به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیچهارشنبه، بهمن ۰۴، ۱۳۹۶

اختلاس ۱۰۰ میلیارد تومانی وزارت نفت؛

متهم سه ساعت بعد از احضار به کانادا گریخت

چند روز بعد از خبرهای ضد و نقیض درباره یک فساد مالی بزرگ در دستگاه‌های دولتی ایران، یک نماینده مجلس شورای اسلامی ایران فاش کرده این متهم سه ساعت بعد از احضار از سوی دستگاه نظارتی، از کشور خارج شده است.

روز یکشنبه اسدالله قره‌خانی، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس تایید کرد که متهم این اختلاس، تنها سه ساعت بعد از احضار درباره تخلف مالی‌اش با کمک همسرش بلیت هواپیما گرفته و به مقصد کانادا گریخته است.
روز جمعه وزیر نفت ایران تایید کرد که یکی از مدیران وزارت نفت متهم به ۱۰۰ میلیارد تومان اختلاس است و از کشور خارج شد.
مقامات وزارت نفت ایران می گویند این مدیر بیش از ۳۰ سال در وزارت نفت بوده اما تخلف مالی او بعد از اینکه سیستم نرم افزاری تغییر داده شد، تخلف او مشخص شد و به گفته آقای قره‌خانی، زمانی که مسئولان این بخش متوجه انحرافات شدند، این فرد را احضار کردند و در همان زمان که پرونده‌ها را دقیق‌تر بررسی کردند، متوجه شدند که اختلاس وجود دارد. پس از اینکه به وی اعلام کردند، متوجه شدند که این فرد اتاق کار خود را ترک کرده است.
مشخص نیست کدام دستگاه نظارتی متوجه تخلفات این متهم شده اند اما سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس از دستگاه‌های نظارت مالی مانند سازمان بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات انتقاد کرده که چرا در طول ده سال متوجه فساد مالی این متهم نشده بودند.
تلاش بی فایده، یک خاوری دیگر
روز جمعه وزیر نفت ایران گفته بود نام این فرد به پلیس بین الملل یا اینترپل ارایه شده اما به نظر می رسد این اقدام فایده ای نداشته باشد و بیشتر یادآور فرار محمودرضا خاوری رئیس سابق بانک ملی ایران در زمان اختلاس سه هزار میلیارد تومانی است.
در آن پرونده آقای خاوری یکی از متهمان بود که به دریافت سه میلیون دلار رشوه متهم شده بود اما به بهانه شرکت در یک نشست کاری در لندن، با کمک مقام های ارشد دولت محمود احمدی نژاد،‌ ایران را ترک کرد و به کانادا که اقامت آنجا را داشت، رفت.
ایران و کانادا توافق استرداد مجرمین ندارند و به نظر می رسد بازگرداندن این متهم وزارت نفت هم مانند خاوری به نتیجه ای نرسد. بخصوص که چون در پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی متهم ردیف اول - مه آفرید امیرخسروی- در نهایت اعدام شد، این متهمان به دلایل حقوق بشری خواستار عدم بازگشت به ایران خواهند شد.
بریدن دست گوسفند دزد، فرار اختلاس‌گر
موضوع فرار این متهم به اختلاس بازتاب زیادی در فضای مجازی داشته است. برخی با اشاره به بریدن دست یک سارق گوسفند در خراسان، آن را با اختلاس صد میلیارد تومانی مقایسه کرده اند.
صدای آمریکا