به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، آبان ۰۵، ۱۳۹۲

رانندگی زنان در خیابان‌ها

رانندگی اعتراض‌آمیز زنان عربستان سعودی
فعالان عربستان سعودی به رغم هشدار مقام‌های این کشور اقدام به انتشار ویدئوهایی از رانندگی زنان در خیابان‌های این کشور در اینترنت کرده‌اند. این اقدام در پی فراخوان "کمپین ۲۶ اکتبر" برای لغو منع رانندگی زنان انجام می‌شود.

زنان عربستان سعودی تصمیم گرفتند روز شنبه (۲۶ اکتبر/ ۴ آبان) پشت فرمان‌ اتومبیل‌ها نشسته و مخالفت خود با ممنوعیت رانندگی زنان در این کشور را نشان دهند. این اقدام به تبعیت از فراخوان "کمپین ۲۶ اکتبر" انجام می‌شود که هدف آن مبارزه با منع رانندگی زنان و به چالش کشیدن آن در این روز است. 
عربستان سعودی تنها کشور جهان است که در آن زنان حق رانندگی ندارند. وزارت کشور عربستان رانندگی زنان را "بر هم زدن نظم عمومی" خوانده و بارها هشدار داده است که با متخلفان برخورد خواهد شد.
از آغاز شروع کمپین در ساعات اولیه شنبه (۲۶ اکتبر) بیش از ۱۰ ویدئو در "یوتیوب" منتشر شده که نشان‌دهنده رانندگی زنان در خیابان‌های عربستان سعودی است.
به گفته شاهدان عینی، نیروهای امنیتی و پلیس دینی عربستان به بسیاری از خیابان‌های اصلی شهرها اعزام شده‌اند تا در صورت دیدن زنی پشت فرمان اتومبیل او را دستگیر کنند. پلیس پیش از این هشدار داده بود که با "بر هم زنندگان نظم عمومی" به شدت برخورد خواهد کرد.
مخالفت روحانیون تندرو
روحانیون تندروی عربستان نیز علیه سرپیچی از منع رانندگی زنان هشدار داده‌اند. ۱۵۰ روحانی عربستان سعودی علیه متمردان از این قانون ابراز نگرانی کرده و از مقا‌م‌های کشور خواستند به شدت با آن مقابله کنند. یکی از آنان کمپین یادشده زنان را "آمریکایی" نامیده است.
به نقل از سازمان‌دهندگان این کمپین، از زمان آغاز کمپین در ۲۰ سپتامبر در شبکه‌های اجتماعی اینترنتی بیش از ۲۰ هزار تن از شهروندان عربستان از آن حمایت کرده‌اند.
دست‌اندرکاران "کمپین ۲۶ اکتبر" در صفحه خود در اینترنت نوشتند: «کمپین متوقف نخواهد شد... ما با هم تا برچیده‌ شدن این ممنوعیت راه را ادامه خواهیم داد.»
این دومین کمپینی است که از سال ۲۰۱۱ میلادی تا به حال در چالش با منع رانندگی زنان راه‌اندازی می‌شود.
در عربستان قانونی رسمی برای ممنوعیت رانندگی زنان وجود ندارد؛ با این حال برای زنان تصدیق رانندگی صادر نمی‌شود و زنانی که اقدام به رانندگی می‌کنند دستگیر می‌شوند. در سال ۱۹۹۰ میلادی ۴۷ زن در خیابان‌های عربستان سعودی به علت اقدام به رانندگی دستگیر شده و به شدت مجازات شدند. 
با وجود این، مبارزه برای به دست آوردن حق رانندگی زن در طول ۲۰ سال گذشته ادامه یافته است، اگر چه موفقیتی در پی نداشته و نتوانسته تغییری در مقررات عربستان سعودی به وجود بیاورد.
دویچه وله