به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیچهارشنبه، اسفند ۰۴، ۱۴۰۰

شش کلاسه دروغگو

 شش کلاسه دروغگو، حاصل وعده‌هات کو


استان‌وایر - با وجود تهدید نهادهای امنیتی، فرهنگیان ایران در روز سه‌شنبه سوم اسفند بار دیگر در شهرهای مختلف کشور دست به تجمع اعتراضی زدند. گزارش‌ها از بازداشت دست‌کم سه معلم زن و یک مرد در این تجمعات حکایت دارند.

به گزارش شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، سولماز فیض‌الله‌زاده، عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان البرز پس از تجمع بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است. از ارگان بازداشت‌کننده و محل بازداشت این فعال صنفی اطلاعی در دست نیست.

همچنین گزارش شده است که در شیراز سه معلم بازداشت شده‌اند. هویت یکی از بازداشت‌شدگان علی حسن بهامین، معلم و فعال صنفی ساکن یاسوج عنوان شده که برای شرکت در تجمع معلمان به شیراز رفته بود. یکی دیگر از بازداشت شدگان، منیژه نعمتی از فعالان صنفی استان فارس است.

بر اساس ویدیوهایی که در شبکه های اجتماعی منتشر شده، معلمان دست‌کم در شهرهای مختلف استان‌های سنندج، اصفهان، بوشهر، تهران، لرستان، مرکزی، البرز، فارس، گیلان، همدان، یزد، کهگیلویه و بویراحمد و کرمانشاه تجمع کرده‌اند.

در جریان این تجمعات، شعار «معلم زندانی، آزاد باید گردد» یکی از اصلی‌ترین شعارهای آموزگاران معترض در اغلب شهرها بود. 

معلمان در تجمع‌های خود همچنین شعارهایی چون «از این همه بیداد، فریاد فریاد»، «معلم می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد»، «شاغل و بازنشسته، اتحاد، اتحاد»، و «با اهل ادب هر که درافتاد ورافتاد» سر دادند.

آموزگاران حق‌التدریسی تهران نیز در مقابل آموزش و پرورش با پهن کردن سفره خالی تحصن کردند و شعار دادند: «وعده‌وعید کافیه، سفره ما خالیه.»

در اهواز نیز معلمان معترض شعار «شش کلاسه دروغگو، حاصل وعده‌هات کو» سردادند.

معلمان که اعتراض اصلی آنها اجرا نشدن طرح رتبه‌بندی و همسان‌سازی حقوق بازنشستگان است، طی سه ماه اخیر، شش تجمع سراسری برگزار کرده‌اند.

در جریان آخرین تجمع اعتراضی معلمان در روز ۳۰ بهمن و بعد از آن که در بیش از صد شهر در ایران برگزار شد، دست‌کم ۱۵ معلم در شهرهای مختلف ایران بازداشت شدند.

گویا