به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، بهمن ۰۱، ۱۳۹۶

پيرمرد ماه‌پيما درگذشت

جان يانگ
«فكر مي‌كنم خيلي خوش‌شانس بوده‌ام. »
روز شنبه CNN خبر درگذشت جان يانگ پيشكسوت‌ترين فضانورد فعال ناسا را منتشر كرد. او ٨٧ سال داشت و بر اثر سينه‌پهلو از دنيا رفت. لازم نيست در تاثيرگذاري يانگ در برنامه‌هاي ناسا اغراق كنيم؛ او نخستين فردي است كه شش بار به فضا سفر كرد و اگر سفرش به ماه در سال ١٩٧٢ را در نظر بگيريم، هفت بار به فضا سفر كرد. همچنين او تنها فضانوردي بود كه مسووليت فرماندهي چهار گونه متفاوت فضاپيما را برعهده داشت.
يانگ از اعضاي دومين گروه فضانوردان ناسا بود كه در سال ١٩٦٢ شكل گرفت و نيل آرمسترانگ و جيم لاول نيز ديگر اعضاي آن بودند. يانگ دو بار در ماموريت «جمناي»، دو ماموريت آپولو و دو ماموريت شاتل فضايي شركت داشت. او يكي از سه فضانوردي بود كه دو بار به ماه فرستاده شد و نهمين انساني كه روي سطح ماه قدم گذاشت. در مجموع يانگ ٣٤ روز و ١٩ ساعت و ٣٩ دقيقه حضور در فضا را تجربه كرد كه ٢٠ ساعت و ١٤ دقيقه از آن به قدم زدن روي ماه گذشت. وي در سال ٢٠٠٤ زماني كه پس از ٤٢ سال از آژانس فضايي بازنشسته شد در گفت‌وگويي با ناسا گفت: «فكر مي‌كنم خيلي خوش‌شانس بوده‌ام. »يانگ نخستين ماموريت از شش ماموريتش را به عنوان فرمانده پرواز اول «جمناي» با فضاپيماي دوسرنشينه ناسا انجام داد. او دومين فرماندهي‌اش را در ماموريت «جمناي ١٠» در جولاي ١٩٦٦ تجربه كرد. اين ماموريت سه‌روزه در ارتفاع ٧٦٠ كيلومتر بالاي جوّ زمين انجام شد تا خطراتي را كه امواج راديويي از خود به جاي مي‌گذارند، اندازه‌گيري كنند. در ماموريت آپولوي ١٠ كه ماه مي‌١٩٦٩ صورت گرفت، يانگ نخستين فردي نام گرفت كه به تنهايي دور كره ماه چرخيد. در حقيقت اين پرواز تمرين نهايي و كسب آمادگي براي نخستين فرود بر سطح كره ماه در ماموريت آپولوي ١١ بود.
 حين بازگشت به زمين جان يانگ، توماس استفورد و يوجين سرنان با سرعت حدود ٣٩ كيلومتر در ساعت نام خود را در كتاب ركوردهاي جهاني گينس ثبت كردند.

يانگ با فرماندهي آپولوي ١٦ در آوريل ١٩٧٢ فرصت قدم گذاشتن روي سطح كره ماه را پيدا كرد. او و چارليز دوك جونيور، فضانوردي كه در اين سفر همراهش بود، بيش از ٩٠ كيلوگرم سنگ و خاك ماه را از آنجا به زمين آوردند. يانگ پس از موافقت كنگره امريكا با درخواست تخصيص بودجه براي ساخت پروژه بزرگ بعدي ناسا، يعني شاتل فضايي، به تيم اين پروژه پيوست. ناسا درسال ١٩٧٣، يانگ را به عنوان رييس بخش شاتل فضايي اداره فضانوردان امريكا برگزيد. بعدها او به سمت رييس كل اين اداره منصوب شد. سپس يانگ با شاتل به فضا سفر كرد.

 وي در ششمين و آخرين سفرش در نوامبر ١٩٨٣ به آزمايش برخي از تجهيزات علمي پرداخت. قرار بود كه اين فضانورد كارآزموده در هفتمين سفرش به كره ماه در فرآيند ارسال تلسكوپ فضايي هابل حضور داشته باشد كه در پي از بين رفتن شاتل فضايي چلنجر اين سفر لغو شد. بعدها او به سمت دستيار ويژه رييس مركز فضايي جانسون منصوب شد تا بر فرآيندهاي مهندسي، عمليات و امنيت نظارت كند.
اعتماد