به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیچهارشنبه، مرداد ۰۶، ۱۴۰۰

کمیسیون اروپا:

۷۰ درصد بزرگسالان اتحادیه اروپا حداقل یک دز واکسن دریافت کرده‌اند
اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا امروز سه شنبه اعلام کرد که هفتاد درصد بزرگسالان در اتحادیه اروپا حداقل یک دز واکسن کرونا دریافت کرده‌اند. خانم فن در لاین در بیانیه‌ای گفت: «اتحادیه اروپا به قول خود عمل كرد و ماموریتش را انجام داد. هدف ما حفاظت از۷۰ درصد جمعیت بزرگسال در اتحادیه اروپا با حداقل یك دز واكسن در ماه ژوئیه بود. امروز ما به این هدف رسیده‌ایم.» 
او در ادامه اعلام کرد که در حال حاضر در اتحادیه اروپا، نسبت افراد ۱۸ ساله و بالاتر که به طور کامل واکسینه شده‌اند، ۵۷ درصد است.

خانم فن در لاین با بیان اینکه روند واکسیناسیون در اروپا «بسیار» موفقیت آمیز بوده است، گفت که اتحادیه اروپا با این تعداد افراد واکسینه شده در جایگاه پیشروان در جهان قرار گرفته است.

کاهش محدودیت‌های کرونایی در اروپا؛ از برداشتن اجبار ماسک در بیرون تا واکسیناسیون جوانان
اروپا واکسن کافی برای واکسیناسیون ۷۰ درصد از جمعیت بزرگسال خود را تامین کرد
او در ادامه با تأکید بر اینکه آن‌ها باید به تلاش خود در زمینه واکسیناسیون ادامه دهند، هشدار داد که گونه دلتای کرونا «بسیار خطرناک» است.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در حال حاضر ۶۰ درصد از بزرگسالان آمریکایی کاملا واکسینه شده اند و ۶۹ درصد از آن‌ها حداقل یک دز واکسن دریافت کرده‌اند. در بریتانیا هم این آمار ۷۰.۵ و ۸۸.۱ درصد است.

بیشتر کشورهای اروپایی در هفته‌های گذشته شاهد افزایش موارد جدید ابتلا به کرونا بوده‌اند که عامل اصلی آن‌ها گونه جهش‌یافته دلتا بوده است. البته تا به دلایلی که بیشتر آن مربوط به واکسیناسیون است، تعداد افراد بستری شده در بیمارستان‌ها و مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا در اروپا کمتر از آمار زمستان است.

دفتر اروپایی سازمان جهانی بهداشت و مرکز پیشگیری و کنترل بیماری‌های اروپا اعلام کردند که هم‌اکنون گونه دلتای کرونا که اولین بار در هندوستان مشاهده شد، در ۱۹ کشور از ۲۸ کشور اتحادیه که اطلاعاتشان را از توالی ژنتیکی ویروس کرونا گزارش کرده‌اند، غالب است.

در این کشورها نوع دلتا که مسری‌تر از گونه اصلی ویروس کرونا و نوع آلفا است، به طور متوسط ۶۸.۳ درصد از کل موارد جدید را تشکیل می‌دهد.

مدیر بخش اروپای سازمان جهانی بهداشت: پایان همه‌گیری کرونا دور است
از همین رو هانس هنری پی کلوگ، مدیر بخش اروپای سازمان جهانی بهداشت گفت: «ما از پایان همه گیری (کرونا) خیلی دور هستیم و متأسفانه در بسیاری از کشورهای منطقه شاهد افزایش قابل توجه موارد مرتبط با گسترش نوع بسیار قابل انتقال دلتا هستیم.»

او گفت: «با وجود تلاش‌های بزرگ کشورهای عضو (اتحادیه اروپا) برای واکسیناسیون مردم در سراسر منطقه، میلیون‌ها نفر همچنان واکسینه نشده‌اند، بنابراین آن‌ها در معرض خطر بستری شدن در بیمارستان قرار دارند.»

با وجود این مدیر بخش اروپای سازمان جهانی بهداشت گفت: «خبر خوب این است که داده‌ها به وضوح نشان می‌دهند که واکسیناسیون کامل به طور قابل توجهی خطر بیماری شدید و مرگ و میر را کاهش می‌دهد. پس افراد هنگامی که برای انجام این کار فراخوانده می‌شوند، باید واکسن را دریافت کنند.»

 یورونیوز فارسی