به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، بهمن ۰۲، ۱۳۹۶

نگاه رسانه ها به کارنامه یک ساله ترامپ

در آستانه نخستین سالگرد ورود دونالد ترامپ به کاخ سفید، رسانه های داخلی و خارجی، بیش از پیش، به نقد عملکرد رئیس جمهوری آمریکا پرداخته اند. برخی از رسانه‌ها پائین‌ترین امتیازها را به او دادند.

در آستانه نخستین سالگرد ورود دونالد ترامپ به کاخ سفید، رسانه های داخلی و خارجی، بیش از پیش، به نقد عملکرد رئیس جمهوری آمریکا پرداخته اند. برخی از رسانه‌ها پائین‌ترین امتیازها را به او دادند.
نشریه واشینگتن پست عنوان اول خود را به تعطیلی دولت ترامپ در روز۲۰ ژانویه برابر با اولین سالگرد تاسیس دولت اختصاص داد و نوشت: با نزدیک شدن به پایان مهلت قانونی کنگره آمریکا برای تصویب لایحه موقت بودجه دولت، بسیاری از نهادهای دولتی و ارتش آمریکا ممکن است از نیمه شب جمعه ۱۹ ژانویه، به علت قطع بودجه با خطر تعطیلی روبرو شوند.
یو اس تودی ،(USA Today) نیز در گزارشی مفصل عملکرد دونالد ترامپ را نقد کرده است. استیون اشتراوس، نویسنده این مقاله، با کنایه اشاره کرده است که دونالد ترامپ همچنان نمی تواند مانند هیلاری کلینتون باشد و از این نظر می توان به او نمره بالا (A) داد. او همچنین اشاره داشت به این که ترامپ از آزمون کسب مقام بدترین رئیس جمهوری آمریکا گذشته است و به این ترتیب روسای جمهوری پیشین که برای این مقام نامزد شده بودند، به این افتخار دست پیدا نمی کنند.
در بخشی از این گزارش آمده است: دونالد ترامپ طی یک سال گذشته ما را با کلماتی مانند: جهل ، ناسازگاری، احمقانه، بی تجربگی، نژاد پرستی، تعصب، بدبختی، بی‌مسئولیتی و … در زبان انگلیسی آشنا کرده است.
نویسنده این مقاله در بخش دیگری از این گزارش آورده است: نمی دانم آیا این مرد ۷۱ ساله می تواند رشد کند، تغییر کند یا یاد بگیرد، از بین بردن نقطه ضعفی که ترامپ در تاریخ آمریکا ایجاد کرده است کار نسل‌ها است.
جولیان زلیزر، تحلیلگر سیاسی سی. ان. ان، هم روز ۱۸ ژانویه، در مقاله خود در خصوص عملکرد ترامپ نوشته است: در قانونگذاری و وضع کردن قانون جدید به ترامپ، (نمره بالا) A می دهم و در تمرین قدرت ریاست جمهوری B ، در ائتلاف ساختن c، در تقویت جایگاه امریکا در جهان D و در اخلاق نمره ‌او F است.
تحلیلگر سیاسی سی. ان. ان، همچنین، اشاره دارد به این که ترامپ وارد دفتر قدرتمندی شده است و فرمان‌هایی را صادر کرده است مانند خروج آمریکا از توافق آب و هوایی پاریس، ممنوعیت پناهندگان و قانون منع ورود مسلمانان از چند کشورو از توییتر خود برای تبلیغ یک برنامه عوام‌گرایانه (پوپولیسم) محافظه کار استفاده کرده است.
جولیان زلیزر، در بخش دیگری از گزارش خود اشاره دارد به این که جهان خوش شانس بوده است که جنگ توییتری ترامپ با کره شمالی هنوز به جنگ واقعی تبدیل نشده است.
اما آسوشیتد پرس نگاهی متفاوت به یک سال ریاست جمهوری دونالد ترامپ دارد و نوشته است: رئیس جمهوری آمریکا توانسته است شعارهای انتخاباتی خود را تحقق بخشد. او توانست اصلاح قوانین مالیات را انجام دهد، قاضی محافظه‌کار خود را به دیوان عالی بفرستد و با فرمان اجرایی آمریکا را از توافق های بین المللی مانند توافق آب و هوایی پاریس خارج کند.
تقریبا همه رسانه ها، به این امر اشاره کردند که ترامپ نتوانسته است قانون بیمه همگانی موسوم به اوباماکر، را کاملا لغو و بیمه دیگری را جایگزین آن کند. البته دونالد ترامپ در وادار کردن دولت مکزیک به پرداخت هزینه ساخت دیوار مرزی نیز شکست خود.
دونالد ترامپ در خصوص خروج آمریکا از توافق اتمی با ایران (برجام) هم تاکید کرده بود اما طی یک سال گذشته ۳ بار مجبور به تمدید تعلیق تحریم های ایران در قالب برجام شد.
رادیو بین المللی فرانسه