به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیپنجشنبه، اسفند ۰۵، ۱۴۰۰

یورش نظامی روسیه به اوکراین با حملات موشکی و هوایی آغاز شد


 بایدن: پوتین تنها مسئول مرگ و ویرانی این حمله است

ارتش متجاوز روسیه از نخستین ساعات روز پنجشنبه (۲۴ نوامبر ۲۰۲۲) از زمین و هوا به اوکراین حمله کرد. پیش از آن ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه در پیامی که به‌طور زنده از تلویزیون پخش شد، فرمان عملیات «عملیات نظامی ویژه در منطقه دونباس» را صادر کرد.

پوتین در سخنرانی تلویزیونی خود گفت، درگیری بین نیروهای روسیه و اوکراین اجتناب‌ناپذیر است و فقط مساله زمان مطرح است. او از نیروهای مسلح اوکراین خواست فورا سلاح‌ها را زمین بگذارند.

ادعای «عملیات نظامی ویژه در منطقه دونباس» در حالی است که کیف، پایتخت و بسیاری دیگر از شهرهای اوکراین نیز زیر آتش حملات موشکی و جنگنده‌های روسیه هستند.

پوتین هم‌چنین در این سخنرانی خود ادعا کرد که مسکو قصد اشغال اوکراین را ندارد و افزود مردم اوکراین خواهند توانست آزادانه درباره دولت خود تصمیم گیری کنند!


مناطقی که امروز هدف حملات روسیه بودند

اعلام حکومت نظامی در سراسر اوکراین

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین با انتشار یک پیام ویدئویی اعلام کرد: ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، عملیات ویژه‌ای در دونباس ترتیب داده و به زیرساخت‌های نظامی و گارد مرزی اوکراین حمله کرده است.

وی در ادامه اذعان داشت: به دلیل حمله روسیه، حکومت نظامی در سراسر اوکراین اعمال می‌شود.

زلنسکی با بیان اینکه در بسیاری از شهرهای کشورش صدای انفجار شنیده است، اظهار داشت: به همین دلیل در سراسر کشور حکومت نظامی اعمال خواهد شد.

زلنسکی از شهروندان خواست آرامش خود را حفظ کنند و در صورت امکان در خانه هایشان بمانند.

رئیس جمهوری اوکراین هم در یک سخنرانی به زبان روسی، مردم روسیه را خطاب قرار داد و خواست مانع از وقوع جنگ شوند.

حمله‌ تمام عیار  روسیه علیه اوکراین

وزیر خارجه اوکراین در حساب توییتری خود نوشته است: ‘پوتین حمله‌ای تمام عیار را علیه اوکراین آغاز کرده است اما اوکراین از خود دفاع خواهد کرد.

دیمتری کولبا وزیر خارجه اوکراین از جهان خواسته پوتین را متوقف کنند.

بایدن: جهان پوتین را پاسخگو خواهد کرد

ساعتی بعد از اعلام عملیات نظامی روسیه در اوکراین، جو بایدن، رئيس جمهوری امریکا، با صدور بیانیه‌ای واکنش نشان داد. آقای بایدن گفت که جهان پوتین را پاسخگو خواهد کرد.

رئیس جمهوری ایالات متحده بامداد پنجشنبه با صدور بیانیه‌ای در رابطه با آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین، آن را «حمله غیرقانونی و توجیه‌ناپذیر نیروهای نظامی روسیه» خواند و روسیه را تنها مسئول مرگ و ویرانی ناشی از این حمله دانست.

بایدن در این بیانیه گفت که پوتین یک جنگ از پیش برنامه‌ریزی‌ شده‌ را برگزیده است که پیامدهای فاجعه‌‌بار «تلفات جانی و رنج انسان‌ها» را در پی خواهد داشت.

وی گفت از نزدیک با تیم امنیت ملی کاخ سفید اوضاع را زیر نظر دارد. او تاکید کرد صبح پنجشنبه به وقت واشنگتن با رهبران گروه هفت و سایر متحدان صحبت خواهد کرد و پس از آن مردم آمریکا را در جریان تبعاتی که ایالات متحده و شرکایش در واکنش به این اقدام «تجاوزگرانه» و «بدون دلیل» بر روسیه تحمیل خواهند کرد، قرار می‌دهد.

به دنبال بیش از یک ماه تنش‌های فزاینده و استقرار گسترده نیروها و ادوات نظامی روسیه در مرزهای آن کشور با اوکراین ، ولادیمیر پوتین بامداد پنجشنبه ۵ اسفند فرمان عملیات نظامی در بخش شرقی اوکراین را صادر کرد.

ایالات متحده از دو ماه پیش تلاش‌های دیپلماتیک گسترده‌ای را برای جلوگیری از درگیری نظامی انجام داده بود. اما پس از اعلام پوتین مبنی بر پذیرش استقلال دو منطقه تحت کنترل جدایی‌طلبان در اوکراین، آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا دیدار با همتای روس خود را لغو کرد.

خبرگزاری های جهان