به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، اردیبهشت ۱۷، ۱۳۹۶

دور نهایی انتخابات فرانسه امروز برگذار می شود

لوپن یا ماکرون؟
دور نهایی انتخابات ریاست جمهوری فرانسه امروز یکشنبه ۷ مه برگذار می گردد.
مارین لوپن، کاندیدای راست افراطی "جبهه ملی" و امانوئل ماکرون، کاندیدای میانه از حزب "در حال حرکت" در این انتخابات با هم در رقابت هستند.
بیشتر از ۵۰ هزار پلیس و ژاندارم در کنار نظامیان عملیات "سانتینل" امنیت مناطق رأی دهی را به دوش دارند.

انتخابات امروز ساعت ۸ صبح آغاز و تا ساعت ۱۹ در شهرهای کوچک و ۲۰ در شهرهای بزرگ ادامه خواهد یافت.


به گفته وزارت کشور فرانسه، حدود ۴۷ میلیون نفر واجد شرایط رأی دهی برای انتخابات ثبت نام کرده اند.

در دور اول انتخابات، امانوئل ماکرون با کسب  ۲۳.۵۴ درصد و مارین لوپن با ۲۱،۳ درصد آراء به دور دوم راه یافتند.

در مناطق فرادریایی فرانسه و برای فرانسویان خارج از کشور، انتخابات بامداد روز شنبه به وقت محلی یا ۱۲ ظهر به وقت فرانسه آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، شهروندان فرانسوی ساکن جزیره "سن پی یر امیکلن" در اقیانوس اطلس شمالی که شمار شان نزدیک به ۵ هزار نفر است اولین کسانی بودند که پای صندوق های رأی رفتند.

ساکنان منطقه گویان فرانسه هم یک ساعت بعدتر و به دنبال آن فرانسویان جزایر "آنتیل" رأی دهی را آغاز کردند. در بخشی از مناطق فرادریایی فرانسه هم انتخابات از دیشب به وقت پاریس آغاز شد.

انتخابات امروز در فرانسه تحت شرایط امنیتی شدید و فوق العاده و در حالی برگذار خواهد شد که بیشتر از ۵۰ هزار پلیس و ژاندارم در کنار نظامیان عملیات "سانتینل" امنیت مناطق رأی دهی را به دوش دارند.

این در حالیست که پنجشنبه شب گذشته پلیس فرانسه یک نظامی سابق ارتش را که مسلمان شده و با گروه دولت اسلامی یا داعش بیعت کرده در نزدیکی یک پایگاه هوایی نظامی در شمال پایتخت دستگیر کرد.

به گفته پلیس در بازرسی ماشین این فرد که قبلا تحت نظر بوده یک حافظه جانبی حاوی پیام او به داعش، چند پرچم این گروه و یک تفنگ بادی بدست آمده است.

رادیو فرانسه