به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، خرداد ۲۶، ۱۳۹۳

عملیات گسترده ارتش و شبه‌نظامیان شیعه

 علیه نیروهای داعش
نیروهای ارتش عراق عملیات گسترده‌ای علیه شبه‌نظامیان گروه دولت اسلامی عراق و شام موسوم به داعش و دیگر گروه‌های شبه‌نظامی که بخش‌هایی از مناطق شمال عراق را تصرف کرده‌اند، آغاز کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ارتش عراق، شهرهای تکریت مرکز استان صلاح‌الدین و مناطقی در جنوب شهر موصل مرکز استان نینوا را به شدت بمباران کرد. 

خبرگزاری دولتی عراق هم گزارش داده است که جنگنده‌های ارتش، پایگاهی را که در آن شماری از رهبران حزب بعث و گروه داعش حضور داشتند را بمباران کردند. بنا بر این گزارش، در این حمله، ۵۰ نفر از رهبران دو گروه کشته شدند که احمد الدوری فرزند عزت الدوری معاون صدام حسین رئیس جمهوری سابق عراق از جمله آنها است.
همچنین ده‌ها تن از نیروهای ارتش با چتر از هواپیماها در شهر بیجی فرود آمدند. بزرگترین پالایشگاه نفت عراق در این شهر است.
از سویی نیروهای دولتی عراق یک کمربند امنیتی بر گرد بغداد پایتخت عراق ایجاد کردند. این در حالی است که داوطلبان ثبت نام خود را برای جنگ علیه شبه‌نظامیان تندرو ادامه می‌دهد.
 این اقدام در پی آن صورت می‌گیرد که آیت الله علی سیستانی عالی‌ترین مرجع شیعه در عراق، در پیامی از تمام کسانی که توانایی حمل سلاح دارند خواست برای جنگ علیه گروه‌های تندرو و دفاع از مقدسات خود، بپاخیزند.

سایت عراقی القانون هم گزارش داده است که احمد الصافی نماینده آیت‌الله سیستانی در راس هیاتی از روحانیون، به شهر سامراء رسید. گفته می‌شود این اقدام برای تقویت روحیه نیروهای ارتش عراق است.

نوری مالکی نخست‌وزیر عراق نیز جمعه به سامراء رفته بود و گفته بود که گردان‌های داوطلب به زودی به این شهر خواهند رسید تا به ارتش در جنگ علیه «تروریست‌ها» کمک کند.

تمام این رویدادها پس از آن روی می‌دهد که هفته گذشته، شبه‌نظامیان وابسته به گروه داعش، در یک پیشروی سریع، استان نینوا و بخشی از استان صلاح‌الدین را به تصرف خود در آوردند. سخنگوی این گروه همچنین در پیامی صوتی از نیروهای خود خواسته است به سمت بغداد، نجف و کربلا حرکت کنند.

شامگاه شنبه، ‫نخست وزیر اقیلم کردستان و فرماندهی نیروهای پیشمرگه در بیانیه‌ای مشترک اطمینان دادند که نیروهای کرد درمقام دفاع هستند و به هیچ عنوان پیشروی نخواهند کرد.

در این بیانیه آمده است که مساله عراق راه حل نظامی ندارد و تنها با توافق سیاسی گروه‌های مختلف می‌توان آرامش را به عراق بازگرداند. این بیانیه همچنین از تشکیل اتقاق عملیاتی نظامی و امنیتی عالی در اقلیم کردستان خبر داده است. این بیانیه به مردم مناطق تحت کنترل پیشمرگه اطمینان داده که امنیت آنها حفظ خواهد شد و هیچ خطری آنها را تهدید نخواهد کرد.‬
رادیو فردا