به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، اسفند ۰۸، ۱۴۰۰

جهان جلوی این جنایتکار را بگیرد!

 تظاهرات جهان علیه جنگ پوتین با مردم اوکراین


در دو روز گذشته بسیاری از مردم جهان، از توکیو تا نیویورک در میادین اصلی شهرها، مقابل سفارتخانه‌های روسیه یا نهادهای بین‌المللی، در حمایت از اوکراین تجمع کرده و تجاوز نظامی ارتش پوتین علیه اوکراین را محکوم کردند.

بسیاری از حامیان اوکراین در برابر جهان پرچم زرد و آبی اوکراین را با خود حمل کردند. بسیاری از نمادهای برجسته و تاریخی جهان با دو رنگ پرچم اوکراین نورپردازی شد.

تظاهرات جهانی در حمایت از اوکراین در روزهای غیر تعطیل گذشته رخ داد و پیش‌بینی می‌شود امروز و فردا (شنبه و یکشنبه ۲۶ و ۲۷ فوریه) نیز ادامه یابد.

بسیاری معترضان روس که علیه تهاجم روسیه در مسکو تظاهرات کردند، بازداشت شدند. اولین تظاهرات علیه تهاجم روسیه به اوکراین تنها سه ساعت پس از دستور حمله “ولادیمیر پوتین” رئیس جمهور روسیه در واشنگتن آغاز شد. گزارش‌های محلی حکایت از حضور صدها معترض در پایتخت آمریکا داشت. آنها با تکان دادن پرچم اوکراین علیه روسیه شعار دادند.

در لندن صدها معترض که بسیاری از آنها اوکراینی بودند با ناراحتی و اشک در حوالی و نزدیکی خانه و دفتر نخست وزیری تجمع کردند و خواستار اقدامات بیشتر بریتانیا در حمایت از اوکراین شدند.

در پاریس و مادرید نیز صدها نفر در برابر سفارت‌های روسیه تجمع کردند. صدها معترض در میدان تایمز نیویورک سیتی پرچم بزرگ اوکراین را حمل کردند. گروهی از معترضان در شهر “برن” سوئیس نیز با تکان دادن پرچم‌های اوکراین شعار “صلح برای اوکراین” را سر دادند. ده‌ها نفر نیز در آتن یونان در حمایت از اوکراین تجمع کردند.

گروه های ضد جنگ و صلح طلب در بیروت، تل‌آویو، دوبلین و پراگ نیز در حمایت از اوکراین تظاهرات به راه انداختند. صدها نفر در شهرهای سن پترزبورگ، مسکو و یکاترینبورگ روسیه تظاهرات کردند و شعار “نه به جنگ” سر دادند. براساس گزارش‌ها تعداد زیادی در مسکو و شهرهای دیگر روسیه بازداشت شدند.

تصاویر زیر مربوط به اعتراضات بین‌المللی دو روز پنجشنبه و جمعه است.

برگرفته از اخبار روز