به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، آذر ۰۲، ۱۳۹۲

گفت‌وگو با پرستو فروهر

مراسم فروهرها با دخالت نیروهای امنیتی "تلخ و ناتمام" ماند 
پرستو در خیابان نسرین ستوده را در آغوش کشید

پرستو فروهر به دویچه‌وله می‌گوید:

ماموران امنیتی ساعت ۳ بعد از ظهر وارد خانه پدری او شده، کوچه را بسته‌ و مانع برگذاری مراسم سالگرد فروهرها شده‌اند. 
عده‌ای از مردم، مراسم را در خیابان برگذار کرده‌اند.
به گفته پرستو فروهر از صبح روز جمعه ۱ آذر ۱۳۹۲ حدود ۵۰ نفر از آشنایان در منزل پدری پرستو فروهر جمع می‌شوند. قرار بود مراسم ساعت ۳ بعد از ظهر برگزار شود. با نزدیک شدن زمان آغاز مراسم در ساعت ۲ بعد از ظهر، حضور نیروهای امنیتی - نظامی در کوچه‌ای که خانه پدری خانم فروهر در آن قرار دارد سنگین بود اما آنها هنوز وارد خانه نشده‌ بودند.
پروانه و داریوش فروهر، دو تن از رهبران حزب ملت ایران در منزل خود به دست ماموران اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی به قتل رسیدند پروانه و داریوش فروهر، دو تن از رهبران حزب ملت ایران در منزل خود به دست ماموران اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی به قتل رسیدند
پرستو فروهر می‌گوید: «متاسفانه حدود ساعت سه وارد خانه شدند. وقتی ما به این عمل اعتراض کردیم و گفتیم برقراری نظم مربوط به بیرون است و برقراری نظم در داخل خانه را ما خودمان بر عهده داریم، گفتند پس مراسم ممنوع خواهد بود و فقط اقوام می‌توانند بیایند. بعد هم سر کوچه را بستند و بازهم با همان روال سال‌های پیش، از آمدن مهمان‌های ما به خانه جلوگیری کردند.»
به نقل از پرستو فروهر، بسیاری از مردم عادی، شخصیت‌های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی که برای شرکت در این مراسم رفته و با ممانعت نیروهای امنیتی مواجه شدند، خوشبین بودند که امسال شاید بشود این مراسم را برگزار کرد ولی پس از ممانعت نیروهای امنیتی به این برخورد اعتراض کرده‌اند.
پرستو فروهر ادامه می‌دهد: «عده‌ای تمام مدت سه ساعت مراسم را در خیابان ایستاده بودند. به من گفتند که سرود "ای ایران" را خوانده‌اند. ما هم، همان تعداد محدودی که در داخل خانه بودیم، برنامه‌ مراسم را داشتیم، ولی متاسفانه مراسم ناتمام و تلخی بود. به دلیل این که یک بار دیگر ممنوعیت اجازه نداد که کسانی که می‌خواستند در این مراسم شرکت کنند، به این خانه بیایند.»
به گفته پرستو فروهر، ماموران لباس شخصی در چندین مورد کارت شناسایی افراد را خواستند و قصد شناسایی افراد را داشتند.
پروانه فروهرپروانه فروهر
قتل‌های زنجیره‌ای
پانزده سال پیش، در روز اول آذر ماه ۱۳۷۷، پروانه و داریوش فروهر، دو تن از رهبران حزب ملت ایران در منزل خود در خیابان هدایت تهران به دست ماموران اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی به طرز فجیعی به قتل رسیدند.
دو هفته بعد از این حادثه اجساد محمد مختاری و محمد جعفر پوینده، دو تن از اعضای کانون نویسندگان ایران نیز کشف شدند. این وقایع که با رعب و وحشت جامعه فرهنگی ایران روبرو شده بود، به قتل‌های زنجیره‌ای معروف شد.
در هشت سال گذشته ماموران امنیتی حتی از برگزاری مراسم سالگرد قتل داریوش و پروانه فروهر در خانه شخصی خانواده‌ فروهرها واقع در خیابان هدایت ممانعت می‌کردند و هر بار از ساعات اولیه صبح روز اول آذرماه، با بستن کوچه‌ها و خیابان‌های اطراف محل سکونت، مانع نزدیک شدن افراد به این محل می‌شدند.
آخرین‌بار مراسم سالگرد قتل داریوش و پروانه فروهر، اول آذر سال ۱۳۸۲ در حسینیه‌ ارشاد تهران برگزار شد.
دویچه وله 
 پرستو در خیابان نسرین ستوده را در آغوش کشید
 برای آزار و اذیت گاز فلفل زدند
در صفحه فیسبوک رضا خندان همسر نسرین ستوده نوشته شده است«با این که اعلام کرده بودند مراسم سالگرد پروانه و داریوش فروهر برگزار می شود از ورود ما و شرکت کنندگان به داخل کوچه جلوگیری کردند.
‫پرستوی عزیز فهمیده بود که نسرین آمده, در محاصره ی نیروهای لباس شخصی و ظاهرا امنیتی به دیدن ما آمد. زمانی که پرستو و نسرین پس از سالها همدیگر را در آغوش کشیده بودند برای آزار و اذیت گاز فلفل زدند. به هر حال پرستو را در وسط خیابان دیدیم و بدون امکان شرکت در مراسم راهی خانه هایمان شدیم.»

سخنرانی پرستو فروهر 


پرستو فروهر در حالی که به شدت منقلب بود و می‌گریست سخنرانی خود را با این توضیح آغازید که گمان داشته مراسم با گونه‌ای دیگر برگزار شود و اگر کاری برای پیگیری و اجرای عدالت این پروندهٔ ملی صورت نگرفته، پس از سال‌ها اجازه برگذاری آزاد مراسم داده شود که متاسفانه محقق نگردید.

پرستو فروهر پیرامون روند ناعادلانهٔ دادرسی این پرونده توضیح داد و اینکه چگونه به بسیاری از اعتراف‌های مته‌مان وقعی نهاده نشد. او گفت که قسمت‌هایی از پرونده از بین رفت، و روند رسیدگی حقوقی قضایی با موانع حکومتی برخورد کرد. وی همچنین افزود که در اعتراف عاملان قتل‌ها، نکته‌های دردناکی بوده است، که می‌توانسته منشأ کشف حقایقی پیرامون موارد دیگری از این دست باشد.

پرستو فروهر افزود که حتی کمیسیون اصل نود مجلس ششم نیز نتوانست از خدی فرا‌تر در بررسی پرونده پیش برود. وی گفت: «در آن اعتراف‌ها به صراحت گفته شده بود که حذف فیزیکی دگراندیشان جزو وظایف شغلی عاملان بوده و در موردی چون زمان قتل فروهر‌ها که به درازا کشیده اضافه کار پرداخت شده است.»
او افزود: «در این اعتراف‌ها این نکته آشکارا گفته شده که این اتفاق قتل نبوده، حذف دو عنصر خائن بوده که با دستور انجام شده است.»

پرستو فروهر در پایان سخن از همه خواست تا برخیزند و سرود‌ای ایران را که مورد علاقهٔ فروهر‌ها بوده است دسته جمعی بخوانند. پس از آن، عکسهایی از آن زنده یادان در حیاط خانه آزادی به نمایش در آمد.
حضور پراکندهٔ جمعیت و نیروهای امنیتی و انتظامی همچنان ادامه داشت.
پرستو فروهر