به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیپنجشنبه، بهمن ۲۸، ۱۴۰۰

آمریکا می‌گوید برخلاف ادعای روسیه نیروهای روس به سمت مرز اوکراین رفته‌اند

 
علی‌رغم اصرار روسیه که نیروهایش از نزدیکی مرز اوکراین در حال عقب‌نشینی هستند، آمریکا و سازمان ناتو اعلام کردند که روسیه روز چهارشنبه همچنان در حال تقویت نیروهایش در اطراف اوکراین است، امری که ابراز تمایل ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، برای مذاکره به منظور حل بحران اوکراین را زیر سوال می‌برد.
در اوکراین، مردم برای نشان دادن اتحاد خود در برابر ترس از تهاجم خارجی، پرچم‌ها را برافراشتند و سرود ملی را نواختند.

در همین حال به نوشته رویترز ‌کی‌یف گفت حمله سایبری گزارش شده در روز سه شنبه به وزارت دفاع این کشور بدترین حمله‌ای بود که این کشور شاهد آن بوده است. کی‌ف‌ انگشت اتهام را به سمت روسیه نشانه گرفت اما مسکو دخالت در آن حمله را رد کرده است.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد نیروهای این کشور پس از مانورهای نظامی در مناطق نظامی جنوب و غرب در نزدیکی اوکراین، عقب‌نشینی می‌کنند.

اما آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، گفت واحدهای مهم نظامی روسیه همچنان به سمت مرز حرکت می کنند، نه اینکه از آن دور می‌شوند.

بلینکن در مصاحبه‌ای با شبکه ام‌اس‌ان‌بی‌سی گفت: «یک چیزی است که روسیه می‌گوید و یک‌کاری است که روسیه انجام می‌دهد. و ما هیچ عقب نشینی نیروها را ندیده‌ایم.»

او گفت «ما همچنان شاهد حرکت واحدهای مهم (روس) به سمت مرز هستیم، نه دور از مرز.»

وزیر خارجه آمریکا گفت: «آن چه واشنگتن می‌خواهد دقیقاً برعکس این است. ما باید شاهد دور شدن این نیروها باشیم.»

آنتونی بلینکن، روز سه‌شنبه ۲۶ بهمن در گفت‌وگو با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، نگرانی ایالات متحده نسبت به تداوم توانایی روسیه برای آغاز یک حمله به اوکراین را ابراز کرد.

آقای بلینکن در مورد اوکراین به همتای روس خود گفت تنش‌زدایی باید «قابل تأیید ، معتبر، و معنادار» باشد.

صدای آمریکا