به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیپنجشنبه، آبان ۳۰، ۱۳۹۲

دور تازهً مذاکرات هسته ای در ژنو

فضای سرد حاکم بر مذاکرات پس از سخنان آیت الله خامنه ای 
این سومین دور مذاکرات هسته ای طی ٥ هفته اخیراست که با حضور نمایندگان کشورهای قدرتمند غربی و هیات ایرانی برگزار می شود.
محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی سرپرستی هیات مذاکره کننده ایرانی را برعهده دارد.
جمهوری اسلامی و گروه مذاکره کننده غربی خواستار آن هستند تا در این دور از مذاکرات بتوانند بر سر یک توافق اولیه در خصوص برنامه هسته ای ایران به نتیجه برسند.
محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی و کاترین اشتون، رئیس دیپلماسی خارجی اتحادیه اروپا، ظهر روز چهارشنبه، پس از صرف یک "نهار کاری" بطور دو جانبه دیدار و گفت‌وگو کردند.
طرفین علاوه بر جمع بندی مذاکرات پیشین، درباره مشکلات ادامه مذاکرات نیز به رایزنی پرداختند.
محمد جواد ظریف، در خصوص روند نخستین مرحله از گفت‌وگوها با کاترین اشتون، گفت: صحبت خوبی داشتیم و درباره اینکه چطور می توانیم این روند را در این چند روز مذاکره ادامه دهیم صحبت کردیم.
عباس عراقچی، عضو هیات مذاکره کننده هسته ای با اشاره به روند مذاکرات روز چهارشنبه گفت: اگر در مذاکرات امشب (چهارشنبه) به نتیجه خوبی برسیم، احتمالا از فردا درباره متن، مذاکره می کنیم.
به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، عباس عراقچی تاکید کرد : هنوز وارد صحبت درباره متن با طرف مقابل نشده ایم و فعلا یکسری از روند و اصول مذاکراتی باید روشن شود.
ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا، لحظاتی پیش از آغاز این دور از گفت‌وگوها گفت: هنوز برای ارزیابی روند این دور مذاکرات خیلی زود است.
وزیر امور خارجه برتیانیا که به ترکیه سفر کرده، متذکر شد: این مذاکرات فرصتی تاریخی را برای طرفین فراهم آورده است.
اما گزارشها حاکی از آن است که سخنان امروز چهارشنبه آیت الله خامنه ای در خصوص برنامه هسته ای ایران و وجود "خطوط قرمز" فضای حاکم بر مذاکرات را به سردی سوق داده است.
آیت الله خامنه ای همچنین تاکید کرد که جمهوری اسلامی "یک قدم" از حقوق خود عقب نشینی نخواهد کرد.
رادیو فرانسه