به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیچهارشنبه، شهریور ۰۲، ۱۳۹۰

پیام قذافی و تاکید بر ادامه‌ی پیکار

آخرین سنگر قذافی سقوط کرد  
با ورود رزمندگان مخالف حکومت لیبی به پایتخت این کشور، محله‌ی باب‌العزیزیه که سکونتگاه قذافی و نزدیکانش در آن واقع است به مرکز درگیری‌های شدید تبدیل شد. عصر سه‌شنبه ( ۲۳ اوت، ۱ شهریور) یکی از سخنگویان شورای ملی انتقالی لیبی خبر داد یکی از راه‌های ورودی این مجموعه به تصرف مخالفان درآمده است.قذافی حتی پس از سقوط مقرش در طرابلس ادعا می‌کند که قصد دارد به مبارزه ادامه دهد. در حالی که محل اختفای قذافی ناروشن است، وی در پیامی صوتی اعلام کرد که اقامتگاهش در باب‌العزیزیه را به دلایل تاکتیکی ترک کرده است.

قذافی کماکان شعارهای مبارزه‌جویانه می‌دهد. فرستنده‌ی تلویزیونی «الرای» که به محافل دولتی نزدیک است، روز چهارشنبه (۲۴ اوت/۲ شهریور) بخش‌هایی از پیام صوتی قذافی را پخش کرد. وی در این پیام اعلام کرد که با همه‌ی توان علیه «متجاوزان» مقاومت خواهد کرد.
قذافی در این پیام همچنین گفت که اقامتگاه او در مجتمع باب‌العزیزیه، پس از اصابت ۶۴ موشک ناتو به ویرانه‌ای تبدیل شده بود و او به دلایل تاکتیکی عقب‌نشینی کرده است. فرستنده‌ی تلویزیونی نامبرده اعلام کرد که به‌زودی پیام کامل قذافی را پخش خواهد کرد.

«ما بازخواهیم گشت»

موسی ابراهیم، سخنگوی دولت قذافی نیز در یک گفت‌وگوی تلفنی دوساعته به همین فرستنده‌ی تلویزیونی گفت که عقب‌نشینی نیروهای دولتی از اقامتگاه قذافی گامی تاکتیکی بوده، زیرا از این اقامتگاه فقط ویرانه‌ای برجای مانده است.

ابراهیم تاکید کرد: «ما بازخواهیم گشت و طرابلس را دوباره تسخیر خواهیم کرد. ۸۰ درصد طرابلس در دست شورشیان است، ولی این یک تله و بمبی ساعتی است»

مخالفان قذافی روز یکشنبه وارد طرابلس شدند و پس از مدتی توانستند بخش‌های بزرگی از پایتخت را تحت کنترل خود درآورند. آنان روز سه‌شنبه اقامتگاه قذافی در مجتمع نظامی باب‌العزیزیه را که در زیر آن پناهگاهی زیرزمینی وجود دارد به تصرف خود درآوردند. انبارهای اسلحه توسط انقلابیون غارت شد.

احمدعمر بانی، سخنگوی نظامی مخالفان گفت که در مجتمع باب‌العزیزیه هیچ نشانی از قذافی و خانواده‌ی او به دست نیامده است. وی افزود که اقامتگاه قذافی کاملا تحت کنترل نیروهای مخالف است، ولی از خود سرهنگ قذافی و فرزندانش خبری نیست.

بیش از ۴۰۰ کشته در پایتخت

مصطفی عبدالجلیل، رئيس شورای ملی موقت لیبی در گفت‌وگویی با فرستنده‌ی تلویزیونی «فرانس ۲۴» اعلام کرد که از روز یکشنبه تا کنون در نبردهای پایتخت بیش از ۴۰۰ تن کشته و حدود ۲۰۰۰ تن مجروح شده‌اند.

با این‌که مقر قذافی تقریبا به‌طور کامل تحت کنترل مخالفان است، ولی تا زمانی که او و فرزندانش پنهان شده‌اند، نیروهای مخالف نمی‌توانند خود را پیروز اعلام کنند. به گفته‌ی عبدالحکیم بالحج، رئيس نظامیان مخالف، هنوز بخش کوچکی از باب‌العزیزیه در کنترل نیروهای وفادار به قذافی است.

با این همه، این‌ها مانع شادمانی و پایکوبی مردم در پایتخت نبود. در تمام طول شب سه‌شنبه به چهارشنبه در خیابان‌های طرابلس فریادهای شادی و صدای تیرهای هوایی شنیده می‌شد. این شادمانی تا ساعات بامدادی چهارشنبه ادامه داشت. مردم در شهر بنغازی نیز جشن گرفتند و شادی کردند.

محمود جبرئيل، مرد شماره‌ی دو شورای ملی موقت لیبی، مردم را به وحدت فراخواند. جبرئيل که در حال حاضر در قطر به‌سر می‌برد، در دوحه گفت: «ما اکنون ساختمان یک لیبی نوین را آغاز می‌کنیم. کشوری یکپارچه، مدنی و دمکراتیک با همه‌ی لیبیایی‌ها به عنوان برادر. دوران گذار از هم اکنون آغاز می‌شود».

کنفرانس دوحه

جبرئيل اعلام کرد که امروز چهارشنبه در دوحه کنفرانسی بین‌المللی برای ارسال کمک‌های نوعدوستانه به لیبی برگزار می‌شود. وی هدف این کنفرانس را جمع‌آوری یک کمک ۵/ ۲ میلیارد دلاری تا پایان ماه رمضان برای شورای ملی موقت لیبی ذکر کرد تا از این طریق حقوق لیبیایی‌ها پرداخت و به انسان‌های نیازمند کمک شود.

مخالفان از غرب و شرق به پیشروی خود به سمت شهر سرت، زادگاه قذافی، ادامه می‌دهند. احتمال داده می‌شود که قذافی در این شهر پنهان شده باشد. مخالفان بر سر راه پیشروی خود به سرت، شهر راس لانوف را تحت کنترل خود درآوردند.

یک هیئت نمایندگی از سوی نیروهای مخالف در مقابل دروازه‌ی شهر سرت با رهبران قبایل در حال مذاکره است تا این شهر را بدون مقاومت تسلیم کنند. به گفته‌ی نیروهای مخالف، هواداران قذافی شامگاه سه‌شنبه از شهر سرت موشکی به سوی شهر مصراته شلیک کرده‌اند.

اتحادیه‌ی عرب از شورای ملی موقت لیبی دعوت کرد که به عنوان نماینده‌ی رسمی لیبی در نشست این اتحادیه که روز شنبه در قاهره برگزار خواهد شد شرکت کند. در کانون این نشست ویژه، بررسی وضعیت لیبی و سوریه قرار خواهد داشت.

منبع: رادیو آلمان