به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیسه‌شنبه، بهمن ۲۶، ۱۴۰۰

آنتونی بلینکن: تجاوز بیشتر مسکو علیه کی‌یف با «پاسخی سریع، هماهنگ، و نیرومند» مواجه خواهد شد

 
دیدار آنتونی بلینکن و دمیترو کولبا، وزیران خارجه آمریکا و اوکراین در بروکسل، بلژیک (آرشیو)

آنتونی بلینکن و دمیترو کولبا، وزیران خارجه آمریکا و اوکراین، روز دوشنبه ۲۵ بهمن با یکدیگر تلفنی گفت‌وگو کردند. وزیر خارجه ایالات متحده در این تماس تلفنی بر تعهد آمریکا و شرکایش از حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین و نیز ثبات اقتصادی و مالی این کشور تاکید کرد.

وی با اشاره به این که اولویت فوری واشنگتن حمایت از تلاش‌ها برای تنش‌زدایی است، افزود تجاوزگری بیشتر روسیه علیه اوکراین با «پاسخی سریع، هماهنگ، و نیرومند» مواجه خواهد شد.

آقای بلینکن همچنین با انتشار توییتی نوشت به همتای اوکراینی خود مجددا گفته که واشنگتن در برابر هر شکلی از تجاوزگری مسکو، از کی‌یف از جمله در قالب بسته‌های کمکی مالی حمایت می‌کند.

وزیر خارجه اوکراین نیز در توییتی از تصمیم ایالات متحده برای ارائه کمک کلان مالی قدردانی کرد و در توییتی نوشت که در تماس تلفنی‌اش با آقای بلینکن درباره ماموریت نظارت ویژه تحت نظر سازمان امنیت و همکاری اروپا گفت‌وگو کرده و اوکراین علاقه‌مند است آن را به صورت کامل اجرا کند.

یک مقام آمریکایی روز یکشنبه گفت که دولت بایدن معتقد است تعداد نیروهای روس که اکنون در نزدیکی مرزهای اوکراین مستقر هستند، به بیش از ۱۳۰هزار نفر رسیده است.

در همین روز جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، نیز نسبت به این که حمله بزرگ نظامی روسیه به اوکراین ممکن است هر لحظه صورت بگیرد، هشدار داد.

اما روسیه می‌گوید قصد حمله نظامی به اوکراین را ندارد و حضور انبوه نظامیان و تجهیزاتش در اطراف اوکراین فقط برای انجام تمرین نظامی است.

صدای آمریکا