به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیجمعه، آبان ۲۴، ۱۳۹۲

يوکيا آمانو، مدير کل آژانس بين المللی انرژی اتمی:

تغييری در برنامه هسته ای ايران
 صورت نگرفته است

چهارشنبه، ۲۲ آبان، آمانو به رويترز گفت جمهوری اسلامی ايران حساسترين فعاليت هسته ای خود را که غنی سازی بيست درصدی اورانيوم است همچنان ادامه می دهد.

آمانو همچنين در گفتگو با رویترز افزود که ايران برای تکميل راکتور اراک «به کار زيادی» احتياج دارد.  
ايران قصد دارد که در اين راکتور، پلوتونيوم توليد کند که می‌تواند در ساخت سلاح هسته‌ای کاربرد داشته باشد. اسرائيل و کشورهای غربی خواستار توقف ساخت اين نيروگاه هستند.
بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی، روز سه شنبه با اشاره به بيانيه مشترک ايران و آژانس به خبرگزاری ايرنا گفت که «بازديد از کارخانه توليد آب سنگين اراک می‌تواند قبل از ۲۰ آذرماه و آغاز دور جديد مذاکرات کارشناسی ايران و آژانس صورت بگيرد».
 اين راکتور يکی از موضوعات مناقشه برانگيز در گفت‌وگوهای ميان ايران و گروه پنج به علاوه يک در ژنو بود که در روزهای ۱۶ تا ۱۸ آبان برگزار شد.
بر اساس اين بيانيه، ايران بايد ظرف سه ماه اطلاعات مربوط به راکتورهای تحقيقاتی جديد خود را در اختيار آژانس قرار دهد. تهران همچنين متعهد شده است که ظرف زمانی ياد شده، درباره اعلام‌های قبلی خود پيرامون ديگر تاسيسات غنی‌سازی اورانيوم و فعاليت‌های ليزری‌اش توضيح دهد.
بيانيه مشترک ايران و آژانس تنها به موضوع راکتور آب سنگين اراک اشاره کرده است، و اين در حالی است که مديرکل آژانس در گذشته بارها اعلام کرده که ايران بايد به اتهام‌های مربوط به تحقيقات پيرامون سوار کردن کلاهک هسته‌ای بر روی موشک‌های خود پاسخ دهد.