به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیجمعه، خرداد ۰۴، ۱۳۹۷

کره شمالی مرکز آزمایش‌های هسته‌ای خود را تخریب کرد

کره شمالی پنج‌شنبه ۲۴ مه / ۳ خرداد به‌طور کامل سایت آزمایش هسته‌ای خود، «پونگ‌گیه‌ری» را از بین برد.

به‌گزارش رویترز، کره شمالی اعلام کرده بود که قصد دارد سایت آزمایش هسته‌ای خود را به‌عنوان بخشی از تلاش‌هایش برای بازگرداندن آرامش به شبه‌جزیره کره تخریب کند و به این منظور خبرنگاران خارجی را از دو روز پیش دعوت کرده بود تا شاهد این اقدام باشند. کره شمالی پنجشنبه ۲۴ مه به این وعده عمل کرد: سایت آزمایش هسته‌ای پونگ‌گیه‌ری که در ارتفاعات کم‌جمعیت شمال کره شمالی واقع شده تخریب شد.
پیونگ‌یانگ از سال ۲۰۰۶ شش آزمایش هسته‌ای را در سایت «پونگ‌گیه‌ری» انجام داد که آخرین آن در ماه سپتامبر گذشته بود. این آزمایش هسته‌ای قوی‌ترین نوع آن بود و در آن از بمب هیدروژنی استفاده شد.
«پونگ‌گیه‌ری» شامل چندین تونل می‌شود که در منطقه کوهستانی مانتاپ واقع در شمال غرب کره شمالی واقع است.
خبرگزاری فرانسه از «پونگ‌گیه‌ری» به‌عنوان تنها سایت آزمایش هسته‌ای کره شمالی یاد کرده است.
خبرگزاری «یون‌هاپ» کره جنوبی به‌نقل از روزنامه‌نگاران حاضر در محل نوشته است که بین ساعت ۱۱ تا حدود ۱۶ به وقت محلی صدای چندین انفجار به گوش رسید.
تام چشایر، خبرنگار شبکه اسکای‌نیوز بریتانیا در گزارش خود آورد: «انفجار بزرگی رخ داد، ما توانستیم آن را حس کنیم. گرد و خاک به روی ما پاشید، هوا گرم شد و سر و صدا بسیار بلند بود.»
کارشناسان درباره این‌که آیا سایت «پونگ‌گیه‌ری» واقعاً غیرقابل استفاده خواهد شد اختلاف نظر دارند. برخی می‌گویند که این سایت بعد از شش آزمایش هسته‌ای در هر حال غیرقابل استفاده بود، برخی دیگر می‌گویند که در صورت نیاز می‌توان آن را سریعاً بازسازی کرد.
پیش از این نیز گزارش‌هایی از فروریختن سایت آزمایش هسته‌ای «پونگ‌گیه‌ری» منتشر شده بود. نشریه «جئوفیزیکال ریسرچ لِتِرز» نتایج تحقیقات گروهی از دانشمندان چینی در این زمینه را منتشر کرد که در آن آمده بود در پی آزمایش‌های متعدد هسته‌ای کره شمالی در منطقه کوهستانی مانتاپ دست‌کم سه زمین لرزه رخ داده که این کوهستان را کاملاً شکننده کرده و موجب تعطیلی سایت هسته‌ای «پونگ‌گیه‌ری» شده است.
دو گروه از دانشمندان چینی گفته بودند که این سایت هسته‌ای فروریخته و احتمال خطر تشعشعات اتمی چین را تهدید می‌کند. مقامات چینی اما در این‌باره چیزی نگفتند.
کره شمالی در حالی سایت آزمایش هسته‌ای «پونگ‌گیه‌ری» را تخریب کرده که انتظار می‌رود در ۱۲ ژوئن / ۲۲ خرداد کیم جونگ اون، رهبر این کشور و دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا دیدار تاریخی خود را برگزار کنند.
مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا ۱۱ مه/ ۲۱ اردیبهشت، وعده داد که اگر کره شمالی به خلع‌سلاح فوری هسته‌ای تن بدهد آینده کشور «سرشار از صلح و رفاه خواهد بود». پمپئو یک هفته پیش از آن به پیونگ‌یانگ سفر کرده بود تا مقدمات نشست میان رهبران آمریکا و کره‌شمالی را فراهم کند.

رادیو زمانه