به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیپنجشنبه، بهمن ۲۱، ۱۴۰۰

تروریست آمریکایی:

 اگر از دولت ایران تبعیت نکنید، حسابت را می‌رسند!

این مستند کوتاه، قسمت دوم از سری ده قسمتی مستندهای «صدور مرگ از مبدا تهران؛ گاه‌شمار آدم ربایی و ترور در جمهوری اسلامی» است. در این قسمت به ترورهای برون‌مرزی جمهوری اسلامی در خاک ایالات متحده آمریکا پرداخته‌ایم.

«من به این نتیجه رسیده‌ام که در سنت سیاسی ایران دو گزینه وجود دارد؛ یا باید موافقت کنی یا حسابت را می‌رسند.»

این جمله را «داوود صلاح‌الدین» می‌گوید. او ۳۱ تیر۱۳۶۰ «علی‌اکبر طباطبایی»، از دیپلمات‌های حکومت پهلوی را ترور کرد.

صلاح‌الدین یک شهروند امریکایی بود که در ۱۹ سالگی، پس از آشنایی با دانشجویان حامی ‌«روح‌الله خمینی»، مسلمان شد و نامش را تغییر داد. او پس از انقلاب، با بسته شدن سفارت جمهوری اسلامی، به عنوان محافظ دفتر حافظ منافع جمهوری اسلامی در سفارت الجزایر استخدام شد و در همان سمت بود که پیشنهاد ترور علی‌اکبر طباطبایی را گرفت. لباس پستچی به تن کرد، سوار ماشینش شد و جلوی در خانه طباطبایی سه گلوله به او شلیک کرد و گریخت.

صلاح‌الدین در فیلم مستند «سیری در تروریسم حکومتی ایران» که اواخر سال ۲۰۲۲ آماده نمایش می‌شود، مقابل دوربین «مازیار بهاری» نشسته است. بخش‌هایی از این گفت‌وگو در این ویدیو منتشر شده‌اند. او می‌گوید ایرانی‌ها بعد از این ترور، وعده‌های زیادی به او داده بودند که به هیچ کدام‌ عمل نکرده‌اند.

قسمت‌های دیگری از صحبت‌های داوود صلاح‌الدین که از جمهوری اسلامی برای ترور یک مخالف دستور گرفت را می‌توانید در این ویدیو ببینید.

سایت ایران وایر