به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیچهارشنبه، بهمن ۰۹، ۱۳۹۸

کاریکاتوری که "احساسات چینی‌ها" را جریحه‌دار کرد

ویروس کرونا بر پرچم چین
یک کاریکاتور روزنامه دانمارکی "یولندپستن" خشم دولت چین را برانگیخته است. سفارت چین در کپنهاگ نوشته است که این روزنامه به چین توهین کرده و باعث جریحه‌دار شدن "احساسات ملت چین" شده است.

به گزارش دويچه وله، سفارت چین در دانمارک از روزنامه دانمارکی "یولندپستن" (Jyllands-Posten) خواست، از ملت و دولت چین تقاضای پوِزش کند.

پنج ستاره روی پرچم جین

این روزنامه کاریکاتوری از پرچم چین چاپ کرده که به جای پنج ستاره، پنج ویروس کرونا بر آن نقش بسته است.

پنج ویروس کرونا روی پرچم چین

در بیانیه‌ای که در وبسایت سفارت چین در کپنهاک منتشر شده، آمده است که کاریکاتوریست دانمارکی نیلز بو بویزن (Niels Bo Bojesen) و روزنامه دانمارکی با انتشار این کاریکاتور هم به دولت چین توهین کرده و هم احساسات ملت چین را جریحه‌دار کرده است.

یاکوب نوبرو، سردبیر این روزنامه، در واکنش به ادعای سفارت چین نوشت، هدف روزنامه از انتشار کاریکاتور آزردن دولت یا مردم چین نبوده است.

نوبرو تاکید کرد که نه او و نه کاریکاتوریست قصد مسخره‌کردن اوضاع کنونی چین را نداشته‌اند و برداشت او از کاریکاتور با برداشت مقامات چینی کاملا متفاوت است.

کاریکاتورهای پیامبر مسلمانان

این روزنامه دانمارکی در سال ۲۰۰۵ نیز با انتشار کاریکاتورهای محمد، پیامبر مسلمانان، خشم بسیاری از جزم‌گرایان اسلامی و در پی آن بحثی جهانی در باره آزادی بیان را برانگیخت.

پس از اعتراضات اسلام‌گرایان، نشریات زیادی در کشورهای اروپایی کاریکاتورها را بازنشر دادند.

سه سال پس از آن نیز کاریکاتورها دوباره در رسانه‌های اروپایی چاپ شدند، زیرا پلیس دانمارک سه نفر را به اتهام برنامه‌ریزی برای قتل خالق کاریکاتورها دستگیر کرده بود.