به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، اردیبهشت ۱۶، ۱۳۹۶

پایان دورۀ تبلیغات ریاست جمهوری فرانسه:

ماکرون ۶٢ درصد، مارین لوپن ٣٨ درصد
مارین لوپن ناچار شد کلیسای رَنس را تحت پناه محافظانش ترک کند

فرصت برای تبلیغات دو نامزد ریاست جمهوری فرانسه در ساعت ١٠ شب جمعه ۵ مه پایان خواهد یافت و رای‌گیری، در بامداد روز یکشنبه ٧ مه آغاز خواهد شد. به احتمال زیاد، نخستین ارزیابی‌ها از نتایج رای‌گیری همان یکشنبه شب، حوالی ساعت هشت اعلام خواهد شد. چند ساعت قبل از پایان زمان تبلیغات، امانوئل ماکرون همچنان از رقیب خود مارین لوپن جلوتر است.

آخرین نظرسنجی‌هایی که ظهر روز جمعه ۵ مه منتشر شد، میزان آراء امانوئل ماکرون را حدود ۶٢ درصد و آراء مارین لوپن را ٣٨ درصد برآورد کرده‌اند.


یکی از عوامل مهم در این انتخابات، میزان مشارکت مردم خواهد بود که تا امروز به نسبت ضعیف ارزیابی شده است. سازمان‌های نظرسنجی می‌گویند که فقط ۶٨ درصد از کسانی که مورد پرسش قرار گرفته‌اند با اطمینان گفته‌اند که در انتخابات شرکت خواهند کرد. در دوره‌های گذشته، مشارکت مردم به ٧۵ درصد نزدیک شده بود.

در آخرین روز تبلیغات، هر دو کاندیدا از دو کلیسا بازدید کردند. اما بازدید مارین لوپن از کلیسای بزرگ رَنس که نماد تاریخی مهمی محسوب می‌شود، با تظاهرات مخالفان و شلوغی مواجه شد. کلیسای قرون وسطایی رَنس محل تاجگذاری پادشاهان فرانسوی بوده. اما خانم لوپن ناچار شد محل را در پناه محافظان به سرعت ترک کند.

امانوئل ماکرون نیز  به بازدید کلیسایی در جنوب غربی کشور رفت. وی گفت که نام نخست‌وزیر را در دل خود پنهان دارد و در صورت پیروزی در انتخابات، بلافاصله هیئت دولتش را معرفی خواهد کرد. قبلاً گفته شده که ماکرون ترجیح می‌دهد که یک زن را به عنوان نخست‌وزیر برگزیند.

رادیو فرانسه