به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، دی ۳۰، ۱۳۹۶

تلاش‌ها در کنگره آمریکا بی‌نتیجه ماند؛ دولت آمریکا به طور موقت تعطیل شد

آخرین تلاش سناتورهای آمریکایی تا بامداد جمعه ۲۹ دیماه برای رسیدن به یک توافق و در نهایت تصویب لایحه بودجه ناکام ماند و از بامداد شنبه ۳۰ دی، دولت آمریکا تا اطلاع ثانوی «شات داون» یا تعطیل شد.
براساس دستورالعملها،‌ تنها کارمندان ضروری دولت فدرال، ماموران امنیتی، نظامی و پزشکی و برخی قراردادی ها می توانند بر سر خود حاضر شوند. این وضعیت ادامه خواهد داشت تا اینکه کنگره به طور موقت یا کامل بودجه را تصویب کند. بعد از آن همه کارمندان دولت به سر کار خود باز می گردند.
پرزیدنت ترامپ که پیشتر خود را آماده می کرد در استراحتگاه جنوبی خود در فلوریدا با نزدیکانش یکسالگی ریاست جمهوری خود را جشن بگیرد، اعلام کرد به فلوریدا نمی رود و به جای آن در کاخ سفید می ماند تا مشکل تعطیلی دولت فدرال را حل کند.
أقای ترامپ در واکنش به تعطیلی دولت گفت این چیزی است که دموکرات ها به دنبال آن بوده اند.
در مقابل دموکراتها با رد این ادعا می گویند این رئیس جمهوری و هم حزبی های جمهوریخواه او هستند که تلاشی برای حل بودجه نکرده اند و حتی چاک شومر رهبر اقلیت دموکرات سنا گفت که پرزیدنت ترامپ خودش گفته بود که از تعطیلی دولت فدرال اسقبال می کند.
ماجرای اختلاف چیست؟
هر چند سنا از صبح جمعه بحث در مورد مصوبه مجلس نمایندگان را برای تامین مخارج دولت تا شانزدهم فوریه آغاز کرد، ولی دموکرات ها می گویند تا طرحی برای نگهداری «دریمرها» یا فرزندان مهاجران غیرقانونی در لایحه بودجه نیاید، با آن یا تمدید موقت بودجه مخالفت می کنند.
سال مالی در آمریکا از ابتدای اکتبر است اما در سه ماه گذشته، جمهوریخواهان با تصویب بودجه های موقت، از تعطیلی دولت جلوگیری کرده بودند و حال دموکرات ها می گویند تا به مطالبات آنها توجه نشود، حاضر نمی شوند که حتی به طور موقت بودجه دولت را تصویب کنند.
دو حزب و پرزیدنت ترامپ هر کدام بر روی یک موضوع تاکید دارند. جمهوریخواهان و پرزیدنت ترامپ می گویند باید بودجه دیوار بین آمریکا و مکزیک در بودجه لحاظ شود. در مقابل دموکرات ها می گویند باید تکلیف ۸۰۰ هزار فرزند مهاجران غیرقانونی مشخص شود. در دولت اوباما به آنها اجازه اقامت موقت داده شد که به قانون داکا موسوم است.
در آخرین تلاش ها در کنگره ایالات متحده برای جلوگیری از تعطیلی دولت فدرال، مجلس نمایندگان آمریکا پنجشنبه شب طرح تامین یک ماهه بودجه دولت را تصویب کرد و این مصوبه برای اجرا باید به تایید سنا می رسید ولی سناتورهای دموکرات در نهایت به آن رای ندادند.
جمهوریخواهان در هر دو مجلس نمایندگان و سنا اکثریت دارند اما اکثریت شکننده شان در سنا با صد نماینده، موجب شد تا شصت رای لازم را نداشته باشند.
از دیروز و پیش از آغاز کار سنا، قانونگذاران هر دو حزب طرف دیگر را مسئول عدم تصویب این مصوبه در سنا کرده اند.
پل رایان رئیس مجلس نمایندگان آمریکا که اکثریت آن در اختیار جمهوریخواهان است، پنجشنبه شب گفت: من از مردم آمریکا خواستم این را درک کنند که دموکراتهای سنا تنها کسانی هستند که در سر راه باز نگاهداشتن دولت ایستاده اند. اینکه دولت تعطیل شود یا باز بماند، یکجا بعهده آنهاست.
در مقابل، «آدام شیف» از اعضای ارشد دموکرات ها در مجلس نمایندگان نیز گفت: مذاکره و هماهنگی میان پرزیدنت و رهبری جمهوریخواهان وجود ندارد. و وقتی که رییس جمهوری خودش نمی داند چه می خواهد، مذاکره مشکل است. پرزیدنت اساسا با لغو برنامه داکا این آشفتگی و بحران مصنوعی را ایجاد کرده و آنها برای درست کردن آن باید با ما کار کنند.
در «تعطیلی دولت» چه اتفاقی می افتد؟
چون هر دو شاخه کنگره یعنی مجلس نمایندگان و سنا لایحه بودجه را تصویب نکردند، دولت فدرال اصطلاحا «شات داون» یا «تعطیل» می شود.
در چنین شرایطی تنها «کارمندان اضطراری» دولت و همچنین بخش های نظامی، اورژانس و حیاتی به کار خود ادامه می دهند.
تا کنون چندباری دولت آمریکا به خاطر اختلافات در کنگره با تعطیلی مواجه شده که یک مورد آن در زمان دولت دموکرات کلینتون بود که جمهوریخواهان اکثریت را در کنگره به دست داشتند و مورد دیگر نیز زمانی بود که پرزیدنت اوبامای دموکرات در کاخ سفید بود و جمهوریخواهان در کنگره اکثریت را داشتند.
بعد از سالها، اولین بار است که رئیس جمهوری جمهوریخواه و به رغم داشتن اکثریت در سنا و مجلس نمایندگان، با تعطیلی روبرو می شود.

صدای آمریکا