به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیچهارشنبه، بهمن ۰۲، ۱۳۹۸

شمار مبتلایان به بیماری ویروسی جدید در چین به ۴۴۰ وجان باختگان به ۹ تن رسید

شمار موارد ابتلا به بیماری ویروسی جدید در چین به ۴۴۰ تن رسید و آمار افراد جان باخته بر اثر این بیماری مرموز به ۹ نفر افزایش یافت. «لی بین»، رئیس کمیسیون ملی بهداشت چین روز چهارشنبه ۲۲ ژانویه (۲ بهمن) با اعلام این به خبرنگاران گفت که این آمار تا نیمه‌شب گذشته به‌روز شده است و آمار روز چهارشنبه هنوز قطعی و قابل اعلام نیست. به گفته او ممکن است به زودی ۱۴۹ مورد دیگر به آمار مبتلایان به این بیماری افزوده شود.

تمامی موارد فوتی این بیماری نوظهور که بر اثر ورود نوعی ویروس از خانواده کروناها ایجاد می‌شود، از شهر ووهان در استان هوبی گزارش شده‌اند. نخستین موارد ابتلا به این بیماری و شیوع آن نیز در اواخر ماه دسامبر گذشته از همین شهر آغاز شده بود.

نخستین مورد ابتلا در آمریکا
آقای لی درباره ابتلا به این بیماری در خارج از چین گفت که دو مورد از ابتلا به ویروس کشنده جدید در ژاپن و کره جنوبی و سه مورد در تایلند گزارش شده است. به گفته او روز سه‌شنبه برای نخستین بار یک مورد از ابتلا به این بیماری در ایالات متحده و یک مورد در تایوان نیز گزارش شده است.

فرد مبتلا به بیماری جدید در آمریکا یک مرد ۳۰ ساله است که به تازگی از ووهان چین بازگشته و در بیمارستان شهر سیاتل بستری شده است. پزشکان گفته‌اند حال عمومی این فرد وخیم نیست.

ویدئو؛ اقدام‌های احتیاطی شدید چینی‌ها برای مقابله با شیوع بیشتر ویروس مرموز
مقام‌های بهداشت و درمان آمریکا نیز می‌گویند بیماری نوظهوری که شیوع آن در روزهای اخیر در چین آغاز شده در شرایط فعلی تهدید مهمی برای ایالات متحده محسوب نمی‌شود و آنها نگرانی از این بابت در کشور ندارند.

چندین کشور از بیم شیوع گسترده بیماری جدید به مانند شیوع بیماری سارس که در سال‌های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ شایع شده بود، در فرودگاه و مرزهای ورودی خود تدابیر بهداشتی ویژه‌ای را برای مسافران ورودی از چین و به ویژه از شهر ووهان آغاز کرده‌اند.

بسیاری از نخستین موارد گزارش شده افرادی بوده‌اند که از محصولات یک فروشگاه مواد غذایی دریایی در شهر ووهان مصرف کرده بودند.

آغاز تعطیلات سال نوی چینی و فصل مسافرت‌های میلیون‌ها تن از شهروندان چین، نگرانی از خطر شیوع بیماری جدید در این کشور را تشدید کرده است. مسئولان دولت چین می‌گویند هنوز برای قضاوت در مورد این که ویروس جدید به اندازه ویروس سارس خطرناک است یا نه، زود است.

بیماری جدید بر اثر ورود یک نوع ویروس ناشناخته جدید از خانواده کروناویروس‌ها به بدن، فرد را ابتدا به تنگی نفس و سینه‌پهلو مبتلا کرده و در مواردی منجر به مرگ می‌شود. سرایت این بیماری از انسان به انسان شیوع آن را تسریع می‌کند. کروناویروس‌ها خانواده بزرگی از ویروس‌ها هستند که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری سارس را شامل می‌شود.

یورو نیوز