به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیجمعه، اسفند ۰۸، ۱۳۹۳

نصب دوباره مجسمه فردوسی در سلماس

هرچند مجسمه فردوسی در بازنصب آن در قد و قامت اولیه اش بر میدان قرار نگرفته ولی بازگشتنش را ناشی از فشار رسانه ها بخصوص رسانه های مجازی عنوان می کنند.

به گزارش خبرنگار ایرنا بدنبال برچیدن مجسمه حکیم طوس از میدان فردوسی سلماس، قرار بود نام این میدان که از میادین اصلی شهر نیز است به میدان انقلاب تغییر یابد.

برچیدن تندیس فردوسی و نشر خبر آن در فضای مجازی، اعتراض زیادی از سوی شهروندان بویژه دوستداران ادبیات فارسی از سراسر ایران و نیز مسئولان کشوری و استانی را به همراه داشت به طوری که بر اساس نوشته های برخی سایتهای خبررسانی، کار تا آنجا پیش رفت که غلامعلی حدادعادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی اعتراض خود را به قربانعلی سعادت استاندار آذربایجان غربی اعلام داشته و سعادت هم دستور اکید نصب مجدد مجسمه فردوسی در محل قبلی اش را به فرماندار سلماس صادر کرده است.

مشاهدات دقایق پیش خبرنگار ایرنا از میدان فردوسی سلماس حاکی است که نصب مجدد تندیس خالق شاهنامه با انتقال دوباره مجسمه حکیم طوس به صورت شبانه در پنجشنبه شب و ساعتی قبل انجام گرفته است.
نصب مجدد تندیس فردوسی به صورت شبانه در محل قبلی اش به سرعت در فضای مجازی بخصوص شبکه های اجتماعی انتشار یافت.

به نظر می رسد مجسمه فردوسی بعد از اصلاح مختصر و انجام رنگ آمیزی طلایی در محل قبلی خود نصب شده است.
اعضای شورای اسلامی شهر سلماس برداشتن مجسمه فردوسی از میدان و نصب مجسمه ای به نام انقلاب را برای این میدان مصوب کرده بودند که این کار همزمان با آغاز دهه فجر صورت گرفت اما بر اثر فشار مردم و گروهها و نیز مسئولان دوباره مجسمه فردوسی در محل سابق خود نصب شد.

هرچند مجسمه فردوسی در بازنصب آن در قد و قامت اولیه اش بر میدان قرار نگرفته ولی بازگشتنش را ناشی از فشار رسانه ها بخصوص رسانه های مجازی عنوان می کنند.