به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، بهمن ۱۹، ۱۳۹۳

فرمانده سابق سپاه تهران:

در اعتراضات ۸۸ بیش از ۸۳۰ نفر قطع نخاع شدند
حسین همدانی


خبرگزاری فارس روز شنبه، ۱۸ بهمن، به نقل از حسین همدانی، فرمانده سابق سپاه استان تهران، خبر داد که بیش از ۸۳۰ نفر در جریان اعتراضات به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ «قطع نخاع» شده‌اند.
این بخش از سخنان آقای همدانی ساعاتی پس از انتشار این خبر از خبرگزاری فارس حذف شد و امر مشابهی نیز در خبرگزاری تسنیم رخ داد. این خبر اما، در «مشرق‌نیوز» و سحام‌نیوز نیز بازتاب داشته است.
آقای همدانی با اشاره به تلاش برخی افراد برای به گفته او «بخشش سران فتنه»، با بیان اینکه «آنان قابل بخشش نیستند»، گفته است که «بیش از ۸۳۰ نفر در جریان آتش فتنه قطع نخاع شدند.»
آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی و نزدیکان او از اعتراضات به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ با عنوان «فتنه» و از میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو کاندیدای معترض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری این سال به عنوان «سران فتنه» نام می‌برند.
آقای همدانی توضیح بیشتری درباره جزئیات به گفته او «قطع نخاع» شدن این افراد و هویت آنان نداده‌است.
گفته‌های این فرمانده سپاه در حالی است که وب‌سایت‌های نزدیک به معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ از کشته شدن حداقل ۷۲ نفر و مجروح شدن شدید حداقل ۱۶۰ نفر در جریان راهیپمایی‌های اعتراضی در این سال خبر داده‌اند.
وب‌سایت ندای سبز آزادی، پیش از این در گزارشی اعلام کرده بود که «کمیته پیگیری امور آسیب‌دیدگان حوادث پس از انتخابات» که توسط میرحسین موسوی و مهدی کروبی، تشکیل شده بود، بیش از ۳۰۰ گزارش درباره کشته‌شدگان در جریان راهپیمایی‌های اعتراضی دریافت و در مدت فعالیت خود ۷۲ گزارش را «مستند» کرده‌است.
به گفته این وب سایت، «کمیته پیگیری امور آسیب‌دیدگان حوادث پس از انتخابات» در زمان فعالیت خود همچنین «اطلاعات مستند» بیش از ۱۶۰ نفر از زخمی شدگان حوادث پس از انتخابات را گردآوری کرده بود.