به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیسه‌شنبه، بهمن ۰۳، ۱۳۹۶

کنگره حزب سوسیال دموکرات آلمان ائتلاف با مرکل را تصویب کرد

 با رأی سوسیال دموکرات‌ها، راه تشکیل دولت ائتلافی آلمان هموار می‌شود.

کنگره فوق العاده حزب سوسیال دموکرات آلمان روز یکشنبه ٢١ ژانویه/ اول بهمن، در پایان یک نشست پنج ساعته سرشار از بیم و امید سرانجام به رهبری این حزب اجازه داد به مذاکرات خود با حزبِ تحت رهبری آنگلا مرکل بر سر حضور در دولت ائتلافی ادامه دهد.
در این نشست که در شهر بن آلمان برپا شد، ۶٠٠ نماینده از ١۶ ایالت فدرال آلمان و ۴۵ عضو هیئت رئیسه حزب حضور داشتند. از این میان ٣۶٢ تن به ادامه مذاکرت رای موافق دادند. رسانه های آلمان از موافقان به عنوان "یک اکثریت ضعیف" یاد کردند. با این همه این رای گیری سبب شد خطر بزرگی از سر آلمان بگذرد.
مارتین شولتس رئیس حزب سوسیال دموکرات و رقیب انتخاباتی شکست خورده آنگلا مرکل، در سخنرانی خود گفت که اگر کنگره با حضور حزب در مذاکرات مربوط به تشکیل دولت ائتلافی موافقت نکند، راهی جز انحلال مجلس و تجدید انتخابات باقی نخواهد ماند.
آنگلا مرکل صدراعظم آلمان تشکیل دولت اقلیت را رد کرده و فرانک والتر اشتاین مایر رئیس جمهور این کشور هم گفته بود که مایل به صدور فرمان انحلال مجلس و برگزاری انتخابات جدید نیست.
اشتفان وایل نخست وزیر ایالت نیدرزاکسن، به عنوان یکی از سخنرانان کنگره هشدار داد که در صورت تجدید انتخابات، ممکن است مردم آلمان با رای ندادن به حزب سوسیال دموکرات آن را مجازات کنند و این حزب شکست بسیار سنگینی را تجربه کند.
آخرین تلاش ها برای جلب آرای مخالفان
لحظاتی پیش از آغاز نشست امروز، رهبری حزب سوسیال دموکرات اعلام کرد خواست های تازه ای را در برنامه ادامه مذاکرات خود با خانم مرکل گنجانده است و در صورت تصویب کنگره، برای گنجاندن آن ها در کارپایه دولت ائئلافی در چهار سال آینده پافشاری خواهد کرد.
شاید همین موضوع سبب شد که نظر سازمان جوانان حزب به عنوان مهمترین مخالف ائتلاف در جریان کنگره تغییر کند.
سازمان جوانان تا بامداد روز یکشنبه همواره تاکید می کرد که مخالف حضور حزب سوسیال دموکرات در دولت ائتلافی آینده است و ترجیح می دهد این حزب رهبری اپوزیسیون را در مجلس فدرال به عهده داشته باشد.
استدلال سازمان جوانان این بود که حزب سوسیال دموکرات در دو دوره ائتلاف با اتحاد دموکرات مسیحی به رهبری آنگلا مرکل دستاورد چندانی برای هواداران خود نداشته و به همین دلیل حدود 6 درصد هواداران خود را در انتخابات ٢۴ سپتامبر سال گذشته از دست داده است.
اما هنگامی که در کنگره نوبت سخنرانی به "کوین کونرت" رئیس سازمان جوانان رسید، او لحنی مسالمت جویانه در پیش گرفت و ضمن انتقادی نرم از رهبری حزب، گفت که هدف اصلی سازمانش نوسازی حزب است و از همه اعضای حزب و مردم آلمان می خواهد که به روند این نوسازی کمک کنند.
تشکیل دولت شش ماه پس از انتخابات
با پایان کار کنگره فوق العاده حزب سوسیال دموکرات، اکنون روند مذاکرات مربوط به تشکیل دولت ائتلافی سرعت می گیرد. با این همه پیش بینی می شود که دولت جدید در ماه آوریل امسال بتواند کار خود را آغاز کند. این از موارد بسیار معدود در تاریخ آلمان فدرال است که تشکیل دولت تازه پس از انتخابات پارلمانی نزدیک به 6 ماه طول می کشد.
حزب سوسیال دموکرات که در دوره پیشین نیز موتلف آنگلا مرکل بوده است، بلافاصله پس از برگزاری انتخابات پارلمانی در روز ٢۴ سپتامبر ٢٠١٧ حضور در دولت را دلیل از دست دادن حدود ۶ درصد از هواداران خود دانست و اعلام کرد که در دوره آینده با اتحاد احزاب مسیحی به رهبری آنگلا مرکل ائتلاف نخواهد کرد. اما پس از شکست مذاکرات مرکل با احزاب دموکرات آزاد و سبزها، با میانجی گری فرانک والتر اشتاین مایر رئیس جمهور آلمان حاضر به این کار شد.
مذاکرات سخت آنگلا مرکل با احزاب دموکرات آزاد و سبزها برای تشکیل دولت ائتلافی موسوم به "جامائیکا"، پس از دو ماه، به علت انصراف حزب دموکرات آزاد در ماه نوامبر سال ٢٠١٧ با عدم موفقیت پایان یافت.
منبع: رادیو بین المللی فرانسه