به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیپنجشنبه، مرداد ۰۷، ۱۴۰۰

فرماندارهمدان: ذخایر آب آشامیدنی شهر همدان تا مهرماه تمام می‌شود

 نمایی از سد اکباتان که بخش زیادی از آب آشامیدنی شهر همدان را تامین می‌کند.
فرماندار همدان می‌گوید حدود ۷۷ درصد آب مورد نیاز این شهر از سد اکباتان و آبشینه تامین می‌شود، و هشدار داد میزان ذخیره این سدها به حدود ۴۰ درصد کاهش یافته است که با روند فعلی مصرف، در مهرماه به پایان می‌رسد.

محمدعلی محمدی روز سه‌شنبه پنجم مرداد گفت با کاهش ۴۴ درصدی میزان بارش‌ها نسبت به سال گذشته و افزایش دمای هوا، شاهد کاهش قابل توجه منابع آب هستیم.

او از لزوم مدیریت جدی آب خبر داد.

اظهارات فرماندار همدان درباره احتمال پایان یافتن منابع آب آشامیدنی این شهر در حالی است که همزمان حمیدرضا جانباز مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مدعی شده است در حال حاضر دبی خروجی آب سدها به گونه‌ای تنظیم شده که «نه تنها آب تامین شده، بلکه نگرانی بابت کمبود در پاییز نخواهیم داشت».

بحران بی‌آبی طی سال جاری همراه با خاموشی‌های گسترده موجی از انتقادها و اعتراضات را در کشور دامن زده است.

رضا اردکانیان وزیر نیرو نیز روز دوم مردادماه از احتمال خشکسالی در پاییز پیش رو خبر داده و گفته بود همه دغدغه این است که چنانچه پیش‌بینی سازمان هواشناسی درست باشد و با خشکسالی دیگری و تأخیر در بارش مواجه باشیم، در تأمین آب شرب و کشت پاییزه برای کشاورزان با مضیقه مواجه نشویم.

فرماندار همدان همچنین گفته است در کنار کاهش چشمگیر نزولات جوی، نبود برنامه‌ریزی مناسب و بلندمدت، عطش توسعه، حفر چاه‌های غیر مجاز، برداشت‌های بی رویه، عدم اصلاح الگوی کشت در اراضی کشاورزی و روش‌های سنتی آبیاری شاهد افت قابل توجه منابع آب‌های زیر زمینی هستیم.

با استفاده از گزارش‌های ایرنا و ایسنا/د.خ/ک.ر