به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیجمعه، تیر ۲۵، ۱۴۰۰

گزارش‌ها از اعتراض‌های خیابانی در شهرهای مختلف خوزستان

 

شهرهای مختلف خوزستان شاهد تجمع و راهپیمایی‌ در اعتراض به کم‌آبی بوده است. فرماندار ماهشهر گفته معترضان باعث بسته شدن جاده ماهشهر به بندر امام شده‌اند.

در بعضی فیلم‌ها که هوا روشن است و به نظر می‌آید مربوط به عصر پنج‌شنبه است، دیده می‌شود که زنان به همراه مردان شعار می‌دهند و نیروهای ضدشورش در میان آنها حضور دارند.

تجمع‌کنندگان در سوسنگرد به زبان عربی شعار می‌دهند "تشنه‌ایم، آب می‌خواهیم." در یکی دیگر از فیلم‌ها معترضان نام تالاب هورالعظیم را فریاد می‌زنند و می‌گویند "هور ما کو؟"

در برخی از این تصاویر حضور نیروهای انتظامی و امنیتی به چشم می‌خورد و گاه صدای تیراندازی در شب شنیده می‌شود.

رد شدن از پست Twitter, 2

پایان پست Twitter, 2

این اعتراضات در حالی صورت می گیرد که کارگران صنعت نفت، گاز و پتروشیمی در ایران دست به اعتصاب کم سابقه ای زده اند.‏

این اعتصاب ها هفته هاست که تحت عنوان کمپین ۱۴۰۰ از سوی کارگران پیمانکاری صنعت نفت و پتروشیمی ادامه داشته.

کارگران این صنعت به حقوق پایین و شرایط طاقت فرسای کاری معترضند.

در روزهای گذشته تصاویر و گزارش‌های زیادی درباره خشک شدن تالار هورالعظیم و حیات وحش در حال مرگ آنجا منتشر شده است.

عصر جنوب که اخبار خوزستان را پوشش می‌دهد به نقل از فریدون بندری، سرپرست فرمانداری ماهشهر نوشته "گروهی بر پایه یک فراخوان مجازی در اعتراض به موضوع بی‌آبی در استان خوزستان، اقدام به بستن جاده ماهشهر - بندرامام کردند که با حضور مامورین انتظامی، معترضین متفرق و جاده در حال ایمن سازی است."

اعتراضات روز پنج‌شنبه ۲۴ تیرماه در بستر چند هفته اعتصاب‌های کارگری و تجمع‌های اعتراضی دامداران و کشاورزان در شهرهای مختلف ایران روی می‌دهد؛ تحولاتی که بستر آن تابستانی داغ، خیز پنجم کرونا، قطع مکرر برق، رکود اقتصادی و نارضایتی گسترده است.

تصاویری که پنجشنبه شب در شبکه اجتماعی توییتر منتشر شده حاکی از تجمع‌های مختلف اعتراضی به بی آبی در شهرهای مختلف استان خوستان از جمله در شهرهای اهواز، آبادان، ماهشهر، حمیدیه و سوسنگرد است.

در این تصاویر که عمدتا با هشتگ "آب مثل آبان" منتشر شده تجمع مردم و گاه رویارویی آنها با ماموران امنیتی و ضدشورش دیده می شود.

بی بی سی  فارسی