به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، اسفند ۰۱، ۱۴۰۰

ضرب و شتم صبا کردافشاری در زندان قرچک ورامین

 

صبا کردافشاری، فعال مدنی محبوس در زندان قرچک ورامین امروز یکشنبه ۱ اسفندماه ۱۴۰۰، توسط یکی از زندانیان متهم به جرائم عمومی مورد ضرب و شتم قرار گرفت.

یک منبع مطلع در خصوص جزئیات این رخداد به هرانا گفت: “امروز ساعت ۱۲:۳۰ یک زندانی متهم به جرائم عمومی در کریدور زندان از پشت به صبا حمله کرد و ضمن ضرب و شتم، با حلقه کردن دست دور گردن، قصد خفه کردن صبا را داشت. یکی دیگر از زندانیان متهم به جرائم عمومی به صبا کمک کرده و نجاتش داد، اما در تمام مدت مسئولین زندان تنها نظاره گر بودند. درگیری لفظی بین این زندانی و صبا کردافشاری پیشتر نیز با بی توجهی مسئولان روبرو شده بود”.

صبا کردافشاری، روز شنبه ۲۵ دیماه ۱۴۰۰ نیز طی ابلاغیه ای از محرومیت خود از ملاقات مطلع شد. این محرومیت به مدت دو هفته و با حکم شورای انضباطی صورت گرفته بود. خانم کردافشاری مدتی قبل به دلیل اعتراض به نبود آب جوش برای استفاده زندانیان، توسط شورای انضباطی زندان، به مدت ۳ ماه از اعزام به مرخصی محروم شد.

پیشتر یک منبع مطلع در این خصوص به هرانا گفته بود: «در تاریخ ۱۴ دیماه پیش از اتمام زمان ملاقات، تلفن کابین ملاقات صبا کردافشاری را قطع کردند و این مساله باعث اعتراض صبا و پدرش شد. خانم کردافشاری به نشانه اعتراض و با درخواست خداحافظی با پدرش حاضر به ترک سالن نمی‌شود. اما ماموران گارد زندان به ریاست فردی به نام رشوندی اقدام به هل دادن پدر او کرده و با بی احترامی از سالن بیرونش کرده و تهدیدش میکنند. نهایتا معاون زندان فردی به نام متهنی، صبا را تهدید به محرومیت از ملاقات میکند و روز گذشته بدون آنکه حتی اجازه خواندن ابلاغیه را به او بدهند از ممنوعیت دو هفته ای خود از ملاقات مطلع میشود.»