به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، بهمن ۲۳، ۱۴۰۰

بایدن: ممکن است «جنگ جهانی» شروع شود

 

مسکو و کی‌یف می‌گویند تلاش‌های دیپلماتیک جاری در برلین برای یافتن راه حل بحران اوکراین دستاوردی به همراه نداشت. این مواضع پس از یک روز مذاکره میان نمایندگان روسیه و اوکراین با مقامات فرانسوی و آلمانی در برلین با هدف پایان دادن به مناقشه هشت ساله کی‌یف با جدایی‌طلبان تحت حمایت مسکو در شرق اوکراین اتخاذ شده است.

به گزارش یورو نیوز، دست نیافتن به پیشرفت‌های مد نظر در این مذاکرات سبب شکست تلاش‌ها برای خنثی کردن بحران گسترده‌‌‌ای شده که با اقدام جنجال‌برانگیز مسکو در گردآوردن بیش از یکصد هزار سرباز در مرزهای غربی خود با اوکراین شدت گرفته است.

این بحران اکنون نه تنها نگرانی‌ها از وقوع جنگی تازه در اوکراین را افزایش داده بلکه بسیاری از کشورهای بزرگ غربی و اعضای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو را نیز درگیر خود کرده است.

مذاکرات میان مسکو و کی‌یف با میانجی‌گری قدرت‌های اروپایی در حالی همچنان در بن‌بست قرار دارد که به رغم توافق فرضیِ آتش‌بس درگیری‌های همچنان در مناطق جدایی طلب دونتسک و لوهانسک در شرق اوکراین ادامه دارد.

ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا تا کنون موارد متعددی از نقض آتش‌بس را که گاهی روزانه با صدها حادثه و درگیری مختلف همراه می‌‌شود گزارش و ثبت کرده‌اند.

به گفته مقامات دولت اوکراین درگیری‌های یاد شده از سال ۲۰۱۴ تا کنون دست کم ۱۵ هزار کشته بر جای گذاشته است.

اوکراین همچنین ادعای مسکو مبنی بر اینکه هیچ ارتباطی با درگیری‌ها در شرق این کشور ندارد را رد می کند و می گوید روسیه نیروهایی در داخل اوکراین دارد که در کنار جدایی طلبان می جنگند.

کی‌یف از مذاکره با سران مناطق جدا شده امتناع می ورزد، اما ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین پیشنهاد مذاکره مستقیم با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه را داده است که کرملین تاکنون با آن موافقت نکرده است.

بایدن نسبت به احتمال وقوع یک جنگ جهانی هشدار داد

شدت گرفتن بحران اوکراین و به نتیجه نرسیدن گفتگوهای جاری در برلین بر سر اجرایی شدن توافقنامه سال ۲۰۱۵ مینسک که هدف آن پایان دادن به مناقشه جاری میان کی‌یف و جدایی‌طلبان در شرق اوکراین است رئیس جمهوری ایالات متحده را به واکنش های تندی بر انگیخته است.

جو بایدن روز پنجشنبه ضمن تاکید بر بحرانی شدن شرایط در مرز اوکراین با روسیه هشدار داد که اوضاع هر لحظه ممکن است دیوانه‌وار وخیم شود.

رئیس جمهوری ایالات متحده علاوه بر طرح این هشدار از اتباع کشورش که مقیم اوکراین هستند خواست هر چه سریعتر این کشور را ترک کنند.

بایدن با اشاره به اقدام روسیه در جمع‌آوری نیرو در مرز اوکراین یادآور شد: «اینطور نیست که با یک سازمان تروریستی سر و کار داشته باشیم. ما با یکی از بزرگترین ارتش های جهان روبرو هستیم. این وضعیت بسیار متفاوت است. همه چیز می تواند به سرعت و دیوانه‌وار وخیم شود.»

وی در جریان مصاحبه با شبکه ان بی سی گفت که در شرایط موجود امکان اعزام نیرو از سوی ایالات متحده به منطقه برای نجات آمریکایی‌هایی که قصد خروج از اوکراین را دارد، فراهم نیست.

رئیس کاخ سفید در ادامه تاکید کرد: «در صورتی که آمریکایی‌ها و نیروهای روسیه شروع به تیراندازی به سمت یکدیگر کنند باید منتظر وقوع یک جنگ جهانی بود.»

بایدن سپس پوتین را «احمق» خواند و افزود که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه حتی اگر «این قدر احمق باشد که خود را وارد این مخمصه (جنگ) کند، از هوش و ذکاوت لازم برای جلوگیری از تاثیر آن بر شهروندان آمریکایی برخوردار خواهد بود.»