به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، مهر ۰۶، ۱۳۹۴

مدیر مسئول روزنامه کیهان در گفت‌وگو با فارس:

ادامه سفر رئیس‌جمهور بعد از فاجعه منا اهانت به مردم است 
 حسین شریعتمداری با انتقاد از ادامه سفر رئیس‌جمهور به نیویورک پس از ضایعه شهادت صدها تن از حجاج ایرانی در منا گفت: ادامه سفر ایشان علاوه بر آن که در عرف دیپلماتیک اقدامی غیر قابل توجیه تلقی می‌شود، اهانت به مردم و بی‌اعتنایی به جانباختگان و خانواده‌های آنان نیز هست.


مدیر مسئول کیهان در گفت‌وگو با  فارس با انتقاد از ادامه یافتن برنامه سفر رئیس‌جمهور به نیویورک بعد از فاجعه بزرگ منا، گفت: پس از وقوع ضایعه جانسوز منا و شهادت صدها تن از حجاج ایرانی، انتظار آن بود که رئیس‌جمهور بلافاصله سفر خود را متوقف کرده و به کشور بازمی‌گشت.
وی افزود: ادامه سفر ایشان علاوه بر آن که در عرف دیپلماتیک اقدامی سوال برانگیز و غیر قابل توجیه تلقی می‌شود، اهانت به مردم و بی‌اعتنایی به جان‌باختگان فاجعه منا و خانواده‌های آنان نیز هست.

شریعتمداری تصریح کرد: این بی‌اعتنایی در حالی است که روسای کشورهای دیگر در مواردی بسیار کم‌اهمیت‌تر از ضایعه بزرگی که برای مردم ایران اتفاق افتاده است، بلافاصله سفر و برنامه‌های از قبل برنامه‌ریزی شده خود را متوقف کرده و به منظور ابراز همدردی و همراهی با ملت خویش به کشورهای خود بازگشته‌اند.

وی گفت: به عنوان مثال بعد از گروگان گرفتن دادستان استانبول، رئیس‌جمهور ترکیه برنامه سفر خود به رومانی را نیمه تمام گذاشت و به کشورش برگشت. یا اوباما رئیس‌جمهور آمریکا که در مرخصی سالیانه به سر می‌برد بعد از شنیدن خبر تیراندازی در یک مدرسه آمریکا و کشته شدن چند دانش‌آموز، برنامه خود را لغو و به کاخ سفید بازگشت.

مدیر مسئول روزنامه کیهان  ادامه داد: پادشاه اردن هم که در سفر آمریکا به سر می‌برد زمانی که خبر سوزاندن خلبان اردنی توسط داعش را شنید سفر خود را نیمه‌تمام گذاشت و به کشورش بازگشت.
حتی حامد کرزای رئیس‌جمهور افغانستان پس از کشته شدن چند نظامی افغانستانی توسط نیروهای آمریکایی بلافاصله سفر به چین را در میانه راه رها کرد و به کابل برگشت.

وی تاکید کرد: این یک اصل شناخته شده دیپلماتیک است و تعجب‌آور است بعد از فاجعه جانسوز شهادت و مجروح شدن صدها تن از حجاج ایرانی، آقای روحانی که از قضا بیش از همه روسای جمهور قبل بر رعایت مبانی دیپلماتیک و حفظ حرمت مردم ایران در جهان تاکید می‌ورزند، همچنان برنامه‌های عادی سفر خود را ادامه دادند.

شریعتمداری در پایان افزود: این بی‌اعتنایی زمانی دردناک‌تر می‌شود که حتی آقای ظریف وزیر امورخارجه نیز که همراه رئیس‌جمهور در سفر نیویورک به سر می‌برد، به ایران بازنگشت در حالی که به دلیل کشته و مجروح شدن صدها حاجی ایرانی در منا به‌طور طبیعی ایجاب می‌کرد وزیر امور خارجه کشور برای پیگیری مسائل به کشور بازگردد نه اینکه وزیر بهداشت و ارشاد مامور پیگیری مسئله و سفر به عربستان شوند که متاسفانه دولت سعودی حتی ویزا هم به آنها نمی‌دهد.