیست، اما برخی می‌‌گویند که «احیای طب اسلامی دغدغه مقام رهبری است.»

«علیرضا ابوالفضلی»، محقق و پژوهشگر طب اسلامی و مدیر مرکز علمی و فرهنگی «دارالحکمه» کانادا و «محمدحسن طریقت منفرد»، وزیر پیشین وزارت بهداشت ازجمله افرادی هستند که رهبر جمهوری اسلامی را حامی «طب اسلامی» معرفی کرده‌اند.

«حسین خیراندیش»، یکی دیگر از «اطبای اسلامی» است که از وی به‌عنوان یکی از پزشکان خامنه‌‌ای هم نام برده می‌شود.

خیراندیش سال ۱۳۹۵ اعلام کرده بود در زمینه «طب اسلامی» با رهبر جمهوری اسلامی ۴۵ دقیقه جلسه داشته و در پایان جلسه نیز وی را «حجامت» کرده است.

ایران وایر 
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
فیلم آتش زدن کتاب «هاریسون» را در لینک زیر ببینید