به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیسه‌شنبه، تیر ۲۲، ۱۴۰۰

هر ماه «۵۰ راننده تاکسی» در تهران بر اثر کرونا می‌میرند

فقط «هفت درصد» جمعیت واکسینه شده‌اند 
ایران در حالی با موج پنجم شیوع کرونا روبرو شده است که میزان واکسیناسیون در کشور نسبت به سایر کشورها به شدت پایین است و ایران در رتبه ۱۴۴ جهانی قرار دارد. در حالی که خبر می‌رسد آمار مرگ‌ومیر ناشی از کرونا تنها در میان رانندگان تاکسی در تهران به ۴۰ تا ۵۰ مورد در ماه رسیده است، وزیر بهداشت ایران اعتراف کرد که دولت و وزارتخانه او «فضا را در رعایت و انضباط فاصله‌گذاری‌ها مدیریت نکرده است».

محمد روشنی، مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهر تهران، روز دوشنبه ۲۱ تیر خبر داد که تا پایان خرداد در پایتخت، ۴۲۵ راننده تاکسی به دلیل ابتلا به کووید-۱۹ جان باخته‌اند.

او با یادآوری این‌که واکسیناسیون تاکسیرانان در ایران هنوز آغاز نشده است، گفت: «متأسفانه آمار فوتی‌های کرونا میان رانندگان تاکسی به ۴۰ تا ۵۰ مورد در ماه رسیده است».

در همین روز، سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران که به زابل سفر کرده است به خبرنگاران گفت: «کسبه ما در اوج تنگ‌دستی مغازه‌ها را بستند و به درخواست ما عمل کردند ولی ما فضا را در رعایت و انضباط فاصله‌گذاری‌ها مدیریت نکردیم».

با وجود هشدارهای مکرر کارشناسان و برخی مقامات وزارت بهداشت ایران درباره افزایش آمار کرونا به دنبال سفرهای نوروزی و ایام مذهبی و دیگر موارد، دولت حسن روحانی در بازه‌هایی طولانی، محدودیت‌های جدی برای کنترل ترددها به اجرا نگذاشت و مقامات دولت بیشتر به توصیه و هشدار بسنده کردند.

وزیر بهداشت ایران روز دوشنبه در ادامه این‌گونه اظهار نظر کرد که «با اندکی رعایت و گوش دادن به توصیه‌ها خیلی از مشکلات به وجود نمی‌آمد».

نمکی در ادامه گفت: «این‌که ما در انتخابات شوراهای شهر و روستا سفره‌ها بیندازیم و مهمانی‌های آن‌چنانی ترتیب بدهیم و گرفتار شویم و آنچه که در رفتارهای دیگر مردم مثل برگزاری مراسم عروسی و عزا با جمعیت‌های زیاد رخ داد، دور از انتظار نبود و این عاقبتی است که داریم درو می‌کنیم».

روز دوشنبه با شناسایی بیش از ۲۰ هزار بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در طول ۲۴ ساعت گذشته مجموع مبتلایان به این ویروس در کشور از سه میلیون نفر عبور کرد.

بنا بر این گزارش که با آمار واقعی مبتلایان و مرگ‌ومیر ناشی از کرونا فاصله دارد، ۱۸۲ نفر دیگر در شبانه‌روز گذشته بر اثر کرونا جان خود را در ایران از دست دادند.

در حالی که مسئولان بهداشتی در ایران از اوایل تیرماه می‌گویند «موج پنجم» شیوع کرونا در ایران آغاز شده و تهران و نیمه شمالی کشور نیز در معرض خطر قرار گرفته‌اند، حجت‌الاسلام روح‌الله حریزاوی، قائم مقام سازمان تبلیغات اسلامی روز هشتم تیرماه اعلام کرد که تمامی برنامه‌های مذهبی در کشور برگزار خواهند شد.

ایران در حالی با موج پنجم شیوع کرونا روبرو شده است که میزان واکسیناسیون در کشور نسبت به سایر کشورها به شدت پایین است و ایران در رتبه ۱۴۴ جهانی قرار دارد.

به گفته جعفر صادق تبریزی، قائم‌مقام معاون وزیر بهداشت جمهوری اسلامی، فقط «هفت درصد جمعیت بالای ۱۸ سال» واکسینه شده‌اند.

او پیش‌بینی کرده که تا پایان دی‌ماه امسال همه «جمعیت ۱۸ سال به بالای کشور واکسینه شوند». این ادعا در حالی است که مسئولان وزارت بهداشت تاکنون چند بار وعده واکسیناسیون کامل جمعیت کشور را داده‌اند ولی هر بار موعد جدیدی اعلام می‌کنند.

ایران در ماه‌های اخیر از دستکم پنج نوع واکسن رونمایی کرده است ولی هیچ‌کدام از این واکسن‌ها هنوز وارد چرخه تزریق نشده‌اند و اتکای کشور بیشتر به واکسن‌های وارداتی از چین و روسیه است که تعداد آن‌ها محدود است.

راديو فردا