به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، خرداد ۲۲، ۱۴۰۰

پرویز کاردان درگذشت

 

پرویز کاردان، بازیگر و کارگردان سرشناس ایرانی در پی ایست قلبی در لس‌آنجلس آمریکا درگذشت. او که در زمان مرگ ۸۴ سال داشت پیش از انقلاب ۱۳۵۷خالق شخصیت‌های ماندگاری چون مراد برقی در تلویزیونی ملی ایران بود.

  پرویز کاردان بازیگر و کارگردان ایرانی در لوس‌آنجلس آمریکا درگذشت. علت مرگ او ایست قلبی عنوان شده است.

کاردان که متولد مهرماه ۱۳۱۶ در شیراز بود از سال ۱۳۳۸ فعالیت هنری را با بازی در سریال‌های تلویزیونی آغاز کرد. او در دانشکده هنرهای دراماتیک تهران تحصیل کرد و رشته کارگردانی تئا‌تر را در لندن خواند. 

پرویز کاردان تنها دو سال پس از شروع کار به صحنه تئا‌تر رفت و کاردانی خود را در نمایش‌های زنده به اثبات رساند. بازی در محاکمه ایرج میرزا، تهران آه، تهران هفت رنگ، سلام و خداحافظ شازده خانم و در چند نمایشنامه از آثار نویسندگان برجسته تا‌تر چون «بکت» از جمله فعالیت‌های صحنه‌ای او به شمار می‌رود.

کاردان سینما را سال ۱۳۵۰ با کارگردانی و بازی در فیلم «عمو یادگار» تجربه کرد. او یک سال بعد در فیلم سینمایی «شیر تو شیر» ایفای نقش کرد. آخرین کار سینمایی او نیز فیلم «مراد برقی و هفت دخترون» در سال ۱۳۵۳ بود.

او به عنوان بازیگر و کارگردان پیش از انقلاب ۱۳۵۷ در تولید چندین مجموعه تلویزیونی نقش داشت؛ «صندوقچه اشرفی (کارگردان/۱۳۴۵)، امیر ارسلان (کارگردان/ ۱۳۴۶)، سرکار استوار ( مجموعه‌ای ۲۰۰ قسمتی مشترک با منصور پورمند و پرویز صیاد/ ۱۳۴۶)، اختاپوس (کارگردانی مشترک با پرویز صیاد/۱۳۵۰)، خانه‌به‌دوش (کارگردان و بازیگر/۱۳۵۲)، آدم کاغذی (کارگردان و بازیگر/۱۳۵۳)، مرد اول (کارگردان/۱۳۵۵) و تابستان، تابستان (کارگردان/۱۳۵۶).

پرویز کاردان پس از انقلاب از ایران مهاجرت کرد و علاوه بر کار تئاتر، دو مجموعه تلویزیونی را برای شبکه‌های فارسی‌زبان خارج از ایران تولیدکرد.

دویچه‌وله فارسی 

پرویز‌کاردان درگذشت | او که بود؟ زندگی + بیوگرافی (ویدئو)

https://www.youtube.com/watch?v=zjcYq3jb9cE