به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، تیر ۱۹، ۱۴۰۰

شنیده شدن صدای مهیب در شمال و شمال‌غرب تهران:

 انفجار در مجاورت سازمان گسترش صنایع ایران رخ داد
صدای انفجار مهیبی در نخستین دقایق بامداد شنبه در شمال و شمال غربی تهران شنیده شد و بسیاری از شهروندان همزمان گفتند که علاوه بر شنیدن «دو صدای مهیب انفجار به فاصله چند ثانیه» ، لرزش آن را نیز حس کرده‌اند. انفجار بامداد شنبه در تهران، در مجاورت ساختمان مرکزی صدا و سیما و ساختمان مرکزی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران روی داده است. سازمان گسترش در برنامه‌های هسته‌ای، موشکی و هوافضای ایران با سازمان انرژی اتمی، سپاه پاسداران و وزارت دفاع، همکاری می‌کند.

معاون استاندار تهران محل این انفجار «پارک ملت» عنوان کرد ولی با گذشت هشت ساعت حمید هداوند، جانشین فرمانده نیروی انتظامی تهران گفت که هنوز ماهیت و چرایی این انفجار مشخص نیست و سخنگوی آتش‌نشانی تهران نیز اعلام کرد که شاید صدای مهیب شنیده شده مربوط به حادثه پارک لاله نباشد.

شماری از مخاطبان در پیام‌های ارسالی خود به ایران‌اینترنشنال تاکید کردند که در جریان انفجار بامداد شنبه در تهران، صدای مهیب «دو انفجار را به فاصله چند ثانیه» شنیده‌اند.

جلال ملکی، سخنگوی آتش‌نشانی تهران، در نخستین ساعات بامداد شنبه نوزدهم تیر ماه گفت که تماس‌های مردمی که با سازمان آتش‌نشانی گرفته شده و طی آنها اعلام شد که صدای مهیبی در محدوده شمال تهران شنیده شده است.

 سخنگوی آتش‌نشانی تهران با اشاره به اینکه اغلب این تماس‌ها در محدوده پارک ملت بودند، افزود که دو ایستگاه به محل اعزام شدند اما آتش‌نشانان هنوز اثری از وقوع حادثه مشاهده نکردند.

ملکی همچنین تاکید کرد که «این امکان وجود دارد که صدای شنیده‌شده مربوط به حادثه [پارک ملت] نبوده باشد.

پیام‌های رسیده به ایران‌اینترنشنال و گزارش کاربران توییتر نیز حاکی از آن است که صدا و لرزش انفجار مهیب بامداد شنبه در مناطقی از ستارخان تا سعادت‌آباد، ولنجک، شهران، شهرک غرب و پارک‌وی شنیده‌ شده است.

حمیدرضا گودرزی، معاون امنیتی استاندار تهران، اما گفت: «من در محل‌ حادثه حضور دارم. تنها یک انفجار آن هم داخل پارک ملت صورت گرفته است.»

گودرزی درباره منشا انفجار نیز گفت که در حال بررسی ابعاد و علت حادثه هستیم و پس از اطمینان اطلاع‌رسانی می‌کنیم.

این درحالی است که شبکه خبر صدا و سیما، منشا شنیده شده صدای انفجار مهیب را «منفجر شدن یک شی ناشناس در محوطه پارک ملت» عنوان کرد و افزود که پس از شنیدن صدای انفجار عوامل امدادی و انتظامی در محل حاضر شدند ولی این انفجار هیچ خسارت یا مجروحی نداشته است.

مقام‌های مسئول با گذشت بیش از چند ساعت هنوز توضیح روشنی در باره شنیده شدن صدای میهیب انفجار در بامداد شنبه ارائه نکرده‌اند و تنها به وقوع «یک انفجار» با منشا نامشخص در پارک ملت اشاره کرده‌اند.

حمید هداوند، جانشین فرمانده انتظامی پایتخت، روز شنبه و با گذشت ۸ساعت از شنیده شدن صدای مهیب انفجار در تهران، گفت:این حادثه موضوع خاصی نبود و فقط در یک لحظه صدای انفجاری شنیده شد ولی هیچ ساختمانی تخریب یا دچار حریق نشد.

جانشین فرمانده انتظامی پایتخت افزود که هنوز علت وقوع این انفجار مشخص نیست و دلیل آن در دست بررسی است و به محض دریافت چرایی این انفجار، جزییات اعلام می‌شود.

ایران اینترنشنال