به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیجمعه، خرداد ۰۵، ۱۳۹۶

کمیته سنای آمریکا به افزایش تحریم ایران به خاطر فعالیت موشکی و تروریستی رای داد

باب کورکر (جمهوریخواه) رئیس کمیته روابط خارجی و بن کاردن عضو ارشد دموکرات این کمیته در سنای آمریکا
کمیته روابط خارجی سنای آمریکا روز پنجشنبه طرحی موسوم به «قانون مقابله با اقدامات برهم زننده ثبات توسط ایران» تصویب کرد که در صورت تصویب در صحن اصلی سنا و ابلاغ رئیس جمهوری آمریکا، تحریم های جدیدی علیه ایران در پی خواهد داشت.

به گزارش صدای آمریکا، این طرح با ۱۸ رأی مثبت در برابر ۳ رأی منفی تصویب شد و حال برای تصویب نهایی باید به صحن اصلی سنا ارایه شود.

این اولین طرح در کنگره بود که تصویب شد. چند طرح پیشنهادی قانونگذاران آمریکایی از دو حزب جمهوریخواه و دموکرات از امروز در کنگره برای افزایش تحریم ایران به خاطر فعالیت های موشکی، حمایت از گروه های تروریستی و همچنین نقض حقوق بشر بررسی می شود.

باب کورکر رئیس کمیته روابط خارجی سنا این طرح را فروردین ماه ارایه داد اما یک ماه پیش اعلام کرد که بررسی طرح های مربوط به افزایش تحریم های ایران را به خاطر اروپاییان و همچنین انتخابات ریاست جمهوری در ایران یک ماه به تعویق می اندازد.

بر اساس این طرح در صورت تصویب در صحن سنا، دولت آمریکا ظرف مدت ۹۰ روز، باید تحریم های جدیدی علیه افراد و نهادهای فعال در توسعه برنامه های موشکی ایران تصویب کند.

همچنین بر اساس یکی دیگر از طرح ها، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به طور مستقیم تحت تحریم قرار خواهد گرفت.
در صورت تصویب این اولین بار خواهد بود که سپاه تحریم می شود. آمریکا پیشتر در سال ۲۰۰۷ نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را تحریم کرده بود.

واکنش جان کری
وزیر خارجه سابق آمریکا چهارشنبه شب در چند توئیت از قانونگذاران آمریکایی خواست از هرگونه تحریم بیشتر ایران خودداری کنند.

آقای کری هشدار داد تصویب تحریم های بیشتر علیه ایران ممکن است ناقض برجام باشد.

صدای آمریکا