به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیپنجشنبه، مهر ۲۵، ۱۳۹۲

یک کشف طبی که مثل بمب جامعه پزشکی را تکان داد

علاج فراموشی و الزایمر
"اریک کندل"
بر اساس کشفیات دکتر "اریک کندل" علت از دست رفتن حافظه کمبود پروتئین است. محققان می گویند این کشف، به بیمارانی که  آلزهایمر، پارکینسون، سکته مغزی ، جنون و ام اس دارند امید بهبودی و معالجه می دهد.این دانشمند آمریکایی که برنده جایزه نوبل سال 2000 و استاد و محقق اعصاب است، موفق شد فراموشی دائم موش های آزمایشگاهی علاج کند. 

پرفسور بوریه به یلکه، استاد علم سالمندان در بیمارستان دانشگاهی"آکرش هوس" نروژ، می گوید:" کندل، برای تحقیقاتش در زمینه از دست رفتن حافظه، جایزه نوبل دریافت کرده است. کشفیات وی مانند بمبی در جامعه تحقیقاتی جهان صدا کرد. وی می گوید از دست رفتن حافظه به علت آنچه ما آلزهایمر می دانیم نیست، بلکه کمبود پروتئینی مشخص در مغز است. با این کشف می توانیم بیماران مبتلا به آنچه که آلزهایمر نام گرفته و همچنین دیگر بیمارهای فراموشی و کم حافظگی را با مکمل های پروتئین در مغز معالجه کنیم".

پروفسور "به یلکه"

قرار است متخصصین علم اعصاب و حافظه در بیمارستان دانشگاهی "آکرش هوس" نروژ جمع شده و روی این کشف مهم بحث و تبادل نظر کنند.

پرفسور "اریک کندل" متخصص روانپزشکی عصبی است که در سال 2000 برنده جایزه پزشکی به علت تحقیقاتش در از دست دادن حافظه شد.

وی یک تیم تحقیقاتی را در دانشگاه کلمبیای آمریکا رهبری کرد که موفق شد پروتئین جدیدی در مغز کشف کنند که مستقیما کمبود آن باعث کم شدن یا از بین رفتن حافظه می شود. آنها اسم این پروتئین را “RbAp48” گذاشته اند. این پرونئین در "هیپوکامپوس" مرکز حافظه مغز باید به اندازه کافی وجود داشته باشد تا حافظه کم یا از دست نرود. این محققان در مغز بیماران سالمند که دچار کم حافظگی بودند، ثابت کردند که پروتئین مذکور به مقدار خیلی پایین تری از مغزهای عادی است.

در مرحله بعد از این کشف، این محققان با تزریق این پروتئین به مغز موش های پیر آزمایشگاهی که کم حافظه شده بودند ، حافظه از دست رفته را به آنها برگرداندند. نتیجه این تحقیقات در نشریه علمی "ساینس ترانزیشنال مدیسین" در 28 ماه اوت سال جاری انتشار یافت.

پروفسور " به یلکه" می گوید:" من هیچ مانعی برای انتقال نتیجه این تحقیق و کشف به انسان نمی بینم. فکر معالجه از دست دادن حافظه با تزریق پروتئین فکری انقلابی در طب است. به همین ترتیب ممکن خواهد بود که بیماران مبتلا به کم حافظگی و بیماریهای مربوطه را با پروتئین معالجه کرد.

دانشمندان این علم می گویند، این پروتئین فقط در مغز تولید و بوجود می آید. باید راهی پیدا کنیم تا آنرا مثل انسولین تولید کرده و به این بیماران تزریق کنیم و برای رسیدن به این مهم بین 10 تا 15 سال وقت لازم است.

این کشف خوشبینی زیادی در مجامع پزشکی و امید برای بیماران بوجود آورده است.
العربیه نت