به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، شهریور ۳۰، ۱۳۹۴

در گفت‌وگو با یک پژوهشگر زلزله مطرح شد

زلزله در انتظار ۶۰ درصد تهرانی‌ها + یک پیشنهاد 
عضو هیئت علمی پژوهشگاه زلزله با اشاره به اینکه سالانه حدود ۱۱۶ الی ۱۲۰ هزار نفر به جمعیت تهران اضافه می‌شود، گفت: به دلیل سکونت جمعیتی بیش از ۲ میلیون نفری در شمال شهر و یک میلیون نفری در جنوب تهران، ریسک بالای زلزله در انتظار ۶۰ درصد تهرانی‌ها است.

به گزارش سلامت خبرگزاری تسنیم، مهدی زارع در نشست مشترک با مدیرعامل و شورای مدیران جمعیت هلال احمر استان تهران ضمن بیان تاریخچه وقوع زلزله‌های بزرگ در منطقه‌ ری قدیم و تشریح تناسب آماری میان زلزله‌های بزرگ و زلزله‌های کوچک به آخرین زلزله بزرگ تهران در سال 1830 اشاره کرد و افزود: حدود هر 200 سال یک بار یک زلزله با بزرگی حدود 7 در گستره پیرامون تهران به وقوع پیوسته و در آینده نیز وقوع زمین لرزه با همین ریتم قابل انتظار است.
این پژوهشگر زلزله شناسی با تشریح سیر صعودی رشد و تراکم بیش از حد جمعیت در تهران به خصوص در طول 6 دهه گذشته، اضافه کرد: سالانه حدود 116 الی 120 هزار نفر به جمعیت تهران اضافه می‌شود و در حال حاضر حدود 2 میلیون و 100 هزار نفر از جمعیت تهران در بافت فرسوده سکونت دارند.
به گفته زارع، به دلیل سکونت جمعیتی بیش از 2 میلیون نفر در شمال شهر و حدود یک میلیون نفر در جنوب شهر تهران در پهنه حوزه نزدیک گسل‌های فعال و همچنین وجود بافت فرسوده و ساخت و سازهای غلط و غیر استاندارد، حدود 60 درصد جمعیت تهران در معرض ریسک بالای زلزله دارند.
این استاد دانشگاه و پژوهشگر زلزله ضمن تاکید بر اهمیت آمادگی و هماهنگی کامل نهادهای مسئول در مدیریت بحران و همچنین ضرورت آموزش مردم برای مقابله با بحران‌های احتمالی چون زلزله تهران و کاهش اثرات آن، نظارت‌های سختگیرانه بر ساخت و سازها به خصوص در حریم گسل‌ها و اطلاع رسانی اقناع کننده و علمی به مردم و مسئولان امر را در این زمینه ضروری دانست.