به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیسه‌شنبه، بهمن ۲۱، ۱۳۹۳

تجمع دانشجویان در کوی دانشگاه تهران

در اعتراض به وضع قوانین مشابه زندان 
خبرگزاری هرانا – دانشجویان کوی دانشگاه تهران شب گذشته با تجمع درکوی دانشگاه خواستار رسیدگی مسئولان دانشگاه به مطالبات صنفی خود شدند.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، شنبه شب، هجدهم بهمن ماه ۱۳۹۳ جمع کثیری از دانشجویان کوی دانشگاه تهران در اعتراض به افزایش هزینه‌ها و کاهش ظرفیت خوابگاه‌ها، محدودیت ساعات تردد و اعلام ساعت خاموشی در شب برای دانشجویان‌، نامطلوب بودن خدمات اینترنت، افزایش قیمت حضور میهمانان در کوی و برخود نامناسب مامورین حراست با دانشجویان تجمع کرده و خواستار پاسخگویی مسئولان دانشگاه تهران شدند.
این تجمع از حوالی ساعت ۸ شب با حضور حدود پنجاه نفر از دانشجویان در میدان اصلی کوی دانشگاه شروع شد و دانشجویان خواستار حضور مسئول خوابگاه و پاسخ گویی به دانشجویان شدند.
با حضور دکتر حمزه‌لو مدیرکل اداره خوابگاه‌های دانشگاه تهران که با افزایش جمعیت دانشجویان همراه بود، اعتراض‌ها رنگ جدی تری به خود گرفت.
عدم پاسخ گویی شفاف دکتر حمزه‌لو و قانع نشدن دانشجویان موجب شد دانشجویان خواستار حضور معاونت دانشجویی و پاسخ گویی وی باشد.
بعد از مدتی دکتر به‌نژاد معاون دانشجویی دانشگاه تهران در میان معترضین حاضر شد و جمعیت دانشجویان که به حدود ۴۰۰ نفر رسیده بود شروع به مطرح کردن و بیان اعتراضات خود کردند اما دکتر به‌نژاد هم پاسخ قانع کننده‌ای به دانشجویان نداد و حتی رفتار و لحن پاسخ‌گویی وی مورد اعتراض دانشجویان واقع شد.
با ملتهب‌تر شدن جمعیت دانشجویان اعلام کردند که باید رئیس دانشگاه شخصا به کوی بیاید و پاسخگوی وضعیت اسفبار کوی دانشگاه تهران و هزینه‌های گزاف تحصیلی باشد.
در این هنگام دانشجویان برای همراه کردن دیگر همکلاسی‌های خود شروع به راهپیمایی در کوی دانشگاه و فراخواندن دیگر دانشجویان به پیوستن به تجمع کردند.
دانشجویان با شعار‌هایی همچون «آموزش رایگاه حق مسلم ماست»، «هزینهٔ اضافی ملغی باید گردد»، «مشکل ما صنفیه، بی‌قانونی کافیه»، «دانشجوی باغیرت حمایت حمایت»، «ریاست دانشگاه احضار باید گردد» باعث افزایش تعداد دانشجویان معترض شدند و در ‌‌نهایت جمعیتی در حدود ۷۰۰ الی ۸۰۰ نفر دوباره در میدان اصلی کوی دانشگاه تهران جمع شده و اعلام نمودند تا ریاست دانشگاه در میان جمعیت حاضر نشود در‌‌ همان جا خواهند ماند و تجمع را ترک نخواهند کرد.
در ‌‌نهایت با اعلام اینکه دکتر خضری مدیر کل حوزهٔ ریاست و روابط عمومی و نمایندهٔ تام الاختیار دکتر نیلی، ریاست دانشگاه، تا دقایقی دیگر در میان جمعیت حاضر خواهد بود، دانشجویان در‌‌ همان میدان نشستند و شروع به مکتوب کردن مطالبات خود کردند تا در ‌‌نهایت از نماینده رئیس دانشگاه برای پیگیری مطالبات خود ضمانت کتبی اخذ کنند.
با حضور دکتر خضری در میان جمعیت و پذیرفتن نقایص موجود و قول پیگیری مطالبات دانشجویان، بیانیه‌ای شامل محورهای مهم مطالبات دانشجویان از جمله استرداد هزینه‌های اضافی اخذ شده از دانشجویان به ویژه دانشجویان سنواتی به آنان، لغو قانون سکوت و منع تردد از ساعت ۱۱ شب تا ۶ صبح، لغو قانون اجازه مامورین حراست برای ورود به اتاق‌های دانشجویان، جلوگیری از برخودهای نامناسب حراست و انتظامات کوی دانشگاه با دانشجویان، رفع مشکل اینترنت کوی دانشگاه، عدم برخورد انضباطی با دانشجویان حاضر در تجمع و…. در میان جمعیت قرائت شد.
سپس این بیانیه به صورت مکتوب به دکتر خضری ارائه گردید و وی بیانیه را با قول پیگیری مکتوب و تضمین اینکه یک هفته بعد گزارشی از عملکرد خود در پیگیری مطالبات در حضور دانشجویان ارائه کند، امضا نمود.
در ‌‌نهایت دانشجویان با اعلام مهلت یک هفته برای رسیدگی به مطالباتشان، ۲۵ بهمن را روز تجمع دوباره و شنیدن توضیحات مسئولین اعلام نموده و تجمع را خاتمه دادند.