به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیسه‌شنبه، اردیبهشت ۱۲، ۱۳۹۶

فیلم جدید «پولانسکی» به جشنواره کن رسید

رومن پولانسکی
«رومن پولانسکی» درحالی‌که درگیر پرونده رسوایی جنسی‌اش است، «براساس یک داستان واقعی» آخرین ساخته‌اش فرانسوی- لهستانی به‌همراه چهار اثر دیگر به جمع فیلم‌های جشنواره بین‌المللی کن ۲۰۱۷ پیوست.
«گاردین» دراین‌باره نوشت: «همان‌طور که پرونده بازگرداندن «رومن پولانسکی» به آمریکا به منظور محاکمه به جرم تجاوز به دختری ۱۳ ساله در سال ۱۹۷۷ در جریان است، جدیدترین ساخته این فیلم‌ساز ۸۳ ساله با عنوان «براساس یک داستان واقعی» اولین نمایش خود را در بخش غیررقابتی فستیوال فیلم کن تجربه می‌کند».


در فیلم «براساس یک داستان واقعی» که با اقتباس از رمانی با همین نام نوشته «دلفین دویگان» و با فیلم‌نامه مشترک از «پولانسکی» و «الیور آسایاس» ساخته شده، «امانوئل سنیه»، بازیگر فرانسوی که پیش از این سابقه همکاری با «پولانسکی» در فیلم «ونوس در پوست خز» را دارد، در کنار «اوا گرین» نقش‌های اصلی را برعهده دارند.


فیلم «براساس یک داستان واقعی» درباره یک زن رمان‌نویس است که اخیرا یک کتاب بسیار موفق به چاپ رسانده است. وی در مراسم امضای کتابش با زنی مرموز آشنا می‌شود و درحالی‌که این دو در ابتدا رابطه‌ای دوستانه دارند، اما پس از مدتی همه‌چیز تغییر می‌کند و زندگی زن رمان‌نویس در کنترل این زن تازه‌وارد قرار می‌گیرد.


براساس اعلام برگزارکنندگان جشنواره کن ۲۰۱۷، علاوه بر فیلم «براساس یک داستان واقعی»، چهار اثر دیگر نیز در بخش‌های مختلف شرکت داده شدند: «میدان» به کارگردانی «روبن اوستلاند» در بخش رقابتی نمایش داده می‌شود و برای کسب نخل طلا تلاش می‌کند. «گذر از آینده» ساخته «لی روییجون» در بخش نوعی نگاه دیده می‌شود، «کاره ۳۵» از «اریک کاراواکا» در بخش نمایش ویژه و «زومبلینیوم» با کارگردانی مشترک «آرتور دو پینز» و «الکسیس داکورد» در بخش نمایش کودک شرکت دارند.

«پولانسکی» در سال ۱۹۷۷ به جرم تجاوز به دختری ۱۳ ساله پس از محکومیت در دادگاه آمریکا به فرانسه که شهروند قانونی آن محسوب می‌شود، گریخت و از سال ۱۹۷۸ در پاریس زندگی می‌کند، چراکه فرانسه یکی از معدود کشورهای اروپایی است که مانع استرداد شهروندان خود به آمریکا می‌شود. وی در چند سال اخیر همواره با حواشی‌ای پیرامون اتهام به تجاوز دست‌به‌گریبان بوده است و ایالات متحده نیز در تلاش برای استرداد او به خاک آمریکاست. هفتادمین جشنواره فیلم کن از تاریخ ۱۷ تا ۲۸ می ‌(۲۸ اردیبهشت تا هفتم خرداد) در فرانسه برگزار می‌شود.
شرق